Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach


Idź do treści

Relacje 2015/2016 cz.3

WYDARZENIA
ZAJĘCIA Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ DLA TRZECIOKLASISTÓW


W ramach prowadzenia przez szkołę działalności z zakresu preorientacji zawodowej nasze gimnazjum ściśle współpracuje z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Sandomierzu. W dn. 23.11.2015 r. w klasach trzecich odbyły się spotkania warsztatowe prowadzone przez doradcę zawodowego Panią Łucję Strużyk. Zajęcia te pozwalają określić i sprecyzować zainteresowania uczniów pod kątem wyboru dalszego etapu kształcenia. Spotkania z trzecioklasistami kontynuowane są również w drugim semestrze br. szkolnego.
W celu dostarczenia uczniom i rodzicom wiedzy na temat wyboru szkoły ponadgimnazjalnej zgodnie z potrzebami rynku pracy, nawiązaliśmy również współpracę z Panem dr. Januszem Suszyną - Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i SportuPowiatowego w Sandomierzu. Na spotkaniu z rodzicami Pan Suszyna zapoznał rodziców z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sandomierskiego, a także podkreślił wartość szkolnictwa zawodowego, które pozwala na zdobycie zawodów obecnie niszowych na rynku pracy.

Katarzyna Chmielewska - Mróz

SUKCES GIMNAZJALISTÓW!!!

Bieżący rok szkolny zaowocował sukcesami uczniów w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Aż 15 miejsc w wojewódzkich finałach konkursów zagwarantowali sobie nasi wspaniali uczniowie.
Oto najlepsi z najlepszych:
Piotr Łażeński – kl. III d – konkursy przedmiotowe z historii (opiekun Pani mgr Edyta Mścichowska), biologii (opiekun Pani mgr Beata Kuleszko)i języka polskiego (opiekun Pani mgr Izabela Romańska)
Sebastian Spyrzewski – kl. II a – konkursy przedmiotowe z chemii (opiekun Pani mgr Małgorzata Tutak) i matematyki (opiekun Pani mgr Renata Czajkowska)
Weronika Czajkowska – kl. III b – konkurs przedmiotowy z historii (opiekun Pani mgr Joanna Forc)
Błażej Jędrzejewski – kl. II b – konkurs przedmiotowy z historii (opiekun Pani mgr Barbara Czeryna)
Mateusz Chmura – kl. II c – konkurs przedmiotowy z historii (opiekun Pani mgr Edyta Mścichowska)
Julia Wąsik – kl. II d – konkurs przedmiotowy z języka niemieckiego (opiekun Pani mgr Katarzyna Drypa – Skrok)
Emilia Mach – kl. III d – konkurs przedmiotowy z języka niemieckiego (opiekun Pani mgr Katarzyna Drypa – Skrok)
Gabriela Pardak – kl. III a - konkurs przedmiotowy z języka polskiego (opiekun Pani mgr Joanna Lipczyńska)
Mateusz Sekulski – kl. III a – konkurs przedmiotowy z matematyki (opiekun Pani mgr Renata Czajkowska)
Mateusz Nogaj – kl. III b – konkurs przedmiotowy z matematyki (opiekun Pani mgr Ewa Drzymała)
Karol Czeryna – kl. III a – konkurs przedmiotowy z chemii (opiekun Pani mgr Małgorzata Tutak)
Weronika Kaczmarczyk – kl. III b – konkurs przedmiotowy z geografii (opiekun Pani mgr Urszula Członka).

Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie!
Serdecznie dziękuję wszystkim Uczniom, którzy przystąpili do etapu powiatowego konkursów przedmiotowych za ciężką pracę oraz Nauczycielom przygotowującym uczniów za poświęcony czas i rozwijanie pasji młodych ludzi.
Dyrektor Gimnazjum Iwona Korczyńska – Sapielak

10 stycznia graliśmy dla seniorów oraz oddziałów pediatrycznych

W naszym gimnazjum kolejny raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku celem akcji była zbiórka funduszy na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
Program imprezy był niezwykle bogaty i świadczył o bardzo dużym zaangażowaniu całej społeczności lokalnej. Aktywny udział w Orkiestrze wzięli: Pan Marek Łukaszek – Wójt Gminy Dwikozy, Radni Rady Gminy Dwikozy z Przewodniczącym Panem Markiem Koziełem oraz Radni Rady Powiatu Sandomierskiego. Oprócz tradycyjnych licytacji odbyła się loteria fantowa, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego herbu Sulima z Garbowa. Każdy, kto wziął udział w loterii mógł zdobyć atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców. W tym roku dodatkową atrakcją była biesiada przy ognisku, której towarzyszył koncert zespołu „Kalina” z Kichar Nowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się kiermasz ciast przygotowanych przez poszczególne sołectwa gminy Dwikozy.
Uczestnicy 24 finału WOŚP mieli możliwość obejrzenia występów uczniów ze szkół podstawowych z Gierlachowa, Dwikóz i Mściowa oraz dwikoskich gimnazjalistów. Były tańce i śpiewy, mnóstwo dobrej zabawy. Bardzo podobał się występ 9-letniego perkusisty Patryka Kwietnia, jak również prezentacja sekcji kickboxingu KS „Sparta” Dwikozy. Wystąpił także zespół „Dwikozianie”. Zespół w składzie: Elżbieta Antończyk, Waldemar Zdyb, Artur Walczuk i Marek Krzemiński porwali uczestników imprezy do wspólnego tańca. Można było również zmierzyć sobie ciśnienie krwi i zbadać poziom glukozy. Atrakcji było tak wiele, że każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.
Na zakończenie imprezy odbyło się tradycyjne „Światełko do nieba”. Zebrano 10604 zł na szczytny cel jakim jest pomoc dla pediatrii i seniorów. Nie był to nasz pierwszy udział w WOŚP i na pewno nie ostatni!
Barbara Czeryna

Więcej zdjęć w galerii fotografii...


Kolędować czas zacząć…


Tradycyjne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia rozpoczęło się w naszej szkole 18 grudnia. Tego dnia uczniowie pod kierunkiem pani Krystyny Kaczmarskiej, Edyty Czajki- Łukawskiej oraz Renaty Woźniak przygotowali Jasełka.
Na wstępie uroczystości dyrektor szkoły pani Iwona Korczyńska - Sapielak złożyła całej społeczności gimnazjum oraz zaproszonym gościom życzenia dobrych świąt Bożego Narodzenia oraz przedstawiła sukcesy uczniów gimnazjum, w tym udział w konkursie „Sandomierszczyzna - Moja mała ojczyzna” organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu. Wysokie miejsca w konkursie zajęły Agnieszka Chmiel (Id) w kategorii rzeźba, Aleksandra Capek (Ic) w kategorii praca malarska oraz Wioletta Kolatorowicz (IIIa) w kategorii praca przestrzenna. świąteczny klimat wprowadziły nas kolędy odśpiewane przez chór szkolny oraz wyjątkowa scenografia. Uczniowie przygotowali inscenizację wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, związanych z narodzeniem Chrystusa. Dialogom wygłaszanym przez młodych aktorów towarzyszyła nastrojowa muzyka instrumentalna. atmosfera święta udzieliła się nie tylko nauczycielom i uczniom, ale również zaproszonym gościom, wśród których byli: pan Tomasz Huk - przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, pan Marek Łukaszek - wójt gminy Dwikozy, pani Marzanna Mach - radna gminy Dwikozy oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Barbara Zdyb - radna gminy Dwikozy oraz ks. Stanisław Czachor - proboszcz parafii w Dwikozach. Przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego pan Tomasz Huk w swoim wystąpieniu podziękował społeczności szkolnej za zaproszenie na spotkanie opłatkowe oraz podziękował nauczycielom za przygotowanie uroczystości. Wójt gminy Dwikozy pan Marek Łukaszek wskazał na duchowy i rodzinny wymiar świąt Bożego Narodzenia. W podobnym tonie wypowiedział się proboszcz parafii Dwikozy ks. Stanisław Czachor, który zaapelował o „wiele miłości i życzliwości dla drugiego człowieka”. akcentem uroczystości był poczęstunek tradycyjnymi piernikami w kształcie serca. Organizatorzy dziękują osobom, którzy pomogli w organizacji i przebiegu uroczystości i zapraszają do obejrzenia galerii zdjęć.

Witold Lech

Więcej zdjęć w galerii fotografii...
Wycieczka do Berlina

W dniach 9-12 grudnia 2015 roku odbyła się wycieczka uczniów naszego gimnazjum do Berlina. Pod okiem kierownika pani Katarzyny Drypy-Skrok oraz opiekunów: p. Agnieszki Spyrzewskiej, p. Małgorzaty Tutak, p. Witolda Lecha i p. Huberta Bujczenki dotarliśmy do naszego pierwszego celu, jakim był park rozrywki Tropical Islands w największym samonośnym hangarze świata. Mogliśmy swobodnie zwiedzić wszystkie zakamarki wyspy i odpocząć po długiej podróży, leżąc na plaży, pływając w cieplutkiej wodzie lub spacerując po lesie tropikalnym. Wielu z nas świetnie bawiło się na zjeżdżaniach!
Następnie udaliśmy się do Berlina, gdzie mieliśmy okazję wejść do niemieckiego parlamentu - Reichstagu, który wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy od piwnic po olbrzymią szklaną kopułę. Zobaczyliśmy salę posiedzeń Bundestagu, salę obrad partii Zielonych oraz gabinet Angeli Merkel. Jeden z naszych kolegów miał szczęście usiąść na fotelu samej pani kanclerz! Na koniec weszliśmy na szklaną kopułę, skąd roztaczał się zachwycający widok na oświetlone nocą miasto. Lekko zmęczeni, dotarliśmy do hostelu na nocleg. Następnego dnia, po śniadaniu, wyruszyliśmy na zwiedzanie najciekawszych zabytków. W ciągu 40 s wyjechaliśmy windą na znajdujący się na 203 m taras widokowy wieży telewizyjnej - najwyższego budynku w Berlinie. Odwiedziliśmy Pergamon Museum ze słynną Bramą Isztar i Niemieckie Muzeum Techniki. Przerwę w zwiedzaniu spedziliśmy na największym i najpiękniejszym jarmarku „am Gendarmenmarkt”. Mieliśmy okazję do spróbowania tradycyjnych świątecznych specjałów, zakupu drobnych pamiątek, czy po prostu do pospacerowania wśród różnokolorowych domków ze świątecznymi wyrobami. Z pewnością każdy z nas poczuł magię i niezwykłą atmosferę świątecznych jarmarków. Przespacerowaliśmy słynnymi Alejami pod Lipami, zobaczyliśmy Czerwony Ratusz, fontannę Neptuna, katedrę berlińską, Uniwersytet Humboldta, Katedrę św. Jadwigi i rzecz jasna, Bramę Brandenburską - symbol Berlina.
Dużo emocji dostarczyła nam podróż metrem, szczególnie samodzielne kupowanie biletów. Na koniec dnia weszliśmy do AquaDom, gdzie "przywitaliśmy się" z rybkami i żyjątkami morskim z całego świata. Zmęczeni, udaliśmy się do hostelu. Zdążyliśmy jeszcze spojrzeć na oświetlony i tętniący życiem Weihnachtsmarkt. Kolejny, ostatni już dzień pobytu, zaczęliśmy od wejścia na tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, tym razem na Alexanderplatz. Mieliśmy dużo czasu na odwiedzenie wszystkich świątecznych straganów i wykorzystanie umiejętności językowych przy kupowaniu pamiątek i jedzenia.Trzeba było dużej uwagi, by się nie zgubić w wielkim tłumie ludzi różnego pochodzenia. Po wspólnym zdjęciu nadszedł czas powrotu do domu. To była wycieczka pełna wrażeń i będziemy ją bardzo miło wspominać. Es war fantastisch!

Piotr Łażeński

Więcej zdjęć w galerii fotografii...


Sukces na Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy o HIV/AIDS


W październiku dziewięcioosobowa grupa uczniów naszego gimnazjum rozpoczęła przygotowania do Olimpiady Wiedzy o HIV /AIDS .
Zgodnie z regulaminem Olimpiady głównym źródłem naszych wiadomości miała być strona internetowa Krajowego Centrum ds. AIDS. Dzięki uprzejmości Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sandomierzu otrzymaliśmy dodatkowe materiały informacyjne. Jak się później okazało były bardzo przydatne.
Etap powiatowy w Sandomierzu - 20. 10 2015 r., był na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Każdy uczestnik przybyły z różnych szkół powiatu chciał znaleźć się w pierwszej zwycięskiej trójce, ponieważ był to warunek uczestnictwa w etapie wojewódzkim.
Pisemne sprawdzenie wiedzy nie przyniosło rozstrzygnięcia. Część uczestników z najwyższą punktacją musiało przejść dodatkowy etap dogrywki – ustnie odpowiadać na pytania komisji. Zwycięzcą została
Gabriela Pardak – uczennica kl. III a.
Etap wojewódzki Olimpiady odbył się 06.11.2015 r. Należało odpowiedzieć na szereg podchwytliwych pytań, z którymi uczennica poradziła sobie doskonale, uzyskując
II miejsce w województwie. W Olimpiadzie udział wzięło 277 uczniów z 73 szkół gimnazjalnych z terenu woj. świętokrzyskiego. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu epidemiologii, profilaktyki, leczenia, dróg szerzenia oraz ogólnych informacji dotyczących wirusa HIV i choroby AIDS.
Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród odbyło się w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Zostało ono połączone z konferencją: „Więcej wiesz, mniej ryzykujesz”.
Organizatorami Olimpiady i spotkania byli: Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Świętokrzyski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz współfinansujący nagrody Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

Beata Kuleszko
CERTYFIKAT
Szkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

W roku szkolnym 2014/2015 w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach zrealizowano zagadnienia programu pt. „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walk z Rakiem”.
Uczniowie klas I – III w różnych formach poznali 11 zasad kodeksu. Młodzież uczestniczyła w lekcjach promujących zasady zdrowego stylu życia i profilaktyki walki z rakiem. W sposób szczególny uwzględniono treści profilaktyki uzależnień.
Przeprowadzono szkolenie nauczycieli i rodziców pt.
„Obraz współczesnej młodzieży w świetle profilaktyki nowotworowej”. W czasie imprez środowiskowych takich jak WOŚP czy Familiada Gimnazjalna przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej i ulotek założenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, odbyły się projekcje filmów o zdrowym odżywianiu się i aktywności fizycznej, pomiary BMI oraz ciśnienia przed i po wysiłku
Rezultatem podjętych działań było uzyskanie przez szkołę CertyfikatuSzkoły Promującej Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.
Należy nadmienić, że jesteśmy jednym z czterech gimnazjów powiatu sandomierskiego, które uzyskały ten zaszczytny tytuł.
Organizatorem programu jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Partnerami programu są: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Patronat objęło Kuratorium Oświaty w Kielcach

Koordynatorzy: Beata Kuleszko, Joanna Stachurska, Ewa Drzymała

MikołajkowyTurniej Piłki Siatkowej w gimnazjum

W listopadzie w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach odbył się coroczny Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej, zorganizowany przez nauczyciela w-f, Pana Kadira Abdula. W zawodach wzięły udział drużyny z każdej klasy, rozgrywając między sobą mecze w poszczególnych kategoriach wiekowych. Podczas meczy towarzyszył wszystkim ogromny duch walki oraz wola zwycięstwa. Drużyny walczyły zacięcie do ostatniego gwizdka. Podczas turnieju nie zapomniano o dobrej zabawie. W trakcie niezwykłej rywalizacji, zawodników wspierali wierni kibice, którzy podtrzymywali swoje drużyny na duchu. Atmosfera turnieju była bardzo gorąca i niepowtarzalna. Najlepszymi z najlepszych okazali się uczniowie z klas: IB, IID i IIIA. Wyniki turnieju zostały ogłoszone na apelu 6 grudnia, w dzień Świętego Mikołaja. Pani Dyrektor Iwona Korczyńska-Sapielak wręczyła zwycięskim drużynom puchary i dyplomy, a pozostałym uczestnikom pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy
Wyniki turnieju:
Poziom klas I: I miejsce- kl. I B, II miejsce- kl.E, III miejsce- IA, IV miejsce-kl.ID, V miejsce-kl.IC, Poziom klas II: I miejsce- kl. IID- II miejsce- kl.IIA, III miejsce- IIB, IV miejsce-kl.IIC,
Poziom klas III:
I miejsce- kl. IIIA- II miejsce- kl.IIIB, III miejsce- IIIC, IV miejsce-kl.IIID.

Wioletta Kolatorowicz

Wieczór zabawy i języków obcych


26 listopada, już po raz szósty w dwikoskim gimnazjum, odbył się Andrzejkowy Dzień Języków Obcych.
Tegoroczna impreza okazała się wspaniałym pokazem kreatywności młodzieży. Motywem przewodnim zabawy były przebrania w stylu balu weneckiego. Niezwykłą pomysłowością wykazali się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele naszej szkoły. Gimnazjaliści oraz ich młodsi koledzy z okolicznych szkół brali udział w różnorodnych zabawach i konkursach, zachęcających uczniów do nauki języków obcych.
Swoją obecnością zaszczycili nas: panie Marzanna Mach i Barbara Zdyb – Radne Rady Gminy w Dwikozach oraz pan Mieczysław Sawa – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach.
Hitem wieczoru stał się konkurs MTV show, mający na celu humorystyczne przedstawienie obcojęzycznego utworu muzycznego. Grupy uczniów z 10 klas podgrzewały atmosferę na widowni, każdemu z występów towarzyszyły ogromne emocje i wybuchy śmiechów. Należy podkreślić, że młodzież wykazała się nie tylko pomysłowością, ale zadbała również o najdrobniejsze szczegóły, zapewniając wysoki poziom występów. Jury miało bardzo trudny orzech do zgryzienia. Zwycięzcą została klasa I c.
Aktywność uczniów w konkursie kulinarnym, którego tegorocznym bohaterem był ser, zaskoczyła wszystkich uczestników zabawy. Do degustacji przygotowano ponad 50 potraw z sera! Za najlepszą jury uznało zupę serową przygotowaną przez Natalię Majkę z klasy 2b. Tu ogromne podziękowania składamy niezawodnym Rodzicom, którzy wsparli swoje wspaniałe dzieci.
Wiele emocji wzbudziło przybycie znamienitych gości – Królowej Elżbiety i Księcia Karola, w postaci których wcielili się nauczyciele dwikoskiego gimnazjum.
W trakcie imprezy rozstrzygnięto również konkurs na figurkę renifera lub św. Mikołaja. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Karolina Sapielak ze Szkoły Podstawowej w Mściowie, natomiast w kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zdobyły Kinga Szczęsna i Anna Szymańska z klasy 3a. W konkursie plastycznym na plakat przedstawiający święta i zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych zwyciężyła Martyna Dąbek z klasy 2b.
Wieczór zakończyła wspólna dyskoteka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji zabawy, a w szczególności fundatorom nagród: Pani Monice Dominik, właścicielce Szkoły Języków Obcych „Europa”, Pani Annie Gołębiowskiej, prezes Hotelu i Restauracji „Mały Rzym”, Panu Mariuszowi Bidasowi – właścicielowi Pizzerii „Malibu”, Pani Annie Sojda, właścicielce Zakładu Fryzjerskiego Vogue, Pani Agnieszce Dyl – właścicielce Estetycznego Studia Kosmetycznego, Pani Sylwii Latkowskiej, trenerce personalnej w „Fabryce Ruchu” oraz hurtowni odzieży „Markowy Sandomierz” i Pizzerii „Modena”.
Zwycięzcy tegorocznych konkursów:
Konkurs MTV show – pierwsze miejsce klasa I c, drugie miejsce klasa I d, trzecie II b, wyróżnienie klasa II d;
Konkurs plastyczny na plakat przedstawiający święta i zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych – pierwsze miejsce Martyna Dąbek z klasy 2b, drugie miejsce Magdalena Oliwa z klasy 2b, trzecie Dominik Broda z klasy 3d;
Konkurs na figurkę renifera lub św. Mikołaja w kategorii szkół podstawowych - pierwsze miejsce Karolina Sapielak ze Szkoły Podstawowej w Mściowie, drugie i trzecie miejsce Gabriela Strojewska oraz Julia Chorab ze Szkoły Podstawowej w Mściowie, w kategorii uczniów gimnazjum - pierwsze miejsce Kinga Szczęsna i Anna Szymańska z klasy 3a, drugie Karolina Sagan z klasy 2d, trzecie Olga Mazur z klasy 1a;
Konkurs kulinarny – pierwsze miejsce Natalia Majka z klasy 2b, drugie miejsce Mateusz Nogaj z klasy 3b, trzecie Ewelina Stąpór z klasy 1e;
Konkurs na najlepsze przebranie – strój i maska w stylu balu weneckiego – pierwsze miejsce Natalia Sagan z klasy 1b, drugie miejsce Natalia Snopek z klasy 2 d, trzecie Kaja Tutak z klasy 3b, wyróżnienie Wiktoria Bukała z klasy 1d.
Gratulujemy!!!

Polskie uroczystości we Włoszech z udziałem dwikoskiej gimnazjalistki


W czerwcu br. został rozstrzygnięty konkurs pt."Losy Bliskich i Losy Dalekich - życie Polaków w latach 1918-1989". Na etapie ogólnopolskim zajęłam drugie miejsce. Główną nagrodą był trzydniowy wyjazd do Włoch, który odbył się w listopadzie 2015r.
W pierwszym dniu wycieczki brałam udział w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Cassamasima. Po południu przeszłam wraz z innymi nagrodzonymi w konkursie pod Pomnik Ku Czci Poległych na Wszystkich Wojnach I i II wojny światowej. Odbył się tam koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i chóru dziecięcego z Polski. W drugim dniu wycieczki została odprawiona Msza Św. w Katedrze Santa Maria Asunta w Mottoli oraz miały miejsce uroczystości przy tablicy pamiątkowej umieszczonej w szkole Instituto Comprensivo Padre Giovanni Minozzi w Materze. Razem z polską delegacją przeszliśmy do Muzeum D. Ridola, by tam obejrzeć wystawę dotyczącą 2. Korpusu Polskiego. W ostatnim dniu, przed wylotem do Polski, zabrano mnie na uroczystości w Bazie Lotniczej w Brindisi. Tam wysłuchałam Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Włoskiego. Po zakończeniu uroczystości polska delegacja udała się się na lotnisko, by samolotem wrócić do Polski.
Uważam, że wyjazd był bardzo ciekawy, dający inspirację do dalszych zainteresowań tematyką historyczną.


Weronika Bidas
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI


„Nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje
I większej chluby niźli być Polakiem”

Powyższy cytat z wiersza przedstawionego przez ucznia klasy III d Piotra Łażeńskiego może stanowić podsumowanie akademii zorganizowanej w naszej szkole z okazji Dnia Niepodległości, która odbyła się 10 listopada. Tegoroczna uroczystość, przygotowana przez p. Joannę Forc oraz p. Katarzynę Chmielewską-Mróz, miała charakter wyjątkowo podniosły.
W atmosferę święta wprowadziły nas patriotyczne wiersze i nastrojowa muzyka. Wiersze w treści nawiązywały do okresu, w którym ważyły się losy polskiej niepodległości, a krótkie, zapadające w pamięć wystąpienia uczniów, przedstawiły garść faktów dotyczących walki o wolną ojczyznę.
Wyjątkowymi gośćmi uroczystości były w tym roku przedszkolaki wraz z pedagogami z sąsiadującego ze szkołą Przedszkola Samorządowego w Dwikozach, którzy dumnie kroczyli z przypiętymi kotylionami, trzymając w dłoniach biało-czerwone flagi. Dyrektor przedszkola p. Teresa Wódz w swoim wystąpieniu podziękowała młodzieży za przygotowanie akademii oraz dodała, że była to „prawdziwa lekcja patriotyzmu”.
Dyrektor szkoły p. Iwona Korczyńska - Sapielak w słowach skierowanych
do zebranych podkreśliła godną naśladowania postawę młodzieży, biorącej udział w przedstawieniu. Duże zaangażowanie, talent młodych aktorów oraz dojrzałe podejście w odczytaniu istoty patriotyzmu zadecydowało o sukcesie inscenizacji.
Młodzież naszego gimnazjum przedstawiła również inscenizację w Kościele Parafialnym w Dwikozach w dniu 11 listopada 2015 r. w ramach gminnych obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po uroczystej mszy świętej Poczty Sztandarowe i uczestnicy przeszli pod Pomnik Powstańców Styczniowych w Dwikozach, gdzie oddali hołd pomordowanym w walce o wolność naszej Ojczyzny.
Organizatorzy uroczystości dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania apelu i zapraszają do obejrzenia galerii zdjęć.

Więcej zdjęć w galerii fotografii...
Relacja z konkursu „Duet matematyczno – przyrodniczy”

Do zmagań w konkursie „Duet matematyczno - przyrodniczy” organizowanym przez naszą szkołę 5 listopada 2015 roku przystąpiło 62 uczniów z 17 szkół podstawowych zsandomierskiego.
Była to już druga edycja konkursu, którego celem jest rozwijanie zdolności matematycznych oraz zapewnienie szóstoklasistom możliwości wykorzystania wiedzy wpraktycznych.
Konkurs organizowany pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Dwikozy swoją obecnością uświetnił Pan Mieczysław Sawa - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach, który wraz z Panią Dyrektor Iwoną Korczyńską -Sapielak uroczyście rozpoczął konkurs.
Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach. Taka forma pracy, gdzie uczniowie mogą się konsultować, nawzajem sprawdzać, uzgadniać ostateczny wynik, dodaje pewności siebie, uczy umiejętności współpracy, daje większą szansę na sukces.
Uczestnicy zabawy, oprócz rozwiązywania zadań matematycznych oraz przyrodniczych, mieli okazję obejrzeć szkołę, porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Dodatkowymi atrakcjami był również poczęstunek oraz udział w warsztatach promujących zdrowy styl życia wprojektu „Europejski kodeks walki z rakiem”.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, aęstwo przypadło w udziale duetom:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w nr 1 w Sandomierzu (Klaudia Kaca, Jakub Pawlak),
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Słupczy (Patrycja Duma, Mateusz Kozieja),
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Starym Garbowie (Piotr Nogaj, Olaf Podlesiński). Ponadto wyróżnienia otrzymały zespoły ze szkół:
Szkoła Podstawowa w Słupczy (Julia Teter, Julia Kolera),
Szkoła Podstawowa w Darominie (Berenika Bajak, Gabriela Kwietniewska),
Szkoła Podstawowa w nr 1 w Sandomierzu (Michał Janeczko, Jakub Chmiel).

Fundatorem nagród rzeczowych dla uczniów była Gmina Dwikozy. W imieniu gospodarza gminy Pana Marka Łukaszka nagrody wręczył Zastępca Wójta Pan Albin Gradziński.
Gratulacje i serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu wraz z opiekunami oraz wszystkich osób, które przyczyniły się do organizacji konkursu wraz z zaproszeniem do kolejnej edycji konkursu kierują koordynatorzy konkursu – p. Ewa Drzymała i p. Bernadetta Stępień.


Więcej zdjęć w galerii fotografii...
Przeżyjmy to jeszcze raz !

„Pomimo że każda chwila radości trwa niezmiernie krótko, a później znika,
zawsze jednak zostawia za sobą trwałą nadzieję i jeszcze trwalsze wspomnienie”.
Jean Paul Richter

W naszym kraju jest wiele ciekawych miejsc, które potrafią zadziwić różnymi atrakcjami. Przekonaliśmy się o tym podczas wycieczek do Krakowa i Zakopanego. Tym razem wybraliśmy dwudniowy pobyt w Kotlinie Kłodzkiej i Wrocławiu. Naszymi opiekunami byli: Pani Joanna Lipczyńska, Pani Urszula Członka, Pani Joanna Forc i Pan Hubert Bujczenko.
W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Przeszliśmy trasę turystyczną, obejrzeliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad i jechaliśmy podziemnym tramwajem.
Później pojechaliśmy do Czermnej, by tam zobaczyć jedną z czterech w Europie Kaplicę Czaszek. Została ona ufundowana przez księdza Wacława Tomaszka w XVIII wieku. Znajdują się tam czaszki i kości ofiar wojen śląskich i epidemii.
Następnym przystankiem był rezerwat krajobrazowy Błędne Skały. Wytyczona ścieżka prowadząca przez skalne korytarze zwróciła szczególnie naszą uwagę. Było to ciekawe przeżycie zwłaszcza dla tych, którzy musieli się namęczyć, aby przecisnąć się między wąskimi szczelinami.
Wieczorem, po emocjonujących przeżyciach, udaliśmy się w kierunku Kudowy Zdroju – miejsca naszego zakwaterowania.
Rankiem następnego dnia zjedliśmy pyszne śniadanko i wyruszyliśmy w dalszą drogę. Nowy dzień zaczęliśmy od zwiedzania sztolni walimskich. Niewątpliwie było to miejsce dla miłośników historii II wojny światowej. Pojechaliśmy również do zamku Książ – trzeciego co do wielkości zamku w Polsce. Pan przewodnik opowiedział nam historię tej eklektycznej budowli. Szczególnie podobała nam się Sala Maksymiliana, której wnętrze utrzymane jest w stylu baroku wiedeńskiego, a naszą wyobraźnię rozbudziło to, że wymiary jednej z sal w zamku odpowiadają wielkości poszukiwanej Bursztynowej Komnaty.
Kolejną atrakcją i jednym z najciekawszych punktów programu naszej wycieczki była panorama Wrocławia, którą oglądaliśmy z 212 m - najwyższego budynku w Polsce - Sky Tower. Widok był oszałamiający.
Ogromną frajdę sprawił nam również pobyt na Starym Mieście we Wrocławiu.
Wycieczka była udana i bardzo kształcąca. Poznaliśmy wiele nowych, interesujących miejsc. Do domów wracaliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i niezwykłych wspomnień. Czas spędziliśmy w miłej atmosferze i w fantastycznym towarzystwie. To była wspaniała przygoda, którą w przyszłości chętnie powtórzymy.


Karolina Sagan Patrycja Bryła


Więcej zdjęć w galerii fotografii...

Dzień Komisji Edukacji Narodowej – święto całej społeczności Publicznego Gimnazjum w Dwikozach

Dzień 14 października 2015 roku był w naszej szkole wyjątkowy dla nauczycieli, ale w szczególności dla uczniów klas pierwszych. Jak co roku obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej połączony ze Ślubowaniem uczniów klas pierwszych.
Pedagodzy i uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego Pani Renaty Masternak, przygotowali podniosłą akademię pod hasłem: „Mój nauczyciel – mój mistrz”, przedstawiając tego pierwszego nie tylko jako przekazującego wiedzę, ale również jako przewodnika oraz osobę pomagającą uczniom rozwijać pasje i uzdolnienia.
Uroczystość rozpoczęło przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów gimnazjum, po którym swoje ślubowanie złożyli także członkowie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego.
Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w uroczystości byli: proboszcz parafii w Dwikozach Ks. kanonik Stanisław Czachor oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach Pan Mieczysław Sawa. Ksiądz kanonik w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na dobrą współpracę szkoły z parafią, a Dyrektor Mieczysław Sawa zapewnił uczniów klas pierwszych o dokonaniu właściwego wyboru szkoły gimnazjalnej.
Choć to uczniowie klas pierwszych byli głównymi bohaterami tego dnia, to również nauczyciele mieli w nim swoje miejsce. Najbardziej aktywni pedagodzy otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły oraz okolicznościowe dyplomy.
Uwieńczeniem uroczystości było wystąpienie Pani Dyrektor Iwony Korczyńskiej-Sapielak, która składając serdeczne życzenia Gronu Pedagogicznemu, dodała, że nauczyciel wykonując tak trudny i wymagający zawód, nie może zapominać o życiu prywatnym.
Organizacja Dnia KEN jest możliwa dzięki ogromnej pracy nie tylko ze strony nauczycieli i uczniów, ale również rodziców. Cieszymy się bardzo, że rodzice uczniów klas pierwszych oraz członkowie Rady Rodziców uświetnili swoją obecnością i zaangażowaniem tę ważną w kalendarzu szkoły uroczystość. Życzenia - „siły i zdrowia do pracy”, złożone przez przedstawiciela Rady Rodziców Pana Michała Capka brzmią szczególnie miło i szczerze.
„Jeden obraz wart tysiąc słów”, dlatego zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.

Witold Lech

Więcej zdjęć w galerii fotografii...
Próbna ewakuacja szkoły

Dnia 8 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Ćwiczenia zostały przeprowadzone przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Sandomierzu oraz przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Dwikozy. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami zachowując zasady opuszczania budynkuw obliczu zagrożenia, przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym ze względu na panujące wówczas warunki atmosferyczne tymczasowo wyznaczono Sale Gimnastyczną.· Na miejscu zbiórki nauczyciele złożyli meldunek, gdzie okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. W akcji brali udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi.
Na miejscu zbiórki Strażacy przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy, uczniowie i pracownicy szkoły z zainteresowaniem obejrzeli działania ratownicze.
Po przeprowadzonej kontroli budynku przez przybyłą na miejsce Straż Pożarną, informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na lekcje.
Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.

Jarosław Dziubiński

Więcej zdjęć w galerii fotografii...
Z wizytą w Sejmie


24 września 2015 roku był dla nas dniem pełnym wrażeń. Pod opieką pań: Iwony Korczyńskiej – Sapielak, Joanny Forc, Joanny Lipczyńskiej, Katarzyny Drypy – Skrok i Edyty Czajki – Łukawskiej wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy. Podróż minęła nam w bardzo miłej atmosferze.
W Warszawie spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po Starym Mieście. Po obowiązkowym zdjęciu przed kolumną Zygmunta III Wazy udaliśmy się na przejażdżkę metrem. Na każdym z nas zrobiła ona niesamowite wrażenie.
Głównym punktem programu wycieczki była wizyta w Sejmie. Naszym przewodnikiem był pan Romuald Garczewski, poseł pochodzący ze Staszowa, który pokazał nam najważniejsze miejsca w budynku i opowiedział o swojej pracy. Mieliśmy również okazję obserwować obrady sejmowe, rozmawiać z innymi posłami i zrobić pamiątkowe zdjęcie z panią wicemarszałek Wandą Nowicką. Tę wizytę z pewnością zapamiętamy na całe życie.
Dopełnieniem dnia pełnego atrakcji była jeszcze wizyta na Stadionie Narodowym. Pani przewodnik zabrała nas na trybuny, pokazała szatnie piłkarzy i centrum konferencyjne. Byliśmy zachwyceni.
W drodze powrotnej pojechaliśmy na lotnisko. Pani Katarzyna Drypa – Skrok udzieliła nam praktycznych wskazówek dotyczących podróżowania samolotem.
Wycieczka bardzo nam się podobała. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń. Każdy z nas chciałby przeżyć taką wspaniałą przygodę jeszcze raz.
Dziękujemy pani dyrektor Iwonie Korczyńskiej – Sapielak za zainicjowanie naszego wyjazdu, panu Romualdowi Garczewskiemu i pani Lucynie Kozoduj za zaproszenie i ciepłe przyjęcie w budynku Sejmu oraz nauczycielom za sprawowanie nad nami opieki.


Opracowanie:
Dominika Dutkiewicz, Izabela Kwietniewska,
Gabriela Klocek, Anna Kolasińska,
Patrycja Wójcik, Sebastian Spyrzewski

KRAKOWSKIE SPOTKANIA Z NAUKOWCAMI

Już od kilku lat w ostatni weekend września uczniowie klas III naszego gimnazjum uczestniczą Małopolskiej Nocy Naukowców. Przy tej okazji naukowcy zapraszają wszystkich zainteresowanych do pracowni i laboratoriów, aby pokazać swoją codzienną pracę. Można wówczas posłuchać ciekawych wykładów oraz wziąć udział w eksperymentach i pokazach z różnych dziedzin nauki.
Również w tym roku wybraliśmy się do Krakowa. Na Uniwersytecie Pedagogicznym mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności w grach logicznych, poznaliśmy zastosowania kamery termowizyjnej, a w laboratorium biofeedbacku Dominika kierowała kolejką górską za pomocą fal mózgowych. Odwiedziliśmy również Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, gdzie posłuchaliśmy wykładu „Mobilne technologie 3D” oraz uczestniczyliśmy w pokazach i eksperymentach z różnych dziedzin fizyki. Niektórzy odwiedzili pracownię chromatografii gazowej, w której naukowcy opowiadali o metodach badania zanieczyszczenia środowiska. Na Wydziale Chemii UJ w ramach wykładu „Chemik na tropie zbrodni” poznaliśmy tajniki badań z zakresu chemii sądowej. Naukową podróż zakończyliśmy nocnym spacerem po krakowskim rynku, który mimo niesprzyjającej pogody tętnił życiem.
Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się wykorzystać zdobytą wiedzę i może kiedyś będziemy studentami krakowskich uczelni.

Emilia Mach, Wiktoria Mazur

Więcej zdjęć w galerii fotografii...
„SZKOLNA GALERIA SZTUKI”

Na zajęciach artystycznych w naszym gimnazjum młodzież wykonuje setki prac plastycznych. Niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Właśnie dlatego w naszym gimnazjum została zorganizowana SZKOLNA GALERIA SZTUKI. Twórczość uczniowska prezentowana jest na trzech wielkoformatowych tablicach umieszczonych na ścianach między pracowniami klasowymi. Głównym celem galerii jest oczywiście prezentacja talentów plastycznych młodzieży, ich pomysłowości, zdolności, kreatywności oraz umiejętności spojrzenia na sztukę w różnych aspektach. Bardzo ważne jest również rozbudzanie zainteresowań, zdobywanie nowej wiedzy, poznawanie nowatorskich trendów w sztuce, chęć ich eksponowania oraz rozszerzanie wrażliwości na wszelki obraz. Prezentowane prace zawsze wzbudzają zainteresowanie wśród uczniów, pracowników szkoły, rodziców i gości odwiedzających naszą placówkę. Stanowią one również w pewnym sensie formę zachęty dla wszystkich uczniów, którzy chcieliby ujrzeć swoje prace wyeksponowane w szczególny sposób.
Uczniowie wykonują prace o różnej tematyce posługując się wieloma ciekawymi technikami plastycznymi. Oto niektóre tematy:

„Siedem cudów świata starożytnego i nowożytnego” – plakatówka
„Graffiti – sztuka, czy wandalizm?” – technika rysunkowa
„W krainie faraonów” – technika mieszana
„Kalendarz artystyczny 2015” – kolaż
„Dary jesieni” – martwa natura
„Kartka z wakacji” - wycinanka
„Impresja – chwytanie słońca” – akwarela
„Zwierzęta” – płaskorzeźba (masa solna)
„Pasterka” – kolaż
„Rozeta gotycka” – okno pełne światła – witraż
„Mój exlibris” – grafika
„Tapeta” – frotaż
„Pejzaże marynistyczne” – monotypia
„Chce malować jak van Gogh!” – tempera
„Bezpieczeństwo i rozwaga, tego od ciebie każdy wymaga” – komiks
„Martwa natura – kompozycja” – mozaika
„Nad wszystkie inne ceń strony rodzinne” – album
„Przydrożne kapliczki” – fotografia
„Galerie w grotach – prehistoria” - plakatówka

Najciekawsze prace biorą udział w licznych konkursach szkolnych, powiatowych, wojewódzkich i centralnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Wkrótce pojawią się nowe odsłony galerii, m.in. „Krzyk” – inspiracje ekspresyjne, „Architektura współczesna”, „Inicjał gotycki” oraz „Abstrakcja geometryczna i spontaniczna”. Zapraszamy do oglądania i życzymy miłych wrażeń.

Nauczyciel sztuki – mgr Renata Woźniak

Więcej zdjęć w galerii fotografii...
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

„ Rumieńce lata pobladły, kolejne wakacje za nami,
Pełni sił i zapału do Ciebie Szkoło, wracamy!”

Rok szkolny 2015/16 rozpoczęliśmy Mszą święta w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli i Antoniego Pustelnika w Dwikozach o godz. 8:00 . Podczas mszy ksiądz skierował wiele miłych słów do młodzieży zaczynającej kolejny rok ciężkiej pracy. Były to wyrazy otuchy i motywacji do wytrwałej nauki i osiągania wielu sukcesów.
Po nabożeństwie przyszedł czas na uroczyste rozpoczęcie roku w naszej nowej szkole - Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach. Na sali gimnastycznej zgromadziło się mnóstwo osób. Byli to nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz wójt gminy Dwikozy- Pan Marek Łukaszek. Na twarzy każdego było widać świeżość i zapał na cały rok pracy. Pani dyrektor Iwona Korczyńska - Sapielak powitała wszystkich bardzo serdecznie, a zwłaszcza pierwszoklasistów. To bardzo szczególny dzień, ponieważ zaczął się w naszym życiu nowy etap nauki. Podczas uroczystości zostały zaprezentowane plany i cele na cały zbliżający się rok szkolny. Przedstawiona została także nowa wicedyrektor- pani Renata Czajkowska.
Czas uroczystości umiliły nam występy dziewcząt z II i III klas . Zaśpiewały one piosenki pełne wakacyjnych wspomnień, które jeszcze bardziej zachęcały do nauki i pracy. Pan wójt przekazał uczniom słowa motywacji, bo przecież każdy z nas potrzebował ich po letnim wypoczynku.
Po części oficjalnej nadszedł czas, by uczniowie udali się do klas. Dla nas-pierwszoklasistów był to moment zapoznania się z wychowawcami i nowymi kolegami. Nauczyciele nawiązali pierwsze relacje z wychowankami, podali plan lekcji na najbliższy tydzień. I tak rozpoczął się nowy rok szkolny 2015/2016.

Michał S. z kl.Ic

Więcej zdjęć w galerii fotografii...


Powrót do treści | Wróć do menu głównego