Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach


Idź do treści

Relacje 2015/2016 cz.2

WYDARZENIA

Jagiellonowie i legendy polskie w naszym gimnazjum

W czwartek 19 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się III Konkurs Wiedzy Humanistycznej pod hasłem „Dynastia Jagiellonów. Legendy polskie”. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych powiatu sandomierskiego.
Odbywał się pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Dwikozy, a rozpoczęli go wspólnie Wójt Gminy Dwikozy Marek Łukaszek oraz Dyrektor Gimnazjum Iwona Korczyńska-Sapielak.
W konkursie wzięło udział 44 uczniów reprezentujących następujące szkoły:

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Zawierzbiu
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gierlachowie,
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych „Puławiaków” w Górach Wysokich
Szkoła Podstawowa w Głazowie
Publiczna Szkoła Podstawowa w Obrazowie
Szkoła Podstawowa im. Wincentego Burka w Gałkowicach
Szkoła Podstawowa w Nawodzicach
Publiczna Szkoła Podstawowa w Złotej
Zespół Placówek Oświatowych w Chobrzanach
Szkoła Podstawowa w Darominie
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sandomierzu

W skład jury konkursu weszli: dr Jan Suszyna – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, Marzanna Mach – radna Gminy Dwikozy, Aleksandra Pawłowska-Mazur – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, Dorota Binek – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dwikozach oraz Edyta Mścichowska – nauczyciel języka polskiego w naszym gimnazjum.
osbowe drużyny uczniów musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale również zaprezentować swoje zdolności plastyczne i umiejętność autoprezentacji. Bardzo ważna była także umiejętność pracy w grupie. Należy podkreślić, że uczestnicy konkursu dzielnie stawili czoła postawionym wyzwaniom, a towarzyszące im emocje, pozytywnie mobilizowały ich do działania.
Pierwsze miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 4 im. Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierza, drugie Publicznej Szkole Podstawowej z Obrazowa, a trzecie miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa w Złotej.
Moment wręczenia nagród uatrakcyjnił występ uczennic klasy pierwszej Gabrieli Dziuby i Olgi Mazur, które zaśpiewały utwór z filmu „ Miasto 44”.
Nagrody w konkursie ufundował Wójt Gminy Dwikozy oraz Starosta Powiatu Sandomierskiego. Koordynatorami konkursu były Pani mgr Joanna Lipczyńska i Pani mgr Małgorzata Pilecka.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu.
Sukces gimnazjalistki w Konkursie Plastycznym "W trosce o nasze bezpieczeństwo"

W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego etapu konkursu XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2015/2016 pod hasłem "W trosce o nasze bezpieczeństwo".
Agnieszka Chmiel uczennica klasy Id Publicznego Gimnazjum w Dwikozach zajęła III miejsce w kategorii uczniów gimnazjów. Jej praca zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Na uwagę zasługuje fakt, że na konkurs wpłynęło aż 127 prac. talentu i pomysłowości! Życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

Renata Woźniak
Sukces naszej uczennicy w ogólnopolskim konkursie historycznym


Wiktoria Piotrowska z klasy IIIc napisała świetną pracę, którą czyta się z zapartym tchem i w głębokiej ciszy.... Praca nosi tytuł: „Pozostawił ślady na ścieżkach swojej i mojej małej Ojczyzny...” Przywołuję postać dr Wojciecha Lipowskiego .” Bohaterem opowieści jest doktor Lipowski, który urodził się w Dwikozach, a przez wiele lat żył i pracował w Zawichoście. Był niezwykłym człowiekiem, którego darzono ogromnym szacunkiem za jego dobroć i pracę społeczną.
W/w praca została napisana na konkurs „Losy Bliskich i losy Dalekich. Życie Polaków w latach 1914-1989”. Została wyróżniona na etapie wojewódzkim w Kielcach i zakwalifikowana do etapu ogólnopolskiego. Finał konkursu odbędzie się w Krakowie dnia 3 czerwca. Tam Wiktoria będzie musiała zaprezentować siebie i swoją pracę opowiadając o niej. Niełatwe to zadanie, ale wierzymy, że Wiktoria sprosta wyzwaniu i zostanie nagrodzona w eliminacjach ogólnopolskich.
gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za Wiktorię !!!


Barbara Czeryna
„ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI” naszych gimnazjalistów


W dniu 22 kwietnia 2016 uczniowie Publicznego Gimnazjum w Dwikozach udali się do lasu w Górach Wysokich, na mogiły pomordowanych w czasie II wojny światowej Polaków. Odwiedziliśmy miejsce Pamięci Narodowej w miesiącu Pamięci Narodowej 2016, włączajac się do apelu ”ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI” zainicjowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Zapaliliśmy na mogiłach znicze, złozyliśmy kwiaty, przypomnieliśmy okolicznosci dokonanej zbrodni. W ten sposób upamiętniliśmy dokonania i ofiary II wojny swiatowej.
Wydarznie, jakim była długa, piesza podróż, a następnie chwila skupienia i zadumy nad mogiłami pomorodowanych Polaków stały się źródłem refleksji i pamięci na dalsze lata życia dla młodych uczestników wyprawy.

Barbara Czeryna i Edyta Mścichowska
WIELKA GALA W KIELCACH


W piątek, 15 kwietnia 2016r. nastąpiło nagrodzenie laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Odbyło się ono w budynku Targów Kielce w Sali Omega. Uczestnikami tej podniosłej uroczystości z udziałem m.in. Kazimierza Mądzika - Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Jacka Wołowca - dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli - była również piątka gimnazjalistów z Dwikóz wraz z opiekunami - Julia Wąsik- laureatka konkursu języka niemieckiego z opiekunką Panią Katarzyną Drypą-Skrok, Piotr Łażeński- laureat konkursu języka polskiego z opiekunką Panią Izabelą Romańską, Mateusz Nogaj - laureat konkursu z matematyki z opiekunką Panią Ewą Drzymałą, Karol Czeryna i Sebastian Spyrzewski - laureaci konkursu chemicznego z opiekunką Panią Małgorzatą Tutak.
Na to wyjątkowe wydarzenie pojechaliśmy z naszymi rodzicami, nauczycielami oraz znamienitymi gośćmi: Panią Iwoną Korczyńską - Sapielak - dyrektor naszego gimnazjum oraz Panem Markiem Łukaszkiem - wójtem gminy Dwikozy - opowiada Piotr Łażeński. Po dotarciu na miejsce około godz. 11 zajęliśmy wyznaczone miejsca w Sali Omega, a pierwsze słowa skierował do nas dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Jacek Wołowiec. Mówił o niezwykłej odpowiedzialności, którą czuje, witając tak dużą liczbę utalentowanych, młodych ludzi. Istotnie, zebrana grupa ponad 260 uczniów to prawdziwi liderzy z ponad 5000 osób, które stanęły na starcie powiatowego etapu konkursów. Gdy nadeszła chwila wręczenia medali oraz zaświadczeń, każdy z nas w ustalonej wcześniej kolejności, stanął na scenie z koleżankami i kolegami z województwa, z krzepiącą obecnością nauczyciela - opiekuna. Przy d
źwiękach melodii „We are the champions”, brawach wzruszonych nauczycieli i rodziców oraz błyskach fleszy, pochylaliśmy głowy, czekając na wręczenie medalu. To była wspaniała chwila, prawdziwe ukoronowanie naszych długotrwałych zmagań z konkursowymi zadaniami. Ze słów skierowanych przez organizatorów wynikało jasno, że nie możemy poprzestać na tym osiągnięciu, lecz wytrwale kształcić się w wybranym kierunku. Z pewnością każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę.
Po zakończeniu uroczystości pojechaliśmy na pyszny obiad ufundowany przez wójta gminy - Pana Marka Łukaszka. Siedząc przy stole, wymienialiśmy się spostrzeżeniami i przeżyciami z uroczystości. Rozmowie z nauczycielami, rodzicami i opiekunami towarzyszyła miła i rodzinna atmosfera.
Udział w Gali Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych pozostanie z pewnością na zawsze w naszej pamięci. To wspaniała motywacja do dalszej nauki i pracy. Mamy nadzieję, że w przyszłości dołączymy do szacownego grona naukowców i odkrywców sławiących imię nie tylko województwa, ale i całej Polski.

Piotr Łażeński, kl. IIID

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

W bieżącym roku szkolnym dużym i jednocześnie pozytywnym zaskoczeniem stał się fakt, że aż 5 naszych uczniów spośród 12 gimnazjalistów z całego powiatu sandomierskiego zostało laureatami wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
Są to : Karol Czeryna z klasy 3a, Piotr Łażeński z klasy 3d, Mateusz Nogaj z klasy 3b, Julia Wąsik z klasy 2d oraz Sebastian Spyrzewski z klasy 2a. Każdy z nich wyróżnia się na swój sposób :

Karol Czeryna jest uczniem klasy 3a. Od rozpoczęcia nauki w gimnazjum pasjonował się chemią. Jak sam powiedział „.. nie da się nauczyć. Trzeba ją czuć i rozumieć.” Zdobywając tytuł laureata, spełnił swoje marzenie i chce realizować się dalej w tym kierunku. Jak wspomina nauczycielka chemii Pani Małgorzata Tutak „.. Karolu od razu zauważyłam ciekawość zdobywania dodatkowej wiedzy. Praca z nim to była czysta przyjemność . Widząc w jak szybkim tempie „chłonął” materiał na poziomie licealnym , wiedziałam ,że osiągnie sukces.” Karol interesuje się także tenisem stołowym i realizuje się w Szkolnym Samorządzie jako Przewodniczący Sekcji Radiowęzła.

Piotr Łażeński uczęszcza do klasy 3d. Zdobył tytuł laureata z języka polskiego uzyskując drugi wynik w województwie. Pani Izabela Romańska- jego nauczyciel przedmiotu podkreśla „.. to chłopiec , który ma niebywałe zdolności humanistyczne. Muszę przyznać , że przygotowanie go do konkursu było nie lada wyzwaniem. Uczeń jest „oczytany”, ma bardzo bogate słownictwo. Jestem pełna podziwu, że będąc nastolatkiem można władać taką polszczyzną”. Piotrek pasjonuje się również historią, muzyką popową i klasyczną.

Mateusz Nogaj jest uczniem klasy 3b. Już od pierwszej klasy przystępował do konkursu matematycznego osiągając wysokie wyniki. Jak zaznacza jego nauczycielka matematyki Pani Ewa Drzymała „..Mateusz wykazywał swoje zdolności matematyczne już od pierwszej klasy. Od początku prowadzonych zajęć, widziałam jego szybkość przyswajania wiedzy , bystrość i dociekliwość. Praca z nim w przygotowaniu do konkursu była dopełnieniem sukcesu, który osiągnął.”Warto również nadmienić, że jako jedyny z całego powiatu sandomierskiego otrzymał tytuł laureata z matematyki. Chłopiec interesuje się grami logicznymi , zwłaszcza Sudoku oraz piłką nożną.

Julia Wąsik z klasy 2d już od małego dziecka obcowała z językiem niemieckim. W tym roku zdobyła tytuł laureata z tego przedmiotu Jak podkreśla Pani Katarzyna Drypa - Skrok - nauczycielka przedmiotu „ma rzadko spotykane zdolności do języków obcych. Będąc z nią na wycieczce zagranicznej zauważyłam, jak umiejętnie posługuje się językiem niemieckim. Przygotowując ją do konkursu, szlifowałam ten diament- teraz potrafi mówić i pisać po niemiecku na poziomie licealnym.”Trzeba też nadmienić, że dużym wsparciem dla Julii była rodzina. Dziewczyna interesuję się tańcem , muzyką i podróżami.

Kolejny laur z chemii przypadł
Sebastianowi Spyrzewskiemu. Jako uczeń klasy drugiej wykazał się bardzo dużą wiedzą w dziedzinie chemii. Już w szkole podstawowej zdobył tytuł laureata w konkursie matematyczno-przyrodniczym. Teraz podwoił swój sukces. Jak nadmienia nauczycielka chemii Pani Małgorzata Tutak„Sebastian jest wyjątkowo zdolnym uczniem. Od samego początku nauki tego przedmiotu wykazywał się zdolnościami wykraczającymi ponad program i błyskotliwością. Rzadko spotykam uczniów, którzy w takim tempie opanowują tak szeroki i trudny materiał zdobywając sukces.” Głównymi zainteresowaniami chłopca jest czytanie książek fantastycznych, układanie gier logicznych oraz piłka nożna.

Sukces, jaki osiągnęli, zawdzięczają nie tylko zdolnościom i talentom, ale przede wszystkim ciężkiej i sumiennej pracy pod kierunkiem nauczycieli-opiekunów, którzy zaszczepili w nich pasję do nauki i chęć rozwijania zainteresowań, a także umiejętność rywalizacji i osiągania wytoczonych celów. Jest to również efekt wysokich standardów nauczania w gimnazjum i skuteczności z jaką pracują nasi nauczyciele. ękujemy Rodzicom za wychowanie swoich dzieci i wsparcie w ambitnym dążeniu do celu, a Wam drodzy Uczniowie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przyszłości. Jesteśmy z Was dumni !
ła: przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

Kaja Tutak.


Nasza młodzież w przedszkolu

W dniu 12 kwietnia 2016 roku uczniowie z klasy integracyjnej I aoraz dwoje uczniów z klasy I e i II c zaprezentowali dla dzieci z przedszkola w Dwikozach przedstawienie kukiełkowe pt. ,, Czerwony kapturek” . Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Dzieci uważnie słuchały treści baśni. Brawami podziękowały młodym aktorom za występ.Zakończeniem miłego spotkania było pamiątkowe zdjęcie. Przedstawienie było częścią programu autorskiego z zakresu edukacji czytelniczej ,,Podróże z książką integracją grupy” realizowanego wklasie I a integracyjnej przez nauczyciela Barbarę Laskowską.
Spektakl „Faustyna – trzy obrazy z życia Świętej”


W niedzielę 3 kwietnia 2016 r. w kościele parafialnym w Dwikozach grupa parafian, młodzieży i nauczycieli z Publicznego Gimnazjum w Dwikozach przedstawiła sztukę teatralną pt:
Faustyna – trzy obrazy z życia Świętej.
Sztuka ukazywała trzy etapy z życia Świętej. Pierwszy z nich to czas od narodzin do wstąpienia do zakonu. Drugi etap to życie s. Faustyny w zakonie, jej mistyczne wizje i rozmowy z Jezusem. Trzeci, ostatni etap prezentowany w sztuce, to jej ciężka choroba (gruźlica) i odejście z tego świata w wieku 33 lat.
Zabieg artystyczny prezentowanego spektaklu umieszcza sztukę na dwóch platformach czasowych: współczesnej i historycznej. Nastolatki uciekając przed ulicznymi chuliganami znajdują na chodniku książkę pt. „Trzy Obrazy z Życia Siostry Faustyny”. Zaciekawione, zaczynają czytać zawarte w niej historie, tym samym przenosząc akcję sztuki do czasu związanego z narodzinami, życiem zakonnym i śmiercią s. Faustyny.
Na zakończenie, po gromkich owacjach, Ks. proboszcz Stanisław Czachor podziękował występującym za profesjonalną grę aktorską, osobom odpowiedzialnym za scenografię i nagłośnienie, ks. Grzegorzowi Martynie za pomysł i reżyserię, wszystkim zaangażowanym w przygotowanie sztuki teatralnej oraz licznie zgromadzonym widzom za ich obecność.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI RECZNEJ

Dnia 31 marca 2016 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Dwikozach. W turnieju wzięło udział 12 drużyn dziewcząt z poziomu klas pierwszych drugich i trzecich. Celem turnieju była popularyzacja piłki ręcznej, oraz rozbudzenie zainteresowań tą dyscypliną.
Turniej przebiegał w bardzo miłej i sportowej atmosferze wszystkie drużyny walczyły do ostatniej minuty gry, a gromki doping pomagał w osiągnięciu zwycięstwa.
Najbardziej w napięciu trzymał finałowy mecz pomiędzy klasą II A i II B jednak lepsze okazały się dziewczęta z II B i zdobyły I miejsce.
Wyniki Turnieju:
Poziom klas I : I miejsce klasa I A, II miejsce kl. I E, III miejsce kl. I B
Poziom klas II : I miejsce klasa II B, II miejsce kl. II A, III miejsce kl. II C
Poziom klas III : I miejsce klasa III B, II miejsce kl. II D, III miejsce kl. III A

Gratulujemy wszystkim drużynom i życzymy dalszych sukcesów.


Organizator : Anna Tutak

Powiatowy Konkurs Literacko-Plastyczny ,,Moja ulubiona postać baśniowa” dla uczniów szkół podstawowych

W tym roku w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach odbyła się już II Edycja Powiatowego Konkursu Literacko-Plastycznego o tematyce ,, Moja ulubiona postać baśniowa” dla uczniów szkół podstawowych z powiatu sandomierskiego. Patronat nad konkursem objęli: Wójt Gminy w Dwikozach - Pan Marek Łukaszek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dwikozach – Pan Zdzisław Stępień oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dwikozach - Pan Edward Dwojak, którzy byli także fundatorami nagród w tym konkursie. Bardzo serdecznie dziękujemy władzom gminy za wsparcie finansowe tej ciekawej inicjatywy. Organizatorami konkursu w gimnazjum były Panie: Beata Abdul, Renata Woźniak oraz Joanna Forc. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 78 pięknych prac plastycznych od uczniów z klas IV-VI z naszego powiatu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 13 marca podczas Festiwalu Naukowego. Tego dnia można było zobaczyć wszystkie prace konkursowe na ciekawej wystawie. Podziwiano pomysłowość, oryginalność oraz talent autorów prac. Komisja konkursowa miała trudność z wyłonieniem zwycięzców.
Oto wyniki konkursu:

I miejsca zajęli:
Niezgoda Marcelina – SP w Kleczanowie, Maziarz Patrycja – SP w Górach Wysokich, Ciźla Maria – SP w Dwikozach, Uba Dawid – SP w Kleczanowie, Skrok Sara – SP w Dwikozach, Sagan Martyna – SP w Górach Wysokich,
II miejsca zajęli:
Czerniawska Maja – SP w Słupczy, Tkocz Klaudia – SP w Chobrzanach, Uba Bartosz – SP w Kleczanowie, Masternak Jan – SP w Sandomierzu, Chmielewska Izabela – SP w Dwikozach, Kupiec Wiktoria – SP w Górach Wysokich, Juda Katarzyna – SP w Kleczanowie,
III miejsca zajęli:
Świątański Grzegorz – SP w Obrazowie, Kolera Weronika – SP w Słupczy, Nowosielska Kinga – SP w Chobrzanach, Lasek Patrycja – SP w Winiarach, Kwiatek Amelia – SP w Kleczanowie, Wódz Ewa – SP w Dwikozach, Kolasińska Gabriela – SP w Górach Wysokich,
Wyróżnienia otrzymali:
Gołek Adrianna – SP w Łążku, Zimoląg Aleksandra – SP w Darominie, Feledyn Wiktoria – SP w Kleczanowie, Łukawski Jakub – SP w Chobrzanach, Klimowicz Justyna – SP w Górach Wysokich, Machała Kinga – SP w Dwikozach, Sodowski Karol – SP w Kleczanowie, Fudali Weronika – SP w Słupczy, Nowińska Andżelika – SP w Górach Wysokich.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz słodycze. Cieszy fakt, że w tym roku wpłynęło więcej prac konkursowych, niż w roku ubiegłym. Świadczy to o celowości podejmowania takiego przedsięwzięcia w powiecie. Zapraszamy za rok do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu. Gratulujemy.


Beata Abdul

Hubert Pikor, uczeń klasy II b Publicznego Gimnazjum w Dwikozach otrzymał wyróżnienie w III Wojewódzkim Konkursie pt. „Żołnierze Wyklęci. Pamięci zapomnianym bohaterom naszego regionu”

Na początku marca 2016 r. w Kieleckim Centrum Kultury odbył się finał projektu edukacyjnego "Bohaterom pamięć" ,w którym wzięli udział przedstawiciele parlamentu, władz, organizacji kombatanckich, a przede wszystkim pedagodzy oraz uczniowie świętokrzyskich szkół .
Uczestnicy spotkania mogli nie tylko dowiedzieć się o Żołnierzach Niezłomnych- Stefanii Firkowskiej ps. "Feluś" oraz Tadeuszu Zielińskim ps. "Igła", ale mieli też niecodzienną okazję wysłuchać głosu żywych światków historii, takich jak pani Józefy Życińskiej, wdowy po Aleksandrze Życińskim ps. "Wilczur".
Obchodom towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczestników konkursu "Żołnierze Wyklęci. Pamięć Zapomnianym Bohaterom Naszego Regionu". Najlepsze prace zostały nagrodzone. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Trzeciego Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także koncertu pieśni Jacka Kaczmarskiego.
Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią drugiej wojny światowej i okresu powojennego, a także zachęcenie do poznawania trudnych dziejów naszej Ojczyzny.

Hubert Pikor

Podróżą każda miłość jest
Za dużo każda miłość chce
Choć gubią nas bezdroża serc
Nie zawahamy się

Wieczór miłości i magii


marca, już po raz drugi, w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach odbył się „Wieczór poezji miłosnej”. W magiczny świat poezji wprowadziły uczestników wieczoru nauczycielki języka polskiego pani Małgorzata Pilecka oraz pani Joanna Lipczyńska wraz z grupą młodych artystów - gimnazjalistów.
Wieczór rozpoczął się przewrotnym nawiązaniem do historii Adama i Ewy oraz najpiękniejszym hymnem o miłości św. Pawła. W dalszej części wiersze m.in.: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Agnieszki Osieckiej czy Haliny Poświatowskiej, przeplatały się z piosenkami o miłości.
Nastrojowa muzyka, towarzysząca recytowanej poezji, podkreślała sentymentalny i kameralny charakter spotkania.
Ciekawym akcentem wieczoru była prezentacja wiersza Sylwestra Przytuły – ucznia gimnazjum oraz rozdanie wszystkim gościom tomiku jego wierszy.
Swoją obecnością zaszczycili nas pan Mieczysław Sawa – dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach, pani Marzanna Mach oraz pani Barbara Zdyb – radne gminy Dwikozy, ks. Stanisław Czachor – proboszcz parafii w Dwikozach oraz pan Stanisław Malarz – poeta, pisarz regionalista. Wśród uczestników wieczoru było również wielu rodziców, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum.
Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców uczniów gimnazjum, w czasie którego goście, zainspirowani atmosferą wieczoru, kontynuowali rozmowy nie tylko o miłości…

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Festiwal Naukowy w naszym gimnazjum

Czy nauka może być ciekawa? – zastanawiali się uczestnicy festiwalu naukowego pod hasłem: „Od polskiego do fizyki – zgłębiamy wiedzy tajniki”, który odbył się w ostatnią niedzielę w naszej szkole. Nowe wydarzenie na mapie edukacyjnej regionu przyciągnęło nie tylko uczniów szkół podstawowych wraz z rodzicami, ale również inne osoby zainteresowane nauką.
Gimnazjum nie od dziś stawia na aktywność młodzieży, inspirując ją do nieszablonowych działań i zaangażowania w pracę nad sobą. Większość pokazów i zabaw w czasie festiwalu to właśnie ich inicjatywa.
Goście festiwalu mogli wybierać z szerokiego wachlarza gier i zabaw naukowych. Przyszli chemicy brali udział w pirotechnicznych doświadczeniach, a matematycy rozwiązywali zagadki logiczne i interaktywne, pracując na przykład nad starożytną chińską układanką „Tangram”. Osoby zainteresowane językami obcymi mogły obejrzeć scenki w języku niemieckim, wziąć udział w zabawach przy użyciu tablicy multimedialnej i quizie z języka angielskiego oraz zasięgnąć informacji o zagranicznych wycieczkach organizowanych każdego roku przez szkołę. W klasopracowni fizycznej można było obejrzeć eksperymenty, które każdy może wykonać u siebie w domu, korzystając z ogólnie dostępnych materiałów i substancji. Amatorzy historii wśród poprzebieranych uczniów odnajdywali słynne postaci. Osoby uzdolnione artystycznie wzięły udział w warsztatach plastycznych, wycinając kartki wielkanocne oraz malując odlewy gipsowe, które zabrały ze sobą na pamiątkę. Ci, którzy chcieli się czegoś o sobie dowiedzieć, poddali się testom percepcyjnym, mającym określić, czy są wzrokowcami, czy słuchowcami. W pracowni biologicznej przeprowadzono eksperymenty, w czasie których uczestnicy poznali zjawiska osmozy i transpiracji, prowadzili też obserwacje mikroskopowe. Podczas festiwalu można było również sprawdzić swoją znajomość geografii, zmierzyć się z trudną polską ortografią i frazeologią, wziąć udział w konkurencjach sportowych i pokazie pierwszej pomocy.
W czasie imprezy została rozstrzygnięta II edycja Powiatowego Konkursu Literacko - Plastycznego „Moja ulubiona postać baśniowa” skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Konkurs zorganizowano we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dwikozach i Gminną Biblioteką Publiczną w Dwikozach.
Nie zabrakło też występów artystycznych oraz atrakcji dla najmłodszych uczestników. Przygotowano dla nich teatrzyk kukiełkowy „Czerwony Kapturek”, wystawiony przez uczniów klasy integracyjnej. Zorganizowano również Bawidkowo – miejsce twórczej zabawy dla najmłodszych.
Wśród gości, którzy wzięli udział w festiwalu, byli: ksiądz Stanisław Czachor – proboszcz parafii w Dwikozach, Mieczysław Sawa – dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach, Zdzisław Stępień – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dwikozach oraz Marzanna Mach – przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Gminy w Dwikozach.
Szóstoklasiści oraz ich rodzice mieli okazję porozmawiać z dyrekcją gimnazjum i nauczycielami oraz zapoznać się z bazą lokalową szkoły. Dla wszystkich gości rodzice gimnazjalistów przygotowali słodki poczęstunek.
Wieczór zakończył się rozlosowaniem nagród za aktywne uczestnictwo w zabawie.
Dziękujemy osobom zaangażowanym za pomoc w organizacji festiwalu, a w szczególności rodzicom, którzy przygotowali poczęstunek.
Nad całością festiwalu, koordynując działania nauczycieli i uczniów, czuwały: pani Agnieszka Spyrzewska, pani Barbara Czeryna oraz pani Katarzyna Chmielewska-Mróz.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

10 marca 2016 r., w Urzędzie Gminy Dwikozy odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym. W eliminacjach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i naszego gimnazjum, które reprezentowali: Dominika Dutkiewicz klasa 2c, Mateusz Mazur klasa1a, Kacper Krawczyński klasa 3c. Zwycięzcą zmagań na poziomie gimnazjalnym został Mateusz Mazur z klasy 1a i będzie reprezentował naszą gminę w eliminacjach na szczeblu powiatowym.

Jarosław Dziubiński
II miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej


Dnia 3 marca w Gimnazjum nr 1 w Sandomierzu odbyła się Powiatowa Gimnazjada Piłki Siatkowej. Drużyna dziewcząt z dwikoskiego gimnazjum zajęła II miejsce w powiecie. Drużyna zagrała w składzie: Aleksandra Ciszkiewicz, Wioletta Kolatorowicz, Weronika Czajkowska, Natalia Mazur, Dominika Choda, Natalia Lipiec, Klaudia Durda, Ilona Ciszkiewicz, Izabela Kwietniewska.

Opiekun: Anna Tutak
KONKURS FOTOGRAFICZNY
W ramach zajęć artystycznych, na poziomie klas pierwszych i drugich został zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „ZIMA W OBIEKTYWIE”
Oto zwycięzcy:
I miejsce – Michał Sowiński kl.IC
II miejsce – Natalia Rewera kl. IC
III miejsce – Aleksandra Capek kl.ID
III miejsce – Oliwia Dryja kl. IC
Wyróżnienia:
Dominika Dutkiewicz - IIC, Samanta Chmiel – IA, Mateusz Mazur – IC, Anna Kolasińska – IIC
GRATULUJEMY !!!
Klasa I A – NA WIELKANOCNYCH WARSZTATACH ARTYSTYCZNYCH NA ZAMKU W SANDOMIERZU.

Każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu odbywają się warsztaty plastyczne związane z obrzędowością Wielkiej Nocy. Zaprzyjaźnieni z Muzeum Okręgowym rękodzielnicy prezentują dzieciom różnorodne motywy dekoracyjne, techniki stylistyczne występujące w wielkanocnej plastyce obrzędowej. Tegoroczne warsztaty odbyły się w sali rycerskiej zamku dnia 10 marca. Klasa I A wraz z wychowawczynią p. Renatą Woźniak oraz nauczycielem wspomagającym p. Edytą Czajką – Łukawską czynnie uczestniczyły w warsztatach prezentując nowe techniki zdobienia pisanek, kartki świąteczne, zające, kurczaki i inne dekoracje przypominające nam zbliżającą się Wielkanoc. Młodzież gimnazjalna chętnie pomagała młodszym kolegom i koleżankom w opanowaniu trudnej sztuki rękodzielniczej. Efekty były imponujące.


Wesołych Świąt!!!
SKRZYDLATA PASJA

Michał Kwiecień – uczeń kl. Ia naszego gimnazjum, został finalistą II ŚWIĘTOKRZYSKIEGO KONKURSU WIEDZY O LOTNICTWIE. Pierwszy etap konkursu polegał na wysłaniu uzupełnionych arkuszy konkursowych drogą elektroniczną do Aeroklubu Kieleckiego. Z nadesłanych prac wyłonione zostały 32 najlepsze osoby, które 27 lutego zostały zaproszone do udziału w finale konkursu.
Uczestnicy II etapu wzięli udział w prelekcji przybliżającej aspekty szybownictwa oraz szkoleń lotniczych prowadzonych w Aeroklubie Kieleckim. Następnie pan Jan Jawornik – dyrektor Aeroklubu zaprezentował wszystkim infrastrukturę lotniska, a także zaplecza sprzętowe. Finaliści z uwagą słuchali prelegentów i zapoznawali się z prezentowanymi obiektami, bo II etap konkursu polegał na udzieleniu odpowiedzi na 30 pytań związanych z wcześniej prowadzonymi prelekcjami.
Jest nam niezmiernie miło, że Michał – najmłodszy uczestnik konkursu, znalazł się w gronie najlepszych znawców lotnictwa szybowcowego w województwie świętokrzyskim. Gratulujemy i życzymy, aby ta piękna pasja rozwijała się i dodawała skrzydeł do poszerzania horyzontów własnych zainteresowań.
Smak wspomnień...

Nasz kraj może szczycić się wieloma zabytkami o nieocenionej wartości i długą tradycją teatru, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. 24 lutego 2016 r. mogliśmy się o tym przekonać, biorąc udział w wycieczce do Rzeszowa. Pierwszym punktem programu była podziemna trasa turystyczna o długości 396 metrów. Podziemne korytarze w XVIII w. służyły za piwnice. Najgłębsze pomieszczenie znajdowało się ponad 10 m pod ziemią! Dowiedzieliśmy się m.in. z czego w dawnych czasach robiono pastę do butów i do czego służył osęk.Następnie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej obejrzeliśmy spektakl pt. "Szalone nożyczki". Przedstawienie o niecodziennej nazwie bardzo spodobało się widzom. Każdy z nas mógł zadawać pytania aktorom i śledzić ich grę, aby prawidłowo wskazać tajemniczego mordercę, którym okazała się niewinnie wyglądająca fryzjerka Basia. Nagrodziliśmy aktorów gromkimi brawami.doskonałych nastrojach, po godz. 23 wróciliśmy do Dwikóz. Ten wyjazd z pewnością będziemy dobrze wspominać. Dziękujemy: pani Joannie Lipczyńskiej, pani Małgorzacie Pileckiej, pani Edycie Czajce-Łukawskiej, panu Hubertowi Bujczenko oraz księdzu Grzegorzowi Martynie za wspaniałą opiekę. Do zobaczenia na kolejnej wspólnej wycieczce!

Piotr Łażeński, kl. III DPowrót do treści | Wróć do menu głównego