Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach


Idź do treści

Relacje 2016/2017

WYDARZENIA

Niecodzienna nagroda dla gimnazjalistów


W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2017 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Dwikozach wraz z wychowankami Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie oraz dziećmi ze Szkół Podstawowych: w Kleczanowie, Świniarach Starych i Koprzywnicy przebywali w okolicach Pińska na Białorusi. Wyjazd został zorganizowany w ramach wymiany młodzieży, na podstawie umowy o współpracy zawartej między powiatem sandomierskim i rejonem pińskim.
Na miejscu grupę otoczyła opieką dyrekcja i pracownicy sanatorium „Svitanak”. To oni każdego dnia dbali o wypoczynek i dobre samopoczucie uczestników.
Już pierwszego dnia pobytu uczniowie zwiedzali Pińsk i pływali statkiem po rzece Pinie. W kolejnych dniach atrakcji również nie brakowało. Grupa uczestniczyła w obchodach Święta Niepodległości, zwiedziła Muzeum Przyrody i była w „Zwierzyńcu”. Została również zaproszona do trzech szkół. W każdej z nich była witana chlebem i solą oraz brała udział w przygotowanych dla niej zabawach.
Największe wrażenie wywarła na uczniach Rezydencja „Dziadka Mroza” w Puszczy Białowieskiej. Wielką atrakcją było również pływanie kajakami, pokonywanie przeszkód w sztafecie turystycznej z mapą w ręku i korzystanie z zabiegów leczniczych pod okiem specjalistów.
Wspólne wyjazdy, zawody sportowe, spotkanie przy ognisku i odbywające się codziennie dyskoteki były okazją do nawiązanie nowych znajomości z młodzieżą z Białorusi.
Ogromną niespodziankę sprawili uczestnikom wyjazdu przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, którzy przyjechali w odwiedziny.
Opiekunki grupy – Panie: Joanna Lipczyńska, Magdalena Maj, Małgorzata Żyła – podkreślają, że każdy dzień pobytu był niepowtarzalny, wyjątkowy i pozostawił miłe wspomnienia. Są pod wrażeniem serdecznej atmosfery oraz niezwykłej życzliwości i gościnności ludzi tam mieszkających.
Gimnazjaliści mówią, że poznali wiele nowych, ciekawych miejsc, historię rejonu pińskiego, wspaniałych ludzi i uczyli się języka rosyjskiego.
„Bardzo nam się podobało! Było fantastycznie! Mamy nadzieję, ze jeszcze kiedyś tam wrócimy.” - zgodnie mówią uczniowie pytani o wrażenia z pobytu na Białorusi.
Dla: Patrycji Bryły, Karoliny Misior, Karoliny Sagan, Natalii Sagan, Natalii Szlachcińskiej, Mateusza Chmury, Pawła Mazurkiewicza i Michała Tetra z dwikoskiego gimnazjum była to nagroda za bardzo dobre wyniki w nauce, sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych oraz pracę i zaangażowanie w życie szkoły.
Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują Starostwu Powiatowemu w Sandomierzu, Władzom Gminy Dwikozy oraz Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Dwikozach za umożliwienie wzięcia udziału w tak niesamowitej podróży, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Joanna Lipczyńska
Opiekun uczniów z Gimnazjum w Dwikozach

„Bramy mądrości nigdy nie bywają zamknięte”


Tegoroczne zakończenie roku szkolnego to uroczystość pełna wzruszeń i emocji wywołanych występami artystycznymi Gabrysi Klocek i Gabrysi Dziuby oraz ogromną ilością sukcesów, które były udziałem uczniów gimnazjum w kończącym się właśnie roku szkolnym 2016/2017. Uroczystość koordynowana przez Pana Huberta Bujczenkę, a poprowadzona przez Olgę Mazur oraz Jakuba Saneckiego, stała się świętem naszych osiągnięć i aspiracji.
Na początku uroczystości głos zabrał Pan Mieczysław Sawa - dyrektor Zespołu Administracyjnego Jednostek Oświatowych w Dwikozach, który wyraził dumę z działalności szkoły oraz podziękował uczniom i nauczycielom za ciężką pracę.
Jak co roku przyznano tytuł Primus Inter Pares, który w tym roku powędrował do ucznia klasy III a,
Sebastiana Spyrzewskiego. Uczeń zdobył najwyższy wynik z egzaminu gimnazjalnego oraz jest dumnym posiadaczem najwyższej średniej ze wszystkim przedmiotów z trzech lat nauki w gimnazjum. Gratulujemy!
Wśród licznych sukcesów wielu innych uczniów odczytanych przez dyrektor szkoły Panią Iwonę Korczyńską-Sapielak na szczególną uwagę zasługuje
Karolina Sagan, która na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym osiągnęła 100% wynik z czterech różnych części egzaminu.
Zakończenie roku szkolnego było również okazją dla nauczycieli do świętowania sukcesu, który stanowi docenienie ich pracy. Wicedyrektor szkoły, Pani
Renata Czajkowska oraz nauczyciel języka polskiego, Pani Joanna Lipczyńska triumfowały w konkursie na „Belfra Roku” organizowanym przez „Echo Dnia”.
Podziękowań i wzruszeń w czasie uroczystości nie było końca. Dyrektor szkoły Pani Iwona Korczyńska-Sapielak podziękowała za pracę na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego pedagogom, którzy kończą pracę w naszej szkole, tj. Pani
Krystynie Kaczmarskiej, Pani Katarzynie Chmielewskiej - Mróz oraz Pani Bernadetcie Stępień. Nauczyciele wychowania fizycznego gratulowali uczniom sukcesów sportowych, a nauczyciel geografii, Pani Urszula Członka dziękowała odchodzącym przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za współpracę. Dziękowali również uczniowie odchodzących klas trzecich oraz żegnający ich przedstawiciele klas pierwszych i drugich – za dobrą naukę i serdeczną współpracę.
Żal jedynie, że to już jedno z ostatnich pożegnań w gimnazjum.

Apulia - powiew południa


W dniach 02-10.06.2017 r. uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Włoch. Po długiej podróży dotarliśmy na południe Italii, do uroczego Monopoli.Włochy przywitały nas fantastyczną, słoneczną pogodą. Po zwiedzeniu pięknych zakątków miasteczka
i pierwszej, udanej :-) próbie zamówienia posiłku w języku włoskim wróciliśmy do hotelu Corvino Resort.
Następnego dnia wyruszyliśmy do stolicy regionu Apulia – Bari. Tam, sympatyczna pani Asia, nasza przewodniczka opowiedziała o najciekawszych wydarzeniach związanych z całym regionem i oprowadziła nas po uroczych uliczkach Bari. Zwiedziliśmy katedrę, w której znajdują się relikwie św. Mikołaja i grobowiec Bony Sforzy. Kolejnym punktem naszej wyprawy była tajemnicza Matera, po której oprowadzała nas pani Marta.
Matera – miasto wykute w skale, przez wiele lat zapomniane przez ludzi, obecnie wybrane Europejskim Miastem Kultury na rok 2019. Zwiedziliśmy tam oryginalne skalne domostwo
i wzięliśmy udział w degustacji produktów regionalnych. Po powrocie korzystaliśmy do woli
z atrakcji, jakie oferował nam nasz hotel: basenu, plaży i dyskoteki.
Miejscem, które podobało się każdemu uczestnikowi wycieczki, było bajkowe Alberobello. Dzielnica 1500 trulli – domków wybudowanych z kamienia bez użycia zaprawy murarskiej,
z charakterystycznymi stożkowatymi dachami. Mieliśmy tam możliwość zakupu pamiątek dla najbliżych i zrobienia mnóstwa kolorowych zdjęć. Z Alberobello udaliśmy się na spacer
po Ostuni – białym mieście. Tam próbowaliśmy typowych, włoskich potraw: rustico, panini czy piadina.
Podczas naszej wyprawy na południe Włoch zmienialiśmy miejsca noclegowe, aby jak najlepiej poznać cały region. Tym razem po mrożącej krew w żyłach, krętej, ale pięknej widokowo trasie na Półwyspie Gargano dotarliśmy do Vieste – największego miasteczka na całym półwyspie. Zapierające dech widoki, malownicze plaże, pachnące morzem i słońcem powietrze! Czego chcieć więcej! Cały dzień przeznaczony na plażowanie i kąpiel w morzu. Zmęczeni słońcem wieczór spędziliśmy na zwiedzaniu starego miasta oraz obowiązkowej sesji zdjęciowej przy symbolu miejscowości Pizzomuno – punkcie świata. Niektórzy zrezygnowali nawet z wieczornego wyjścia do klimatycznej pizzerii na plaży i zostali w domkach na campingu, robiąc... naleśniki!
Powoli zbliżaliśmy się do domu. Nasz ostatni nocleg mieliśmy już na północy, w znanej miejscowości wypoczynkowej Rimini. Przed wyjazdem odpoczywaliśmy jeszcze na plaży, chętni korzystali z kąpieli morskich.
Do Polski wróciliśmy w sobotę. Byliśmy trochę zmęczeni podróżą, ale opaleni, zadowoleni, pełni wrażeń, bogatsi o kolejne doświadczenia związane z poznawaniem nowych miejsc. Dziękujemy naszym nauczycielom: pani Iwonie Korczyńskiej – Sapielak, pani Katarzynie Drypie – Skrok, pani Agnieszcze Spyrzewskiej i panu Witoldowi Lech oraz pani ratownik Dominice Guz – za sprawowanie opieki podczas wyjazdu.
To był fantastyczny przedsmak wakacji.

Uczestnicy wycieczki


Witaj majowa jutrzenko!


W Publicznym Gimnazjum w Dwikozach świętujemy patriotyczne rocznice. W miesiącu kwietniu uczniowie klas drugich naszej szkoły przygotowywali się do przedstawienia uroczystego apelu z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część artystyczna obejmowała recytację wierszy, ale przygotowania dotyczyły też sfery muzycznej i plastycznej. Otóż uczniowie, pod kierunkiem p. Renaty Wożniak przygotowali krótką historię Polski w obrazach oraz piosenki solistek i chóru.
Dnia 28 kwietnia, na piątej godzinie lekcyjnej odbyło się uroczyste przedstawienie. Było świątecznie, podniośle i radośnie. Oprócz występów recytatorów, chóru i solistek uczniowie w strojach ludowych, przygotowani przez p. Joannę Stachurską, zatańczyli poloneza. To nie koniec obchodów majowych świąt. Część uczniów, nauczycieli oraz poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczyli w gminnych obchodach święta, które odbyły się w kościele parafialnym w Górach Wysokich. Po Mszy świętej odbyła się krótka część artystyczna, w której szkołę reprezentowały nasze urocze solistki :Ola Ciastek i Gabrysia Klocek. W świątecznym, radosnym nastroju uczciliśmy ważne dla Polski i Polaków wydarzenia. Uczymy się w ten sposób współuczestniczenia w życiu narodu i państwa.


Barbara Czeryna
Szkolny Turniej Piłki Ręcznej


Szkolny Turniej Piłki Ręcznej został rozegrany na poziomie klas I, II i III. Wzięłow nim udział 80 dziewcząt z naszego gimnazjum. Mecze odbyły się w miłej i sportowej atmosferze, wszystkie drużyny walczyły do ostatniej minuty gry, a doping kibiców pomagał w osiągnięciu zwycięstwa. Najskuteczniejszą zawodniczką została Olga Mazur z klasy II A, która zdobyła 36 bramek.

Wyniki turnieju:
Poziom klas I, I miejsce ID, II miejsce I B, III miejsce I A
Poziom klas II, I miejsce II A, II miejsce II B, III miejsce III C
Poziom klas III, I miejsce III B, II miejsce III A, III miejsce III C

Gratulujemy !

Podsumowanie konkursów przedmiotowych


12 kwietnia 2017 roku w siedzibie Targów Kielce S. A. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Publiczne Gimnazjum w Dwikozach dumnie reprezentowali Patrycja Bryła – laureatka Konkursu Języka Polskiego i Sebastian Spyrzewski – laureat Konkursów Fizycznego i Matematycznego. Uczniom towarzyszyli rodzice i nauczyciele: p. Monika Bryła, p. Agnieszka Spyrzewska, p. Joanna Lipczyńska, p. Renata Czajkowska. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku szkolnym Sebastian uzyskał również tytuł laureata Konkursu Chemicznego, do którego przygotowywała go p. Małgorzata Tutak. Nasi wspaniali uczniowie otrzymali medale i zaświadczenia zwalniające ich z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. Tytuł laureata daje im również możliwość kontynuowania nauki w każdej dowolnie wybranej szkole ponadgimnazjalnej. Serdecznie gratulujemy Patrycji i Sebastianowi, ich rodzicom i nauczycielom! Młodszych kolegów zachęcamy do pójścia w ich ślady.

Kolejne spotkanie z poezją miłosną w naszym gimnazjum

23 lutego bieżącego roku, uczniowie naszego gimnazjum próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie - „co to jest miłość?”, podczas „Wieczoru Poezji Miłosnej”, który po raz trzeci już zorganizowały: Pani Joanna Lipczyńska, Pani Małgorzata Pilecka i Pani Renata Woźniak. Spotkanie uświetnili swoją obecnością dostojni goście –Pan Mieczysław Sawa, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach, Pan Waldemar Maruszczak , radny powiatu sandomierskiego, Pani Barbara Zdyb, radna gminy Dwikozy, Pani Iwona Korczyńska – Sapielak, dyrektor gimnazjum, Pani Dorota Binek, Pan Stanisław Malarz, nauczyciele, rodzice, młodzież i przyjaciele naszego gimnazjum.
Dzięki przepięknie wyreżyserowanemu spektaklowi, doborowi utworów poetyckich, muzycznych, recytatorskim zdolnościom aktorów i muzycznym interpretacjom, można było poczuć radość, smutek, wzruszenie, żal, rozterki, a więc wszystkie te emocje, które towarzyszą uczuciu miłości. Wszyscy obecni z zachwytem oglądali, przeżywali i delektowali się poetycko – muzyczną ucztą w wykonaniu prawdziwych artystów, czyli młodzieży, która sama dokonała wyboru autorów i repertuaru i z wielkim wyczuciem je przedstawiła. Występy rozpoczął
ksiądz Sławomir Brzeski pięknym wykonaniem piosenki Seweryna Krajewskiego - „ Wielka miłość”. Pozostali recytatorzy, piosenkarze, a nawet tancerze to: Julia Wąsik, Paweł Mazurkiewicz, Małgorzata Sroczyńska, Bartłomiej Przyłucki, Agnieszka Niklewicz, Dominika Rębisz, Natalia Szlachcińska, Julia Narewska, Wiktoria Witecka, Gabriela Dziuba, Natalia Tysa, Gabriela Klocek, Justyna Klimowicz, Karolina Misior, Sebastian Kuśmierczyk, Patrycja Bryła, Eliza Lasota, Karolina Sagan, Wiktoria Bukała, Natalia Sagan, Aleksandra Cieplińska, Martyna Mazur, Patryk Piotrowski, Przemysław Goluch, Maksymilian Chmiel, Katarzyna Szeliga, Ewa Maruszczak, Sebastian Spyrzewski, Aleksandra Ciastek, Krystian Słowikowski, Wiktoria Winiarczyk, Kacper Adamczyk, Piotr Nogaj. Nad oprawą muzyczną scenariusza czuwał Michał Sowiński.
Po skończonym spektaklu wszyscy obecni mieli możliwość wymienić się wrażeniami podczas rozmów przy słodkim poczęstunku, przygotowanym na tę okazję przez rodziców naszych uczniów. Pomysłodawczynie i autorki „Wieczoru Poezji Miłosnej” dziękują wszystkim koleżankom i kolegom za pomoc w jego przygotowaniu.

Edyta Mścichowska

Więcej zdjęć w galerii fotografii...

W tym roku graliśmy dla dzieci i seniorów


W czasie 25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano pieniądze na wyposażenie ratujące życia i zdrowie dziecioddziałach pediatrycznychna zapewnienieopieki medycznej seniorom.

Do akcji przyłączyła się nasza szkoła, której uczniowie i nauczyciele wzięli czynny udział w organizacji finału. Grupa taneczna z gimnazjum przygotowana przez Panią Joannę Stachurską zaprezentowała układ tańca nowoczesnego, a chór prowadzony przez Panią Renatę Woźniak wraz z solistkami Wiktorią Witecką oraz Gabrysią Klocek rozgrzały przybyłą publiczność oryginalnymi interpretacjami utworów muzycznych. Oprócz gimnazjum występowali również uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Dwikozy.
Występom i aukcjom towarzyszyła m. in. prezentacja dotycząca profilaktyki raka. Prezentacja jest częścią programu organizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, który w naszej szkole koordynowany jest przez Panie: Beatę Kuleszko, Joannę Stachurską i Ewę Drzymałę. Za udział w programie szkoła otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Uczniowie gimnazjum aktywnie zaangażowali się w zbiórkę darów, które następnie zostały wystawione na aukcji charytatywnej. Cały dochód z aukcji zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dodatkowo, uczennice naszej szkoły: Aleksandra Kiliańska, Natalia Sagan, Patrycja Bryła, Martyna Szumlak, Maja Grabska oraz Katarzyna Szeliga pracowały jako woluntariuszki zbierając datki przy kościołach w Dwikozach, Górach Wysokich, Garbowie oraz Mściowie.
Impreza zakończyła się wysłaniem tradycyjnego „światełka do nieba” pod profesjonalnym okiem strażaków OSP z gminy Dwikozy.

W wyniku licytacji oraz zbiórek zebrano 8.303,17 zł.
To, co w życiu najważniejsze… - Wigilijne spotkanie w Gimnazjum
Tegoroczne spotkanie wigilijne w naszej szkole odbyło się pod hasłem: „Świat potrzebuje miłości”.


Spotkaniezostało przygotowane przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Pani Izabeli Romańskiej, a prowadzili je uczniowie klasy IIa Agata Fularska oraz Jakub Sanecki.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili wyjątkowi goście: ksiądz Stanisław Czachor – proboszcz parafii w Dwikozach, Andrzej Szwajda – Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Tomasz Huk – Przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Marcin Piwnik – Radny Powiatu Sandomierskiego, Marek Kozieł – Przewodniczący Rady Gminy w Dwikozach, Marek Łukaszek – Wójt Gminy Dwikozy, Maria Wieczorek – Skarbnik Gminy Dwikozy, Radni Gminy Dwikozy, Mieczysław Sawa – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Rafał Dybowski – Prezes Stowarzyszenia „Tratwa” oraz rodzice uczniów gimnazjum.
Wójt Gminy Dwikozy Marek Łukaszek w swoim wystąpieniu nawiązał do zbliżających się zmian w systemie edukacji, życząc nauczycielom wiary, cierpliwości i pokoju, a Przewodniczący Marek Kozieł w imieniu Rady Gminy podziękował za zaproszenie i pożyczył spokojnego roku 2017. Ksiądz Stanisław Czachor przypomniał, że Bóg jest źródłem miłości, która powinna zawsze gościć w naszych domach. Radni Andrzej Szwajda oraz Marcin Piwnik przekazali informację o otwarciu Onkologicznego Punktu Konsultacyjnego w sandomierskim szpitalu.
Przedstawienie przygotowane przez uczniów zwracało uwagę na prawdziwe wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek nie tylko w czasie Bożego Narodzenia ale przede wszystkim w codziennym życiu. Wśród tradycyjnych pastorałek uczniowie w formie krótkich dialogów przedstawili Siedem grzechów głównych. Na koniec przedstawienia Agata Fularska – prowadząca spotkanie – przypomniała, że w czasie Świąt „przy stole są miejsca dla obcych bo nikt być samotny nie może”.
Interesującym akcentem spotkania było przekazanie Dyrektor Gimnazjum Iwonie Korczyńskiej-Sapielak przez księdza Sławomira Brzeskiego oraz jego drużynę harcerską Betlejemskiego Światełka Pokoju. Dyrektor szkoły podziękowała za dar oraz pożyczyła społeczności szkolnej oraz zgromadzonym gościom „głębokiego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia”.
Spotkanie zakończyło się symbolicznym podzieleniem się opłatkiem, przekazaniem gościom świątecznych pierniczków oraz wspólnym kolędowaniem pracowników szkoły, rodziców i zaproszonych gości.

Witold Lech

Szczególny Gość w dwikoskim gimnazjum…


W ramach kanonicznej wizytacji parafii Ks. Bp Edward Frankowski odwiedził 29 listopada Publiczne Gimnazjum w Dwikozach.
Młodzież gimnazjum od samego rana oczekiwała na niezwykłego gościa. Atmosfera, jaką tworzyli uczniowie była wyjątkowa. Wreszcie o godzinie 12.30, Biskup Edward zagościł w murach naszej szkoły w asyście Ks. proboszcza Stanisława Czachora oraz sekretarza biskupiego Ks. Dariusza Jargieło.
Pani dyrektor Iwona Korczyńska – Sapielak, jako gospodarz gimnazjum, powitała serdecznie gości i zaprosiła do naszej wspólnoty szkolnej. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego Paweł Sroczyński i Natalia Szlachcińska w pięknych słowach wyrazili wdzięczność z obecności Ks. Biskupa oraz poprosili o skierowanie do nas pasterskiego słowa i udzielenie biskupiego błogosławieństwa. Ksiądz Biskup ukazał młodzieży naukę kościoła mówiącą, że świat potrzebuje ludzi nauki o otwartych sercach. Zachwycił młodych historią Alberta Einsteina, który powiedział, że: „ dzisiejszemu światu jest potrzebna nie tyle energia atomowa, ile raczej energia zamknięta w ludzkim sercu, którą trzeba wyzwolić”. Biskup Edward przywoływał również te miejsca świata, gdzie niszczone są miliony ludzkich istnień np. stolicę Syrii. Dodał, że na świecie potrzeba więcej miłości wyzwolonej z ludzkich serc, niż ludzkich kalkulacji. Po błogosławieństwie pasterskim, pan Witold Lech i uczennica Julia Wąsik wręczyli księdzu Biskupowi w podziękowaniu za wizytę kosz z darami ziemi dwikoskiej.
Następnie przedstawiciele grona pedagogicznego spotkali się z niezwykłym gościem, aby podzielić się radościami i trudnościami pracy nauczyciela. Na zakończenie Biskup Frankowski towarzyszył ks. Krzysztofowi Sibiga w katechezie w klasie II a.
Ks. Sławomir Brzeski

Szkolny klub brydżowy działa nawet w dniu andrzejkowej zabawy. Znów trochę pograliśmy; tym razemżowych trików uczył dyr. Sawa.
Obchody Święta 11 Listopada

Organizatorzy obchodów Dnia 11 Listopada, Rada Gminy Dwikozy oraz Wójt Gminy Dwikozy, we współpracy z Publicznym Gimnazjum w Dwikozach oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców gminy.
Obchody rozpoczęły się Mszą Św. sprawowaną w kościele parafialnym w Dwikozach. Następnie poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli, w asyście Marszałka Piłsudskiego, jadącego bryczką, oraz klubu motocyklowego, pod pomnik Powstańców Styczniowych z 1863 roku. Tutaj przedstawiciele organizacji oraz szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze na cześć pomordowanych młodych uczestników walki o niepodległość naszego kraju.
Część biesiadna obchodów święta rozpoczęła się w Publicznym Gimnazjum o godz. 14.00. Uczestnicy spotkania, koordynowanego przez nauczyciela historii Joannę Forc, mieli okazję spróbować żołnierskiej grochówki oraz zaśpiewać patriotyczne pieśni, intonowane przez zespół składający się z: Renaty Woźniak – nauczyciela z gimnazjum, Sławomira Brzeskiego – księdza wikarego z parafii w Dwikozach i jednocześnie nauczyciela z gimnazjum, Waldemara Zdyb z Gminnego Ośrodka Kultury oraz Elżbietę Antończyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Dwikozach. Dla wielu osób było to ogromne przeżycie, któremu towarzyszyły chwile wzruszenia. Widok ludzi młodszych i starszych wspólnie śpiewających pieśni patriotyczne, napawał dumą bycia Polakiem i stał się wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy polegli w walce o wolność naszej Ojczyzny.
Uczniowie Gimnazjum przygotowali program artystyczny nawiązujący do wydarzeń dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczennic: Gabrysi Klocek, Gabrysi Dziuby oraz Wiktorii Witeckiej, była to okazja do rozśpiewania się przed zbliżającym się Wojewódzkim Przeglądem Pieśni Patriotycznej, organizowanym w tym roku w Klimontowie.
W gimnazjum każda osoba zainteresowana szeroko rozumianą historią mogła znaleźć coś dla siebie. Żołnierze z Jednostki Wojskowej w Sandomierzu przygotowali punkt promocyjny, gdzie można było zobaczyć sprzęt i wyposażenie wojskowe, m. in. trenażer do nauki strzelania oraz specjalnie przygotowaną broń umożliwiającą przyjrzenie się jej wewnętrznej konstrukcji. Miłośnicy militariów ze Stalowej Woli, Krzysztof Jędrzejewski oraz Marek Sibiga, przyjechali z kolekcją bagnetów polskich oraz austro-węgierskich, a Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Partyzant", również ze Stalowej Woli, zaprezentowało wystawę broni palnej z czasów drugiej wojny światowej.
Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy Dwikozy. Cieszymy się, że idea wspólnego świętowania połączyła wszystkie pokolenia.

Więcej zdjęć w galerii fotogrfii

Wycieczka do Wiednia

W dniach 5-8 października 2016 r. odbyła się wycieczka do Wiednia. Wyjechaliśmy w środę wieczorem i już rano dotarliśmy na miejsce. Pogoda w Wiedniu nas nie rozpieszczała, więc konieczne były parasolki i ciepłe kurtki. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od zobaczenia parlamentu i kolumny morowej, upamiętniającej epidemię dżumy w XVII wieku. Następnie udaliśmy się pod słynną katedrę św. Szczepana, gdzie mieliśmy chwilę czasu wolnego. Kolejnymi punktami zwiedzania była opera wiedeńska i Hofburg- zimowa rezydencja Habsburgów. Obie te budowle były bogato zdobione, wyróżniały się dekoracyjnością. Podczas spaceru zobaczyliśmy pomnik Straussa, Mozarta i Marii Teresy.
Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania pałacu Schönbrunnczyli letniej rezydencji Habsburgów. Również i tutaj nie mogło się obyć bez rokokowego i barokowego wystroju. Ogromne wrażenie wywarła na mnie wielkość i piękno tego budynku. Ogrody i parki wokół pałacu wyglądały perfekcyjnie. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się do parku rozrywki Prater, gdzie mogliśmy skorzystać z różnych atrakcji m.in. karuzel, tunelów strachu, tras gokartowych, czy rollercosterów. Jestem pewna, że każdy znalazł coś dla siebie.
Nocą mieliśmy okazję spojrzeć na miasto z góry, jadąc kołem diabelskim. Już w sobotę rano wyjechaliśmy w drogę powrotną. Pierwszym naszym przystankiem była Bratysława. Po mieście oprowadzał nas przewodnik, który przekazał nam najważniejsze informacje o stolicy Słowacji. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę w stronę Trenczyna, gdzie zjedliśmy obiad i mieliśmy okazję podziwiać zamek z XI wieku. Do Dwikóz na szczęście dotarliśmy bezpiecznie.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom za opiekę i zorganizowanie tak świetnej wycieczki.
Izabela Kwietniewska

Więcej zdjęć w galerii fotogrfii
Dwa serca jak pociągi dwa…

Tradycją naszej szkoły stało się to, że Dzień Komisji Edukacji Narodowej jest nie tylko świętem pedagogów, ale całej społeczności szkolnej, a w szczególności pierwszoklasistów, dla których to dzień ślubowania na uczniów Publicznego Gimnazjum w Dwikozach. To właśnie z myślą o nich nauczyciel historii pani Edyta Mścichowska wraz z innymi nauczycielami oraz uczniami przygotowała akademię, która na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
Tegoroczną uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, wśród których byli: Tomasz Huk – przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Waldemar Maruszczak – Radny Powiatu Sandomierskiego oraz Mieczysław Sawa – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty.
Przewodniczący Tomasz Huk w swoim wystąpieniu złożył życzenia nauczycielom oraz wyraził uznanie i podziękowanie za ich pracę. Dyrektor Mieczysław Sawa, również w imieniu Wójta Gminy Dwikozy Marka Łukaszka, podziękował nauczycielom za oddaną pracę i życzył sukcesów w pracy zawodowej. W szczególności dyrektor Sawa podziękował za zaangażowanie pani Małgorzacie Tutak – nauczycielowi chemii i matematyki naszej szkoły oraz pogratulował uzyskania Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. W czasie uroczystości odczytano również listy, które z życzeniami dla całej społeczności szkolnej wystosowali ksiądz Stanisław Czachor – Proboszcz Parafii Dwikozy oraz pani Barbara Zdyb – radna Gminy Dwikozy.
Dyrektor szkoły Iwona Korczyńska-Sapielak, która w tym roku otrzymała nagrodę specjalną Wójta Gminy Dwikozy, podziękowała rodzicom za wkład w życie szkoły i wsparcie, a w kontekście planowanej reformy edukacji przedstawiła swoje obawy dotyczące negatywnego wpływu reformy na poziom edukacji na terenach wiejskich. Pani Dyrektor doceniając efektywną pracę nauczycieli i pracowników wręczyła Nagrody Dyrektora.
Nie sposób nie wspomnieć o uczniach, którzy wzięli udział w części artystycznej akademii. Na podkreślenie zasługują interpretacje utworów muzycznych Gabrieli Dziuby, Wiktorii Witeckiej i Michała Sowińskiego, który wszystkich uczestników uroczystości zaskoczył swoim talentem wokalnym.
Miłym akcentem było również przemówienie pana Waldemara Maruszczaka, który występując w charakterze rodzica, życzył pedagogom ludzkiej życzliwości i szacunku oraz zaprosił na poczęstunek.


Więcej zdjęć w galerii fotogrfii
Dnia 30 września 2016 roku odbyła się wycieczka do Krakowa. Podróż ta odbywa się w naszej szkole co roku i nazywana jest „Nocą Naukowców”. W tym dniu wszystkie uczelnie w Krakowie są otwarte dla turystów, a przede wszystkim przyszłych studentów. Organizatorki tego wyjazdu czyli Pani MAŁGORZATA TUTAK (nauczycielka chemii ) oraz Pani AGNIESZKA SPYRZEWSKA ( nauczycielka fizyki) zabrały nas - uczniów klas trzecich i pokazały najbardziej znane uczelnie w Krakowie. Wyjechaliśmy po 5 godz. lekcyjnej, czyli ok godziny 13. Podróż trwała dość długo, ale pełni entuzjazmu wyruszyliśmy w teren. Jako pierwszy odwiedziliśmy Uniwersytet Jagielloński. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem nie tylko samego wyglądu architektury ale również wykładów profesorów na auli. Uczelnię przepełniały ogromne gromady zwiedzających uczniów. Wykłady były bardzo interesujące a doświadczenia porywały od samego początku. Dowiedzieliśmy się m.in., że przez ogórek kiszony ływa prąd ponieważ zawiera sól. Po dokładnym zwiedzeniu uczelni przenieśliśmy się do Akademii Górniczo-Hutniczej .Tam również obejrzeliśmy wiele ciekawych pokazów fizyko – chemicznych. Była to już późna noc a miasto przykuwało wzrok w każdym calu, przeszliśmy więc prężnym krokiem na Starówkę, która olśniewała niebywałym urokiem i mimo chłodu wczuliśmy się w gorący klimat miasta. Pobyt w Krakowie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Powrót do domu minął nam bardzo szybko. Podczas drogi powrotnej śpiewaliśmy piosenki i wesoło zakończyliśmy naszą wspaniałą Małopolską Noc Naukowców. Dzięki tej wycieczce mogliśmy dostrzec naukę w nieco inny sposób i poznać uroki Krakowa. Była to niesamowita i niezapomniana podróż.

Anna Kolasińska kl. III c

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
30 września 2016 r.

Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji, a wzięło w niej udział blisko 3szkół z całego świata.
Celem zabawy było utrwalenie tabliczki mnożenia, z którą - w dobie komputerów i smartfonów miewamy kłopoty.
Wyłonieni w drodze eliminacji uczniowie zaangażowani w ten projekt, odpytywali swoje koleżanki i kolegów rozdając przygotowane losy z 5 przykładami tabliczki. Wszyscy, którzy prawidłowo rozwiązali zadania, otrzymali imienne certyfikaty eksperta tabliczki mnożenia.
Patrol egzaminacyjny złożony z uczniów ekspertów wyszedł także na ulice Dwikóz, gdzie w urzędach, różnych instytucjach, na lokalnym targowisku sprawdzał znajomość tabliczki wśród mieszkańców zgodnie z hasłem akcji :”Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Wiele osób dorosłych z prawdziwą satysfakcją przyjęło certyfikat eksperta.
Reasumując, rozdano blisko 300 losów z 5 przykładami tabliczki mnożenia i dzielenia. Zdecydowana większość osób przystępujących do zabawy, prawidłowo wykonało zadania, bo 215 osób otrzymało certyfikat eksperta tabliczki mnożenia, a to oznacza, że znajomość tabliczki jest na poziomie 75 % ( trzy na każde cztery osoby zna tabliczkę).
Chętni uczniowie – eksperci wzięli także udział w szkolnym konkursie, którego trudność była już większa i który wymagał od uczestników logicznego myślenia i sprawności rachunkowej. Wyłoniona została grupa sześciorga uczniów – Mistrzów tabliczki mnożenia.
Akcja spotkała się z zainteresowaniem uczniów i dorosłych, bo wszystkim nam potrzebna jest znajomość tabliczki mnożenia.

Głośne czytanie powieści ,,Quo vadis” H. Sienkiewicza w naszym gimnazjum.
Rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza- w 2016r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.


W tym roku we wrześniu w całym kraju odbyła się V edycja Narodowego Czytania pięknej literatury polskiej. Tę akcję zainicjował w 2012r. Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, czytając utwór ,, Pan Tadeusz” A. Mickiewicza. W późniejszych edycjach czytano A. Fredrę, Trylogię H. Sienkiewicza oraz ,,Lalkę” B. Prusa. W 2016r. w publicznym głosowaniu wygrał utwór ,,Quo vadis” H. Sienkiewicza.
28 września w gimnazjum w Dwikozach we współpracy z Gminną Biblioteką w Dwikozach zorganizowano głośne czytanie fragmentów powieści ,,Quo vadis” H. Sienkiewicza. Koordynatorem w szkole była Pani Beata Abdul. Uczestnikami tego niecodziennego spotkania byli: Wójt Gminy w Dwikozach Pan Marek Łukaszek, Dyrektor Gimnazjum Pani Iwona Korczyńska-Sapielak, Pani Dorota Binek z Gminnej Biblioteki w Dwikozach, Wicedyrektor Pani Renata Czajkowska, nauczyciele oraz uczniowie. W tym dniu można było spotkać samego pisarza H. Sienkiewicza, pracującego za biurkiem, zastawionym różnymi papierami, piszącego gęsim piórem, tworzącego zapewne jakieś nowe dzieło. Uwagę przykuwała jego broda. Na wstępie w swojej krótkiej przedmowie Pani D. Binek wprowadziła wszystkich uczestników w tematykę niezwykłego wydarzenia. Następnie uczennica A. Kiliańska z kl. II b w sposób bardzo ciekawy przedstawiła biografię H. Sienkiewicza. W dalszej części spotkania Wójt Pan M. Łukaszek rozpoczął głośne czytanie swojego ulubionego fragmentu powieści ,,Quo vadis”, opisującego walkę Ligijczyka z turem germańskim. Wszyscy uczestnicy przenieśli się do czasów Nerona oraz z wielkim zaciekawieniem słuchali oryginalnej interpretacji wybranego przez Pana Wójta fragmentu powieści. Swój wybrany fragment zaprezentowała także Pani Dyrektor gimnazjum, która w niezwykły sposób wcieliła się w bohaterów powieści. Kolejni uczestnicy, gimnazjaliści z klas I-III, czytając swoje fragmenty odkrywali osobliwości minionej epoki. Na ich twarzach malowały się emocje towarzyszące bohaterom „Quo vadis”. Pan Wójt był pełen uznania i podziwu dla uczniów za tak wysoki poziom recytacji , pięknie odegrane role i dostarczone przeżycia podczas czytania powieści. Podkreślił także, że tak dużo uczniów chce czytać dzieła narodowej literatury. Spotkanie z prozą H. Sienkiewicza upłynęło w bardzo miłej atmosferze, wszyscy mogli także podzielić się wrażeniami przy słodkim poczęstunku.
Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do polskiej literatury, która od lat nas uczy, bawi i wzrusza.

Więcej zdjęć w galerii fotogrfii
Warszawskie wspomnienia


23 września 2016 r. wszyscy pierwszoklasiści wzięli udział w integracyjnej wycieczce do Warszawy. Wyjątkowymi uczestnikami wyjazdu byli także Pan Marek Łukaszek – Wójt Gminy Dwikozy i Pani Barbara Zdyb – Radna Gminy Dwikozy.
Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. Poznaliśmy wiele ciekawych miejsc, znanych nam dotychczas jedynie z telewizji. Widzieliśmy m. in. kolumnę Zygmunta III Wazy - najstarszy pomnik świecki w Warszawie, Zamek Królewski, katedrę warszawską, Barbakan, pomnik Jana Kilińskiego.
Z okien autokaru mieliśmy okazję zobaczyć również Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, Pałac Prezydencki, pomnik Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała nam o wszystkich miejscach.
Głównym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie z ogromnym zaciekawieniem oglądaliśmy interaktywną ekspozycję. Widzieliśmy m. in. płonące tornado, mogliśmy się zobaczyć w krzywym zwierciadle, poczuć się jak pasażerowie tonącego statku, zobaczyć pracę układu kostnego człowieka podczas jazdy na rowerze. Ponadto, choć w niewielkim stopniu, mogliśmy zrozumieć osoby niepełnosprawne, próbując pokonywać przeszkody na wózku inwalidzkim. To było dla nas wszystkich ogromne przeżycie. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
W tym dniu pełnym wrażeń mieliśmy również okazję podróżować metrem. Dla wielu z nas było to nowe doświadczenie.
Kolejną atrakcją było Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie. Obejrzeliśmy w nim film pt. „Na skrzydłach marzeń”, który przeniósł nas w świat wyobraźni i poszerzył naszą wiedzę na temat ludzkich odkryć, marzeń i ich realizacji. Dzięki technologii fulldome – pozwalającej wyświetlić film na ekranie okalającym widownię, znaleźliśmy się w środku filmowej rzeczywistości.
W drodze powrotnej sprawdziliśmy swoją wiedzę o stolicy. Odpowiadaliśmy na pytania konkursowe przygotowane przez naszych opiekunów, a także Pana Wójta. Były oczywiście nagrody. W program wyjazdu zostały wplecione również zagadnienia dotyczące profilaktyki uzależnień i zagrożeń współczesnego świata. Była to dla nas alternatywna forma spędzenia wolnego czasu oraz integracja uczniów klas I gimnazjum.
Wycieczka była bardzo ciekawa i kształcąca. Poznaliśmy wiele interesujących miejsc. Czas spędziliśmy w miłej atmosferze i w fantastycznym towarzystwie. To była wspaniała przygoda, którą w przyszłości chętnie powtórzymy.
Dziękujemy Gminie Dwikozy za dofinansowanie naszego wyjazdu, Pani Barbarze Zdyb – Radnej Gminy Dwikozy za pomysł i ogromne zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia, Panu Prezesowi T.B. Fruit Polska w Dwikozach za wsparcie finansowe oraz nauczycielom za sprawowanie nad nami opieki.


Uczestnicy wycieczki do Warszawy

Więcej zdjęć w galerii fotogrfii


Brydż sportowy

Zachęcamy do udziału w zajęciach nauki (od podstaw) brydża sportowego.
Jeśli chcesz:
- atrakcyjnie i kreatywnie spędzić czas,
- zarazić się pasją twórczej i wciągającej gry,
- rozwijać i poszerzać swoje zainteresowania,
- mieć możliwość rywalizacji z uczniami i nauczycielami,
dołącz do nas - w każdy czwartek na siódmej godzinie lekcyjnej.

Zajęcia prowadzić będzie nieodpłatnie dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu - pan R. Ryński, z którym nasze gimnazjum podpisało Porozumienie o Współpracy Szkół.
Zapisy, wszelkie informacje u szkolnego koordynatora – nauczyciela matematyki
p. B. Stępień.Powrót do treści | Wróć do menu głównego