Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach


Idź do treści

Relacje 2013/2014 cz.2

WYDARZENIA
JĘZYK JAPOŃSKI W GIMNAZJUM

Na zdjęciu Adam Koczoski i Jakub Nowak - sprawcy niemałego zamieszania medialnego w naszej szkole. Obaj uczniowie zafascynowani językiem i kulturą Japonii gościli niedawno na łamach Echa Dnia, gdzie opowiadali o swojej pasji, a kilka dni później byli obecni na antenie TVP Kielce. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Adam, nie dość, że sam nauczył się języka japońskiego, to jeszcze zaraził swoim hobby Jakuba.

Klikając na poniższy link można obejrzeć Informacje TVP Kielce z dnia 2 kwietnia 2014 roku zawierające materiał na temat Adama i Jakuba:


http://www.tvp.pl/kielce/informacyjne/informacje/wideo/02042014-godz-1830/14639320

Gratulujemy chłopcom i życzymy, by sława przyczyniła się do dalszego pielęgnowania ich pasji, a dla innych uczniów stała się przykładem jak rozwijać swoje zainteresowania!

Fotografia jest sztuką

Kolejnym etapem realizacji projektu: „Wisła- jakiej nie znamy”, działającego w ramach Programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” były warsztaty fotograficzne przeprowadzone przez fotografa, pana Zdzisława Janeczko w dniu 3 kwietnia 2014 r. w PG w Dwikozach. Oprócz młodzieży dwikoskiego gimnazjum wzięła w nich udział grupa uczestników projektu ze szkoły w Zawichoście wraz z opiekunkami. Uczniowie przygotowywali się do konkursu na fotografię współczesną – cyfrową lub analogową, ukazującą współczesny wizerunek regionu Wisły w kontekście zasobów kulturowo- przyrodniczych gmin nadwiślańskich.

Jak pięknie pisać? Warsztaty literackie z Józefem Myjakiem.


27 marca 2014 r. w gimnazjum w Dwikozach odbyły się warsztaty literackie ze znanym pisarzem, publicystą, regionalistą sandomierskim,
panem Józefem Myjakiem. Spotkanie to jest jednym z elementów pracy naszych uczniów w projekcie: „ Wisła- jakiej nie znamy” i pierwszym krokiem w konkursie na najlepsze podanie, legendę, wywiad, opis tradycji, zwyczajów ściśle powiązanych z Wisłą. Uczestnicy mogli się dowiedzieć jak prowadzić wywiad, jak zachęcić rozmówcę do wypowiedzi, na jakie zagadnienia zwracać uwagę formułując pytania, gdzie szukać potrzebnych informacji. Wszystko w przemiłej atmosferze, bo pan Józef Myjak to wspaniały gawędziarz i doskonały znawca historii naszego regionu.

Edyta Mścichowska

NAJLEPSI MATEMATYCY NASZEGO GIMNAZJUM - FINALIŚCI KONKURSU „PANGEA”

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Dwikozach: Jakub Hebda - kl. III a, Krzysztof Strojewski - kl. II a, Aleksandra Krasoń - kl. II b, Mateusz Sekulski - kl. I a iMateusz Nogaj - kl. I b zostali zaproszeni do wzięcia udziału w finale Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „PANGEA”.
Przygotowywali ich nasi nauczyciele matematycy: p. dyrektor Iwona Korczyńska - Sapielak, p. Ewa Drzymała, p. Małgorzata Tutak i p. Renata Czajkowska.
Finał ten odbył się dnia 28 marca 2014 r. w budynku Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Atmosfera podczas całej wyprawy była bardzo naukowa. Reprezentacji naszych uczniów towarzyszyli młodsi koledzy ze Szkoły Podstawowej wWszyscy razem tworzyli grupę prawdziwych pasjonatów przedmiotów ścisłych. Dało się zauważyć, że rozwiązywanie problemów matematycznych jest dla nich przyjemnością, przynosi radość i niezwykłe emocje.
Teraz oczekujemy na wyniki Finału, trzymając kciuki za jego uczestników. Nagrodami dla najlepszych będą laptopy, tablety i smartfony!!!
Finaliści konkursu PANGEA, ich opiekunowie i rodzice serdecznie dziękują Wójtowi Gminy Dwikozy – Panu Markowi Łukaszkowi oraz Dyrektorowi Gminnego Zespołu Oświaty – Panu Mieczysławowi Sawie za sfinansowanie wyjazdu uczniów do

Jak dwikoscy gimnazjaliści powitali wiosnę...


21 marca 2014 r. na wysokości zadania stanęła nie tylko matka natura obdarzając nas piękną, słoneczną pogodą, ale również gimnazjaliści, nauczyciele i pracownicy szkoły. Od samego rana dało się słyszeć odgłosy śmiechu i uznania na widok kolegów i koleżanek poprzebieranych za wylosowane wcześniej grupy osób. Nie zabrakło więc: pracowników biurowych, piżamiaków, rodziny królewskiej, pływaków, hippisów, narodowej drużyny piłkarskiej, niezawodnej służby zdrowia, kujonów, punków, subkultury Emo, dresiarzy i w końcu lumpów. Każda klasa wzięła udział w konkursie, w którym zostało ocenione przebranie i poczucie rytmu. Zwycięzcą została klasa III a, przebrana za punków. Zdobyła ona również największe uznanie publiczności. II miejsce ex aequo zajęły klasy II c – lekarze i pielęgniarki, oraz I d – piżama party, natomiast III miejsce przypadło rodzinie królewskiej, za którą przebrała się klasa I b. Wybrano również króla i królową Dnia Wiosny – za najlepiej przebranych uznano: Bartłomieja Kukiełkę – księżniczkę z klasy I b, oraz Patryka Łukasiewicza – punka z III a. Niekwestionowaną zwyciężczynią wśród nauczycieli została Pani Iwona Korczyńska – Sapielak – Dyrektor Szkoły, która na prośbę uczniów z III a, świetnie wcieliła się w rolę punka. Sekretariat w tym dniu przypominał nieco dworzec centralny z podupadłym sekretarzem szkoły, który zidentyfikował się z wychowawczynią i uczniami klasy III d przebranymi za lumpów. Całe szczęście, szkoła nie pozostała bez właściwego dozoru nowego dyrektora – Pani Małgorzaty Kwiecień, wspaniale i z ogromnym poświęceniem, zastępującej prawdziwego szefa. Barwny korowód gimnazjalistów i pracowników przeszedł ulicami Dwikóz, obwieszczając nadejście wiosny. Przedstawiciele poszczególnych klas odwiedzili również Pana Marka Łukaszka – Wójta Gminy Dwikozy i Pana Albina Gradzińskiego – Zastępcę Wójta, bo jak wiadomo sprawa pożegnania zimy, to rzecz ważna. Wszystkim było niezmiernie miło, kiedy przedstawiciele Władz Gminy zeszli do zgromadzonej przed budynkiem urzędu młodzieży i nauczycieli. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie świetny pomysł Samorządu Uczniowskiego, który nie tylko był inicjatorem, ale również wspaniale zorganizował ten dzień.

SUDOKU – DOSKONAŁA GIMNASTYKA DLA UMYSŁU

18 marca 2014 r. uczniowie: Jakub Hebda, Mateusz Nogaj i Patryk Łukasiewicz reprezentowali naszą szkołę w IV edycji powiatowego konkursu sudoku „Mistrz Sudoku Ziemi Sandomierskiej” w Gimnazjum w Klimontowie.
Początki sudoku sięgają „łacińskich kwadratów” Eulera z 1780 roku. Łamigłówka została wydana po raz pierwszy w latach 70-tych ubiegłego wieku pod nazwą „Miejsce liczby” w amerykańskim magazynie z zagadkami matematycznymi. Na początku lat 80-tych pojawiła się w japońskim czasopiśmie pod nazwą sudoku.
Diagram sudoku składa się z 81 pól w układzie 9x9 i został podzielony na 9 mniejszych kwadratów o układzie 3x3 każdy. Łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie, do którego można dojść za pomocą logiki. Rozwiązanie polega na umieszczeniu w każdym wierszu, każdej kolumnie i każdym z dziewięciu mniejszych kwadratów wszystkich cyfr od 1 do 9.
W tym prestiżowym konkursie uczeń naszej szkoły Jakub Hebda zdobył wyróżnienie.
Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie podziwiali wspaniałą organizację konkursu, zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz władz gminy, które ufundowały cenne nagrody. Dziękujemy za miłe przyjęcie i do zobaczenia za rok.
Czy nauka może być pasją?


Na to pytanie odpowiedzieć mogą uczniowie Publicznego Gimnazjum w Dwikozach, którzy od początku roku szkolnego są uczestnikami projektu edukacyjnego pt „ Pasje zaklęte w nauce” współfinansowanego ze środków europejskich. Poprzez sobotnie spotkania 43 uczniów klas pierwszych rozwija i poszerza swoje zainteresowania. Młodzież uczestniczyły w bardzo licznych zajęciach: matematyczno - fizycznych, biologiczno- chemicznych, geograficznych, historycznych, dziennikarskich, plastycznych , teatralnych, muzyczno-ruchowych i językowych. Taki szeroki wachlarz zajęć pozwala młodym ludziom odkrywać swoje pasje, zainteresowania ,rozwijać zdolności manualne, rozwijać wyobraźnię, dostarcza wiedzę o świecie i człowieku, rozwija wrażliwość słuchową. Prowadzone są również warsztaty z doradztwa zawodowego i efektywnego przyswajania wiedzy. W ramach projektu uczniowie mają zapewniony bezpłatny dowóz do gimnazjum oraz obiady. Nauczyciele prowadzą zajęcia małych grupach w bardzo atrakcyjnej formie. Wykorzystują aktywizujące metody nauczania i pomoce dydaktyczne zakupione ze środków unijnych. W ramach projektu w grudniu 2013 r. odbył się bezpłatny wyjazd do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie na przedstawienie pt. „Ale musicale”.
Na zakończenie projektu uczestnicy wezmą udział w warsztatach fizycznych, biologicznych oraz chemicznych prowadzonych w Centrum Nauk Kopernik w Warszawie.

SZCZYPIORNISTKI Z GIMNAZJUM Z DWIKÓZ
NAJLEPSZE W POWIECIE


Dnia 13 marca 2014 r. w Wilczycach odbył się Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny ze szkół z Wilczyc, Zawichostu, Obrazowa i Dwikóz. W rozgrywkach dwikoskie szczypiornistki okazały się nie do pokonania. Dziewczęta z naszego gimnazjum bez większych problemów pokonały swoje rywalki, wygrywając w pięknym stylu wszystkie mecze. Dobrze wykorzystały w grze swoje atuty : szybkość, skuteczną obronę, siłę i chęć zwycięstwa.

Wyniki meczów były następujące
Dwikozy- Zawichost 8 : 3, Dwikozy – Obrazów 10: 2, Dwikozy-Wilczyce 12:2
Dzięki tym wynikom nasza
drużyna zajęła I miejsce w powiecie.

Skład zwycięskiej drużyny to : K. Tutak, A. Tometczak, L. Stąpór ,
M. Łukaszewicz, W. Chmielewska, M. Szlachcińska, N. Grzesiak, K. Sagan,
K. Kowalska A. Marciniak, W. Kolatorowicz, A. Frańczak, W. Chmiel

Opiekun Anna Tutak
„Zimowisko w Ropience”

W pierwszym tygodniu tegorocznych ferii młodzież z naszej gminy wzięła udział w zimowisku w Ropience, zorganizowanym przez księży z parafii w Dwikozach, księdza Grzegorza Martynę i księdza Grzegorza Polaka. O nasze zdrowie i bezpieczeństwo zatroszczyli się również opiekunowie: pani Agnieszka Spyrzewska, pani Małgorzata Tutak, pan Hubert Bujczenko. Organizatorzy zapewnili nam wiele wspaniałych atrakcji.
Jedną z nich było ognisko, na które musieliśmy dotrzeć pieszo. Mimo to nikt nie żałował, że nie pojechaliśmy saniami, ponieważ w czasie marszu bardzo dobrze bawiliśmy się, obrzucając się śnieżkami i wrzucając nawzajem w zaspy śniegu.
Oprócz tego zjeżdżaliśmy też na nartach w Ustrzykach Dolnych i jeździliśmy na łyżwach na lodowisku w Sanoku, gdzie zwiedziliśmy także Muzeum Budownictwa Ludowego i poznaliśmy kulturę ludową ludzi, którzy mieszkali kiedyś w Bieszczadach.
Kolejną atrakcją były tzw. „Pogodne wieczorki” organizowane przez naszych animatorów: A. Wilk, E. Krawczyk, A. Hebdę, B. Hebdę, P. Klocek, D. Dondę, J. Hebdę, M. Zajdra, A. Kaczora. Umilali nam oni wieczory wspólnymi zabawami, śpiewami i tańcami, a także konkursami.
Nasz wyjazd zakończyliśmy tzw. „Agape” (ucztą miłości) – dyskoteką, połączoną z zabawami. Znalazł się na niej także czas na poczęstunek. Wszyscy świetnie bawiliśmy się na niej, choć trwała trochę za krótko, ponieważ następnego dnia musieliśmy wstać wcześnie rano, by przygotować się do powrotu do domu.
Do Dwikóz wróciliśmy pełni wrażeń, a także bardzo uduchowieni, ponieważ każdego dnia naszego wspólnego wyjazdu odprawialiśmy Eucharystię.
Taki wyjazd pomógł nam lepiej poznać wielu ludzi. Także dzięki niemu nauczyliśmy się jazdy na nartach i łyżwach, choć mogło nas to kosztować kilka upadków. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu i mamy nadzieję, że na przyszły rok znów wyjedziemy na zimowisko do Ropienki. Każdy z nas miło wspomina spędzony tam czas, który na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
Beata Ciszkiewicz

Familiada Gimnazjalna w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach

2 marca 2014 r. w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach, przy słodkich ciastach i herbatce, odbył rodzinny festyn – „Familiada Gimnazjalna”. W to niedzielne popołudnie wśród przybyłych mieszkańców gminy byli także znamienici goście: ks Stanisław Czachor – proboszcz Parafii Rzymsko – Katolickiej w Dwikozach, Pan Tomasz Huk – radny powiatu sandomierskiego, Pan Mieczysław Sawa – dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach oraz Pani Marzanna Mach, Pani Maria Łukasiewicz i Pan Ryszard Bidas – radni gminy Dwikozy.
Niespodzianek było co niemiara. Epicentrum imprezy znajdowało na sali gimnastycznej. Mocnym uderzeniem przywitał gości „Los Paprykos” – szkolny band muzyczny, który zaprezentował wyjątkowy repertuar. A później można było wybierać wśród różnych atrakcji intelektualnych i manualnych – „do wyboru, do koloru, dla każdego”. Dla wszystkich były ciekawe konkursy z nagrodami i zabawy sportowe. Dużą publiczność przyciągnął turniej „Kocham Cię Polsko”. Szkolne kabarety zaprezentowały skecze. Podczas festynu pięknie śpiewały solistki chóru szkolnego. Gościnnie w szkole wystąpił kabaret absolwentów saMUone z przedstawieniem pt. „Egzamin. Mam cinquecento”. Wielkim powodzeniem cieszyły się kąciki: malarski i dla małych dzieci. W malarskim, który pachniał świeżą trawą, każdy mógł samodzielnie pomalować gipsowe odlewy o tematyce wiosennej. Dzieci przyciągało „Bawidkowo”, w którym nie zabrakło malowanek, układanek i bujaków. Hitem okazał się teatrzyk kukiełkowy dla dzieci pt. „Trzy świnki”. Oprócz tego przeprowadzano super zabawy, w których można było coś wygrać. Zabawę zakończyła dyskoteka, na której wspaniale bawiła się młodzież razem z rodzicami i nauczycielami.

Impreza miała także promocyjny charakter. Można było uzyskać informacje o szkole i obejrzeć pracownie szkolne wraz z wyposażeniem. Uczestnikom festynu został zaprezentowany film o szkole. Cieszy fakt, że gimnazjum, tego dnia, licznie odwiedzili uczniowie klas szóstych wraz z rodzicami oraz absolwenci.
Dyrekcja szkoły składa gorące podziękowanie Radzie Rodziców i wszystkim partnerom za okazaną pomoc oraz wsparcie w organizacji festynu.

Małgorzata Utnik - Oleksiak
Musicalowy wieczór

W grudniu 2013 r. pierwszoklasiści biorący udział w projekcie edukacyjnym „Pasje zaklęte w nauce” wzięli udział w bezpłatnym wyjeździe do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Obejrzeliśmy fantastyczne przedstawienie pt. „Ale musicale” składające się z kilkuminutowych fragmentów wielu znanych musicali, m.in. „Deszczowej piosenki”, „Aladyna”, „Akademii Pana Kleksa”, „Tańca Wampira”, „Grease”, „Les Miserables”, „Upiora w operze” czy „Notre-Dame de Paris”. Każdy zaskakiwał efektami specjalnymi i pięknym wykonaniem. Wielu z nas za najciekawszy moment uznało pojawienie się Aladyna na prawdziwym latającym dywanie. Było to dla nas niesamowite przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie przypuszczaliśmy, że tak łatwo pokochać musicale. Już teraz czekamy z niecierpliwością na kolejny podbój stolicy, tym razem naszym celem jest Centrum Nauki Kopernik.

Gabriela Pardak
Piotr Łażeński
TIME - Program Światowej Federacji Badmintona

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu SHUTTLE TIME. Celem programu jest upowszechnienie badmintona w szkole, by stał się jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych wśród uczniów. SHUTTLE TIME, realizowany jest przy wsparciu Europejskiej Federacji Badmintona, Polskiego Związku Badmintona, oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, ma dostarczyć nauczycielom wychowania fizycznego konkretnej wiedzy i praktycznych umiejętności potrzebnych do prowadzenia zajęć.

Dlaczego badminton?

  • ma duża przewagę nad innymi sportami,
  • mogą w niego grać zarówno chłopcy jak i dziewczyny,
  • spełnia wymogi podstawy programowej wychowania fizycznego,
  • nie wymaga zbyt dużego nakładu finansowego,
  • zajęcia można prowadzić na powietrzu i w hali,
  • rozwija koordynacje wzrokowo - ruchowa,
  • dostępny jest dla każdego- nie ważny jest wiek, umiejętności, doświadczenie.


Nauczyciele wychowania fizycznego A. Tutak, K. Abdul uczestniczyli w uroczystej inauguracji projektu, która odbyła się w WDK w Kielcach. Województwo Świętokrzyskie jest pierwszym w Polsce , gdzie rozpoczęto się wdrażanie tego programu. Niżej wymienieni nauczyciele wychowania fizycznego zdobyli certyfikaty, które umożliwią im prowadzenie ciekawych zajęć z badmintona.


Anna TUTAK

WOŚP ZAGRAŁA W GIMNAZJUM


Kolejny raz w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach odbył się finał WOŚP zorganizowany przez GOK w Dwikozach. Impreza rozpoczęła się o godz. 14 pięknymi występami artystycznymi dzieci z zaproszonych szkół podstawowych. Część artystyczna przeplatana była licytacjami, które prowadzili Pani O. Gawron i uczeń dwikoskiego gimnazjum, D. Woźniak. Niezapomnianych wrażeń tradycyjnie dostarczył występ chóru szkolnego pod kierunkiem P. R. Woźniak. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był działający w gimnazjum zespół rockowy Los Paprykos w składzie: Pan W. Lech, K. Pięta, J. Wilk, A. Borkowski i M. Kozak, który mocnym brzmieniem rozgrzewał zgromadzoną publiczność.ównolegle z trwającym na sali gimnastycznej programem artystycznym wolontariusze WOŚP: W. Kolatorowicz, W. Piotrowska, P. Sadok, W. Bidas, D. Szewc, K. Nowiński, P. Sobczyk i K. Sobczyk niestrudzenie zbierali datki od przybyłych gości. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i organizatorów WOŚP zebrała w dniu finału 8328 zł.

GÓRA GROSZA

Uczniowie Gimnazjum w Dwikozach wzięli udział w XIV edycji akcji Góra Grosza.Organizatorem było Towarzystwo Nasz Dom z siedzibą w Warszawie. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zbiórka monet została przeprowadzona od 25 listopada do 6 grudnia 2013 roku. Dzięki zaangażowaniu uczennic z klasy I d: Wiktorii Gąsiorowskiej i Natalii Błasiak udało się zebrać kwotę 253 zł, którą przekazano na pomoc dzieciom z Domów Dziecka. Opiekę nad przebiegiem akcji objęła p. Barbara Laskowska - nauczyciel bibliotekarz.

GIMNAZJALNE JASEŁKA


18 grudnia 2013 r. był dniem szczególnym w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach. Zgromadziła nas Boża Dziecina, nad której tajemnicą narodzenia pochyliliśmy się razem z przybyłymi gośćmi. Uczniowie naszej szkoły przedstawieniem jasełkowym wprowadzili nas w świąteczny nastrój pełen zadumy i nadziei. Nie zabrakło wigilijnego stołu nakrytego białym obrusem na garstce siana z zapaloną świecą - symbolem Jezusa oraz opłatkiem. Kolędy i pastorałki wykonywane przez chór gimnazjalny dodawały uroku i otwierały nasze serca. Jest nam niezmiernie miło, że byli razem z nami: ks. proboszcz Stanisław Czachor, władze gminy pan Marek Łukaszek, pan Albin Gradziński, pan Mieczysław Sawa i przedstawiciele rady rodziców pani Marzanna Mach i pani Iwona Hebda. Pastorałka zaśpiewana na koniec przez chłopców z klas III wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Po przedstawieniu przybili goście złożyli życzenia uczniom oraz gronu pedagogicznemu i podzielili się opłatkiem.
Dzień języków obcych 2013


W czwartkowe popołudnie 21 listopada 2013 w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach odbył się po raz kolejny Dzień Języków Obcych. Celem imprezy było motywowanie dzieci i młodzieży do nauki języków obcych poprzez uczestnictwo w zabawach i konkursach oraz poznawanie kultury krajów, których język nauczany jest szkole. Kolorem przewodnim tegorocznej imprezy była zieleń, widoczna w szalonych kreacjach uczniów i nauczycieli.
Na zabawę andrzejkową połączoną z obchodami Europejskiego Dnia Języków Obcych przybyli szóstoklasiści z niemalże wszystkich szkół podstawowych z regionu. Oczekiwani byli przez swoich starszych kolegów, którzy zaprezentowali im swoją szkołę oraz kilkuminutowy film, pokazujący codzienne życie gimnazjum w Dwikozach. Po zabawie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej wszyscy obecni obejrzeli skecz językowy w wykonaniu uczniów klasy trzeciej. Następnie dla lubiących mocne brzmienia zagrał szkolny zespół rockowy „Los Paprykos”. Po raz pierwszy z zespołem wystąpiła wokalistka Natalia Teter, uczennica klasy drugiej. Kolejną atrakcją wieczoru był konkurs piosenki anglojęzycznej. Jednogłośnie zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy pierwszej Sara Gaweł w piosence „Don't speak” zespołu No Doubt.uczniowie gimnazjum i ich goście spędzali czas na świetnej zabawie, obecni rodzice mieli okazję do rozmowy z nauczycielami i dyrekcją szkoły. Przez cały czas trwania zabawy wszyscy jej uczestnicy mogli spróbować wyśmienitych ciast, które upiekły jak zawsze niezawodne mamy gimnazjalistów. Na koniec imprezy rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Irlandia - szmaragdowa wyspa” oraz konkurs na najbardziej zakręcone zielone przebranie. Ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród dokonała pani dyrektor Iwona Korczyńska-Sapielak, gratulując wszystkim uczestnikom wspaniałej, bezpiecznej zabawy oraz zdrowej rywalizacji.


MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ


W I semestrze tego roku, podobnie jak w latach poprzednich,naszej szkole został rozegrany Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej.turnieju była popularyzacja i doskonalenie umiejętności grypiłkę siatkową wśród młodzieży szkolnej. Tegoroczny turniej cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Wzięli w nim udział przedstawiciele poziomów klas I, II i III. Rywalizacja wśród nich była bardzo zacięta.rozegrany był na dobrym, wyrównanym poziomie, chociaż najwięcej emocji dostarczyli nam uczniowie klas I i II, którym dopingowali najlepsi kibice. Finał odbył się 6 grudnia, a w związkutym o zawodnikach nie zapomniał Św. Mikołaj.koniec pani dyrektor Iwona Korczyńska - Sapielak wręczyła najlepszym klasom dyplomy i puchary. Impreza odbyła się w miłej, sportowej atmosferze.


WYNIKI

POZIOM KLAS I
I miejsce kl. I B
II miejsce kl. I A
III miejsce kl. I C

POZIOM KLAS II
I miejsce kl. II A
II miejsce kl. II B
III miejsce kl. II C

POZIOM KLAS III
I miejsce kl. III A
II miejsce kl. III D
III miejsce kl. III C


Organizatorzy turnieju ANNA TUTAK, KADIR ABDUL

Jeszcze o archeologii…Publiczne Gimnazjum w Dwikozach nie bez powodu nosi imię „Ziemi Dwikoskiej”. Naszym uczniom dobrze znana jest historia tej krainy, której mieszkańcy od wieków utrzymują się głównie z ciężkiej pracy na roli, a jej dzieje zapisane są nie tylko na kartach papieru, ale właśnie „zakopane” głęboko w ziemi.
Na terenie gminy Dwikozy od 1987 roku prowadzone są przez Instytut Archeologii iPAN badania archeologiczne. Nasze gimnazjum od powstania, tj. od września 1999r., współpracuje z Panią dr Hanną Kowalewską-Marszałek z Zakładu Archeologii Średniowiecza, która od początku kieruje pracami wykopaliskowymi na terenie Kichar Nowych.listopadzie tego roku Instytut Archeologii i Etnologii PAN obchodził Jubileusz 60.lecia istnienia. Z tej okazji Pani Dyrektor Iwona Korczyńska-Sapielak otrzymała zaproszenie, wystosowane przez prof. dr. hab. Andrzeja Buko-Dyrektora IAE PAN oraz prof. dr. hab. Pawła Valde-Nowak na uroczyste posiedzenie Rady Naukowej PAN. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i podkreślenie roli we współpracy szkoły z Polską Akademią Nauk.liście do Pana Profesora Andrzeja Buko, Pani Dyrektor oprócz podziękowań, wyrazów uznania i gratulacji napisała:
„Na podkreślenie zasługuje ogromne zaangażowanie Pani dr Hanny Kowalewskiej-Marszałek w przekazywanie wiedzy z zakresu archeologii naszym uczniom, wzbogacaniu księgozbioru biblioteki szkolnej. Nie sposób nie wspomniećniezwykłej życzliwości, niesieniu pomocy ludziom potrzebującym, co wólnościło miejsce podczas powodzi w czerwcu 2010r., która dotknęła naszą gminę. Każde spotkanie z Panią dr Hanną Kowalewską-Marszałek jest dla nas zawsze doświadczeniem spotkania z człowiekiem wielkim i jednocześnie niezwykle skromnym”. przygoda z archeologią ciągle trwa. W czasie wakacji uczniowie dwikoskiego gimnazjum obserwowali pracę archeologów w Kicharach Nowych, a klasa II b realizuje projekt edukacyjny pod opieką p. Małgorzaty Pileckiej i p. Edyty Mścichowskiej. W czasie wycieczki po naszej gminie uczniowie „odnaleźli”, m.in. wśród zaoranych i obsadzonych już po wykopaliskach pól, sześć stanowisk z okresu neolitu, teraz opracują trasę „Ścieżki archeologicznej” i zbudują wioskę neolityczną.

E. Mścichowska
WAKACYJNY SPŁYW KAJAKOWY TANWIĄ


Dnia 20 sierpnia 2013 roku odbył się wyjazd na spływ kajakowy rzeką Tanew z Harasiuk do Dąbrówki. Został on zorganizowany przez księży z naszego gimnazjum. Uczestniczyła w nim 22-osobowa grupa młodzieży wraz z nauczycielami i opiekunami. Z Dwikóz wyjechaliśmy około godziny 8:30 i po godzinie 10:30 dotarliśmy na miejsce startu. Z niecierpliwością oczekując na przygodę wsiedliśmy do przygotowanych dla nas kajaków. Mimo, iż do przepłynięcia mieliśmy kilkanaście kilometrów, podróż mijała nam szybko i przyjemnie. Niektórzy z nas byli szczególnie podekscytowani, ponieważ po raz pierwszy płynęli kajakiem, lecz wszyscy radzili sobie dobrze. Bawiliśmy się świetnie miło spędzając czas, bo w dobrym towarzystwie wszędzie jest dobrze. Po zakończeniu spływu rozpaliliśmy ognisko, by każdy mógł się ogrzać i wysuszyć, zjedliśmy także prowizoryczny posiłek składający się z upieczonych kiełbasek. Po odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną. Już koło godziny 18.00 wszyscy dotarli do domu z miłymi wspomnieniami, które zostaną na długo w naszej pamięci.

Damian Donda i Anna Machała.

SZKOLENIE W SŁONECZNEJ HISZPANII

W lipcu 2013 roku wzięłam udział w dwutygodniowym kursie dla nauczycieli „Curso de formación para profesores de espańol como lengua extranjera
w miejscowości Salamanca w Hiszpanii. Kurs ten był w finansowany ze środków unijnych przez
Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach realizacji programu "Uczenie się przez całe życie" - Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej.
W kursie uczestniczyły jeszcze tylko dwie osoby z Polski. W tak małej grupie świetnie realizowaliśmy poszczególne tematy szkolenia jak np. wykorzystanie nowych technologii w nauczaniu języków obcych, dydaktyka języka hiszpańskiego czy wyjaśnienie najbardziej konfliktowych aspektów gramatyki języka hiszpańskiego. Uczestniczyliśmy również w obserwacjach zajęć na różnym poziomie zaawansowania językowego, a popołudniami braliśmy udział w zajęciach poświęconych historii i kulturze Hiszpanii. Dzięki różnorakim zajęciom z najlepszymi nauczycielami szkoły Don Quijote miałam możliwość doskonalić swoją znajomość języka hiszpańskiego, zaczerpnąć nowe pomysły do prowadzenia zajęć z języka obcego, jak również mogłam poznać ludzi z całego świata. W ramach weekendowych wyjazdów organizowanych przez szkołę zwiedziłam takie miejscowości jak Ávila, Segovia czy Zamora. Najbardziej podobało mi się zwiedzanie “tematyczne”, tzn. nasza nauczycielka oprowadzała nas po mieście Salamanca przedstawiając miejsca związane z konkretnym tematem. W ramach realizacji tematu “szkolnictwo” poznałam słynny universytet w Salamance.
Odbyte przeze mnie szkolenie oceniam pozytywnie, zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Zdobyte doświadczenia na pewno wzbogaciły mój warsztat pracy i postaram się wykorzystać je w nauczaniu języka hiszpańskiego w naszej szkole.

Katarzyna Drypa-Skrok

Małopolska Noc Naukowców 2013

27 września 2013 r. po raz kolejny braliśmy udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, organizowanej przez krakowskie uczelnie wyższe.
Uczniowie klas trzecich wraz z nauczycielami, w popołudniowych i nocnych godzinach, odwiedzili trzy różne uczelnie, które dla tłumów zainteresowanych przygotowały ciekawe pokazy, prelekcje, ukazujące możliwości nauk ścisłych.
Na
Uniwersytecie Jagiellońskim pracownicy naukowi i studenci przeprowadzali różne eksperymenty, doświadczenia, jednocześnie ucząc i bawiąc widzów. Było tak interesująco, żez naszych kolegów zapomniał stawić się na zbiórkę!
W jednym z budynków
Akademii Górniczo-Hutniczej zwiedziliśmy muzeum zękną kolekcją bursztynów, makietami przedstawiającymi kopalnie oraz najstarszymi modelami komputerów.
Nie mniej ciekawie było na
Politechnice Krakowskiej, gdzie dowiedzieliśmy się jak działa ogrzewanie solarne, system chłodzący w naszych lodówkach czy samochodach oraz wsposób powstają plastikowe zakrętki. Na koniec, już o północy, obejrzeliśmy pokaz sztucznych ogni przeprowadzony przez pracowników wydziału chemii Politechniki Krakowskiej. Było i strasznie, i zabawnie!
Najbardziej chyba „czarodziejskim” i „romantycznym” momentem wycieczki okazał się wieczorny pobyt na Krakowskim Rynku. Ta chwila odpoczynku - w atmosferze zaludnionego, „tańczącego”, „grającego”, pięknie oświetlonego Starego Miasta - zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Wracaliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Wyjazd ten na pewno pomoże nam podjąć właściwe decyzje przy wyborze przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej i studiów.

Beata Ciszkiewicz i Magdalena Kukiełka, uczennice kl. III bPowrót do treści | Wróć do menu głównego