Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach


Idź do treści

Relacje 2013/2014 cz.1

WYDARZENIA
Spotkanie z uczniami klas VI i ich rodzicami w dwikoskim gimnazjum

24 czerwca 2014 r. na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego do Publicznego Gimnazjum w Dwikozach przybyli uczniowie klas szóstych wraz z rodzicami. Celem spotkania było: zapoznanie przybyłych z ofertą edukacyjno – wychowawczą szkoły na kolejny rok szkolny, szerokim wachlarzem bezpłatnych zajęć dodatkowych oraz bezpośrednia rozmowa z przyszłymi uczniami i ich rodzicami na tematy związane z zapewnieniem optymalnych warunków w szkole.

Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja multimedialna szkoły. Zaprezentowano także współpracę szkoły z placówkami skupionymi w Salonie Kreatywnych Szkół i Placówek. Wśród „Salonowców” jest 39 najlepszych szkół i placówek oświatowych z województwa świętokrzyskiego, z powiatu sandomierskiego tylko dwie, w tym gimnazjum dwikoskie(
www.gimndwikozy.republika.pl). Publiczne Gimnazjum w Dwikozach może poszczycić się także wysokimi wynikami tegorocznego egzaminu gimnazjalnego – wśród szkół wiejskim powiatu sandomierskiego szkoła zajęła pierwsze miejsce.

Przyszli uczniowie i ich rodzice obejrzeli także szkołę. W pracowni przyrodniczej obserwowali naturalne okazy motyli, pąkli i kwiatów przy pomocy specjalistycznych mikroskopów stereoskopowych oraz „uczyli się” bawiąc z wykorzystaniem fachowego oprogramowania tablicy interaktywnej. W pracowni chemicznej odbyły się ciekawe pokazy eksperymentów. W pracowni sztuki przybyli oglądali prace plastyczne uczniów. W pracowni polonistycznej zaprezentowano relację z realizacji projektu edukacyjnego pt „Stanowiska archeologiczne na terenie Gminy Dwikozy”. E – booki można było testować w pracowni matematycznej. Ćwiczenia mikroskopowe i środki dydaktyczne wyeksponowano w pracowni biologicznej. Krąg nosorożca włochatego sprzed 15 tys. lat oraz bogatą kolekcję skał i skamieniałości goście obejrzeli w pracowni geograficznej. W pracowni technicznej przybyli zobaczyli wyposażenie narzędziowe z bogatą wystawą modeli i użytecznych sprzętów wykonanych przez uczniów szkoły. Nauczycielka języków: niemieckiego i hiszpańskiego, przy pomocy tablicy interaktywnej, zaprezentowała relacje z wycieczek zagranicznych organizowanych przez szkołę. W pracowni fizycznej zademonstrowano sprzęt laboratoryjny. Do pracowni języka angielskiego zapraszali uczniowie grając na gitarach – symbolach kultury anglosaskiej. Szkoła posiada także pracownię informatyczną i interaktywne centrum informacji multimedialnej w bibliotece szkolnej. Są także gabinety: terapii zajęciowej i pedagoga szkolnego. Do dyspozycji uczniów jest stołówka szkolna z daniami obiadowymi i radiowęzeł. Profesjonalne jest wyposażenie bloku sportowego: 2 sale gimnastyczne, siłownia, sala gimnastyki korekcyjnej, sala do ping ponga. Obok szkoły do użytku gimnazjalistów jest pełnowymiarowe boisko i „Orlik”. Od bieżącego roku szkolnego w szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny.

Uczestnicy spotkania otrzymali aktualny numer gazetki szkolnej „CDN – coś dla nas”, a akcentem artystycznym była piosenka „Najtrudniejszy pierwszy krok” z repertuaru A. Jantar w wykonaniu K. Kaweckiej.

Nauka w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach to korzystna inwestycja w rozwój dziecka i jego dobry start w kolejnych etapach edukacji.
Dziękujemy Szóstoklasistom oraz ich Rodzicom za udział w spotkaniu i do zobaczenia we wrześniu w szkole.

Małgorzata Utnik – Oleksiak

Konkurs Humanistyczny ŁAMI – GŁÓWKA „W kręgu baśni i Polski Piastów”w dwikoskim gimnazjum


27 maja 2014 r. uczniowie szkół podstawowych powiatu sandomierskiego spotkali się w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach, aby sprawdzić swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych w ramach I Konkursu Humanistycznego ŁAMI–GŁÓWKA „W kręgu baśni i Polski Piastów” pod Honorowym Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Dwikozy. Głównym jego celem była integracja środowisk uczniowskich i promowanie wiedzy humanistycznej. Gości powitali, dokonując otwarcia: Pan Marek Łukaszek - Wójt Gminy Dwikozy wraz z Panią Iwoną Korczyńską – Sapielak – Dyrektorem Publicznego Gimnazjum w Dwikozach. Organizatorzy przygotowali 6 konkurencji, z którymi zmierzyło się 44 uczniów z 11 szkół podstawowych. Rywalizacja była zacięta, bo jak się okazało na koniec, różnice punktowe pomiędzy zwycięskimi drużynami były niewielkie. Różnorodność przydzielonych do wykonania zadań wymagała od uczestników nie tylko wiedzy z zakresu przedmiotów humanistycznych, ale również umiejętności autoprezentacji i pracy w grupie. Był to również czas świetnej zabawy i zawarcia nowych znajomości. Jury w składzie: Pani Aleksandra Pawłowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, Pani Dorota Binek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dwikozach, Pani Beata Abdul – nauczyciel języka polskiego w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach, któremu przewodniczył Pan Mieczysław Sawa – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach, po ocenie zadań i bardzo skrupulatnym sumowaniu punktów, wyłoniło zwycięzców. I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu, II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu i III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Mściowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy, a laureaci atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminę Dwikozy. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział również uczniom i opiekunom ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu oraz szkół podstawowych z: Gór Wysokich, Gierlachowa, Dwikóz, Radoszek, Czyżowa Szlacheckiego, Łoniowa, Głazowa. Do zobaczenia za rok!

Koordynatorzy konkursu:
Małgorzata Pilecka, Joanna Lipczyńska

II MIEJSCE W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM


Po zajęciu I miejsce w powiecie nasze szczypiornistki godnie reprezentowały powiat sandomierski w Busku Zdroju, gdzie rozegrany został Półfinał Wojewódzki w Piłce Ręcznej dziewcząt. Reprezentacja dziewcząt w składzie:
K. Tutak, M. Łukaszewicz, A. Tometczak, Ł. Stąpór, W. Chmielewska,
M. Szlachcińska, N. Grzesiak, K. Sagan, A. Ciszkiewicz, K. Kowalska,
G. Kaptur, W. Kolatorowicz -
wywalczyła II miejsce w Półfinale Wojewódzkim.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Opiekun: Anna Tutak

Czy można zwiedzić Europę w jeden dzień?


A i owszem! Udało się to gimnazjalistom z Dwikóz, którzy w piątek 6 czerwca odwiedzili 12 europejskich krajów. Wszystko w trakcie Eurogimnazjady zorganizowanej w ramach obchodów Dnia Dziecka, będącej również podsumowaniem działań projektu „Gramy w Radę, Damy Radę!”.
W podróż po Europie zabrała kolegów i zaproszonych gości pasjonatka turystyki – Kaja Tutak, uczennica klasy I b. Odwiedzała przygotowane przez klasy stoiska prezentujące wylosowane wcześniej państwa, smakowała regionalne dania, a także oglądała krótkie, 5- minutowe wystąpienia uczniów, nauczycieli czy pracowników, którzy prześcigali się w pomysłach jak zaprezentować swój kraj.
Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem jury, które miało wyłonić klasę najlepiej identyfikującą się z wylosowanym państwem. Okazało się to niezmiernie trudne, gdyż wszyscy stanęli na wysokości zadania – stoiska uginały się pod pysznymi potrawami, uczniowie świetnie wcielili się w charakterystyczne dla danych krajów postaci, nie zabrakło wspaniałych rekwizytów, wierszy napisanych przez gimnazjalistów, a także muzyki i tańca ściśle związanego z przedstawianym krajem.
Zwycięzcą została klasa Ia, której włoskie klimaty przypadły do gustu członkom jury, mamy nadzieję, że nie stało się to w obawie przed Ojcem Chrzestnym, którego nie mogło zabraknąć. Być może trafiła ich strzała rzymskiego boga miłości – Amora. Drugie miejsce zajęła klasa IIId, która w bardzo barwny sposób zaprezentowała Polskę. Na stoisku znalazły się przepyszne pierogi, bigos, wiejski ser, jabłka z polskich sadów. Całość dopełniła aranżacja piosenki „My Słowianie”. Jak zaprezentować Danię? Pomysł klasy IIIb spodobał się komisji konkursowej (III miejsce), którą zaczarowały postaci z baśni Andersena, pod przewodnictwem samego autora, a także nowe wcielenie Hamleta. Nie zabrakło również przedstawicieli gangu Olsena.
Był to wyjątkowy dzień. Na szkolnych korytarzach można było spotkać znamienite osoby m.in.: Mikołaja, bogów greckich z Zeusem na czele, królową Elżbietę, członków zespołów: The Beatles, Abba, Alberta Einsteina, Napoleona z Józefiną czy Makową Panienkę.
Przedstawiciele poszczególnych klas rozwiązali również quiz wiedzy o Unii Europejskiej – najwyższy poziom zaprezentowali uczniowie z II c i III b. Atrakcji nie brakowało, a zwieńczeniem wspólnej rywalizacji były konkurencje sportowe m.in. rzut Nokią czy sztafeta mini krykieta.
Relacja z wycieczki do Chorwacji


W dniach 27.05 - 02.06 2014 r. odbyła się szkolna wycieczka do Chorwacji. Organizatorką tej wycieczki była pani Katarzyna Drypa - Skrok, a opiekunami pani Agnieszka Spyrzewska, pan Witold Lech oraz pan Hubert Bujczenko. W podróż wyruszyliśmy o godzinie 3.00. Do Budapesztu dotarliśmy około południa. Tam zaczęliśmy zwiedzanie. Początkowo z okien autokaru podziwialiśmy szerokie brzegi Dunaju, piękne budowle, mosty i wzgórza. Gdy już się zatrzymaliśmy poszliśmy zwiedzać; Wzgórze Zamkowe, Stare Miasto Buda, budynek Parlamentu.
Kolejny dzień zaczęliśmy od śniadania w naszym hotelu po czym wyruszyliśmy w dalszą w na Riverę Makarską. Droga była długa i męcząca, ale już w Chorwacji przywitała nas piękna pogoda i mogliśmy podziwiać cudowne krajobrazy z okien autokaru.
Wszyscy nie mogli doczekać się kolejnego dnia, ponieważ czekało na nas plażowanie! Niesamowicie czysta, ciepła, kryształowa woda o nieziemskim lazurowym kolorze, bogaty podwodny świat, to wszystko zrobiło na nas ogromne wrażenie. Było tak bajecznie, że nikt nie chciał się stamtąd ruszać. Gdy już nacieszyliśmy się morzem, promem przepłynęlismy na sąsiednią, lawendową wyspę Hvar.
Czwartego dnia musieliśmy wstać trochę wcześniej, aby po śniadaniu szybko wyruszyć na wycieczkę do Dubrovnika - jest to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nazajutrz musieliśmy się pożegnać z Drvenikiem, gdzie mieszkaliśmy i wyruszyć Splitu. Jest to miasto i port w Dalmacji, na niewielkim półwyspie ze słynnym Pałacem Dioklecjana. Następnie przejechaliśmy do Trogiru. Po tym mieście oprowadziła nas pani Kasia. Przeszliśmy się wąskimi, ale jakże uroczymi uliczkami i podziwialiśmy zabytki.
Kolejny dzień, poranek, śniadanie, ostatnie chwile, by nacieszyć się widokiem morza, ponieważ za chwile wyruszyliśmy do Plitvic. Jest to Park Narodowy, którego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Na nasze nieszczęście złapał nas lekki deszcz, i miejsce trochę straciło na uroku. Popołudniu ruszyliśmy w kierunku Węgier, aby tam przenocować i kontynuować podróż powrotną.
Do Dwikóz dotarliśmy około godziny 24.00. Tak zakończyła się nasza wycieczka, niezwykła i nie zapomniana wycieczka do Chorwacji, którą będziemy wspominać na pewno przez długi czas.

Agnieszka Frańczak i Joanna Orawiec
SUKCESY NASZYCH LEKKOATLETÓW

W maju uczniowie z naszej szkoły pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wzięli udział w Powiatowej Gimnazjadzie Lekkoatletycznej,
która odbyła się w Sandomierzu. Uczniowie godnie reprezentowali szkołę zdobywając następujące miejsca na szczeblu powiatowym:
I miejscew biegu na 100m Dawid Kiliański
II miejscew pchnięciu kulą – Paweł Sobczyk
II miejscew skoku wzwyż – Alicja Tometczak
III miejscew pchnięciu kulą – Kaja Tutak

Opiekun: Anna Tutak, Kadir Abdul

POWIAT ZDOBYTY.


Kolejny wielki sukces sportowy odnieśli gimnazjaliści z Publicznego Gimnazjum w Dwikozach. W dniu 16.04.2014 r. drużyna piłki nożnej chłopców wzięła udział w Powiatowych Mistrzostwach w Piłce Nożnej. Turniej ten rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem. Rozgrywki miały miejsce w Obrazowie. Zmierzyły się drużyny z gimnazjów: z Sandomierza, Wilczyc, Dwikóz, Koprzywnicy, Obrazowa. Nasi chłopcy pod opieką Pana Kadira Abdula bardzo dzielnie walczyli do ostatniego gwizdka. Drużyna piłki nożnej z Dwikóz pokonała silnych rywali i zajęła I miejsce w turnieju na szczeblu powiatowym. Gimnazjaliści z Dwikóz otrzymali tytuł Mistrza Powiatu 2014 roku. Chłopcy przywieźli do szkoły kolejne zdobyte trofeum,, puchar”, który wzbogacił gablotę szkolną.
Opiekun: Kadir Abdul
Skład drużyny: Kiliański Dawid, Brzeziński Rafał, Hebda Jakub, Turbakiewicz Damian, Piętowski Krzysztof, Gołąbkowski Krzysztof, Bidas Bartosz, Bidas Piotr, Lesniak Kacper.
Gimnazjaliści z Dwikóz w Finale Wojewódzkim.

14 kwietnia 2014 roku w Bilczy ( koło Kielc) został rozegrany Finał Wojewódzki w Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego, który został otwarty przez W-ce Kuratora Oświaty w Kielcach. W rozgrywkach wzięło udział 9 zwycięskich drużyn z poszczególnych powiatów z województwa. Nasza drużyna chłopców z gimnazjum z Dwikóz w tym turnieju zajęła III miejsce na szczeblu wojewódzkim. Chłopcy otrzymali pamiątkowe medale , puchar oraz dyplom.
Opiekun drużyny: Kadir Abdul
Skład drużyny: Jakub Kuźmicz, Karol Czeryna i rezerwowy Marcin Kozieja.

Warsztaty dziennikarskie w Kielcach

14 kwietnia 2014 r. zespół redaktorów Publicznego Gimnazjum w Dwikozach tworzących portal internetowy Dwikozy24.pl - uczestnicy projektu ZMW „ Aktywna młodzież szansą dla regionu” wzięli udział w „Warsztatach dziennikarskich” prowadzonych przez znakomitych kieleckich dziennikarzy. Składały się one z trzech części: debaty „Świat dziennikarstwa” oraz warsztatów: „Dziennikarstwo radiowe” i „Dziennikarstwo telewizyjne”. Młodzi redaktorzy mieli możliwość zapoznania się z zasadami etyki dziennikarskiej, charakterem pracy dziennikarza radiowego, telewizyjnego i prasowego oraz procesem tworzenia informacji radiowej i telewizyjnej. Nasze koleżanki brały udział w przygotowywaniu wywiadu telewizyjnego oraz reklamy radiowej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy relaksowali się podczas gry w kręgle.
„Wielkanocna plastyka obrzędowa”


2 kwietnia 2014 r. w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach odbyły się, w ramach działalności Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek, warsztaty pt. „Wielkanocna plastyka obrzędowa”. Spotkanie zaplanowano w pracowni artystycznej, która o tej porze roku wygląda szczególnie pięknie ze względu na wiosenno – świąteczną dekorację.
W warsztatach udział wzięło ponad 30 uczestników. Byli to uczniowie pobliskich szkół podstawowych wraz z opiekunami i rodzicami, absolwenci gimnazjum oraz zainteresowani nauczyciele z powiatu sandomierskiego i staszowskiego. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Małgorzata Lipa – Kierownik Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Kielcach.
W ramach kultywowania i promowania rodzimych tradycji regionu zostały zaprezentowane różnorodne motywy dekoracyjne oraz techniki rękodzielnicze występujące w wielkanocnej plastyce obrzędowej. Wszyscy z zapałem wykonywali oryginalne ozdoby stołu wielkanocnego. Były koguty, zające, palmy, hiacynty, pisanki, kartki świąteczne i inne ciekawe pomysły wiosenne.
Zajęcia bardzo się podobały. Nie zabrakło również wesołych śpiewów przy wtórze gitary oraz słodkiego poczęstunku. Wykonane rękodzieła dzieci zabrały ze sobą do domów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia i certyfikaty udziału w warsztatach.

Prowadząca zajęcia
Renata Woźniak
Zwycięzcy I etapu Ogólnopolskiego Turnieju Coca Cola Cup 2014


27 marca 2014
roku na stadionie w Dwikozach odbył się I etap Ogólnopolskiego Turnieju Coca Cola Cup w Piłce Nożnej. Organizatorem było nasze gimnazjum w Dwikozach pod kierunkiem nauczyciela wf Pana Kadira Abdula. W turnieju wzięły udział 4 drużyny ze szkół z Koprzywnicy, Zawichostu, Radoszek i Dwikóz.. Każda drużyna dzielnie walczyła o wyjście z grupy. Drużyna chłopców z gimnazjum w Dwikozach pokazała ogromnego ducha walki , duże umiejętności w tej dyscyplinie sportu, wygrywając wszystkie mecze w tym turnieju. Nasi chłopcy zajęli I miejsce w grupie i awansowali do dalszych rozgrywek w Turnieju Coca Cola Cup.
Skład drużyny:
Dawid Kiliański,Rafał Brzeziński, Jakub Hebda, Krzysztof Piętowski, Damian Turbakiewicz, Mateusz Sekulski, Krzysztof Gołąbkowski, Bartosz Bidas, Adrian Chorab, Kacper Leśniak.


Opiekun drużyny: Kadir Abdul


ZWYCIĘZCY PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

26 marca 2014 roku w Mircu ( powiat Starachowice) odbył się Półfinał Wojewódzki w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców szkół gimnazjalnych. W turnieju wzięły udział 4 drużyny dziewcząt i 5 drużyn chłopców. Drużyna chłopców z gimnazjum w Dwikozach zaprezentowała najwyższy poziom gry w tenisa stołowego , pokonała swoich przeciwników i zajęła I miejsce w Półfinale Wojewódzkim. Chłopcy awansowali do Finału Wojewódzkiego. Drużyna dziewcząt z naszej szkoły osiągnęła także dobry wynik , tuż za podium, zajęła IV miejsce w Półfinale Wojewódzkim.
Skład drużyny chłopców: Jakub Kuźmicz, Karol Czeryna i Marcin Kozieja.
Drużyna dziewcząt: Grzelak Wioleta i Wioleta Kolatorowicz.

Opiekun : Kadir Abdul

XIII WIOSNA POETYCKA W SANDOMIERZU – sukcesy gimnazjalistów z Dwikóz.


23 marca 2014 roku w I LO w Sandomierzu odbył się konkurs recytatorski XIII WIOSNA POETYCKA. W tym prestiżowym konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjaliści z powiatu sandomierskiego. Uczestnicy prezentowali 2 wybrane przez siebie wiersze – w tym jeden związany z Sandomierszczyzną. Uczniowie z gimnazjum w Dwikozach zaprezentowali wysoki poziom w konkursie. Zwycięzcy przywieźli ze sobą zdobyte nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Natalia Bukała, Kaja Tutak, Kamil Skowron ( opiekun Beata Abdul) i Dominika Pikus ( opiekun Joanna Lipczyńska).
Osobowością sceniczną został Mateusz Wrzosek ( opiekun Joanna Lipczyńska).
Jury wyłoniło zwycięzców konkursu
TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA.
Laureatką została nasza uczennica Karolina Kowalska (opiekun – Beata Abdul).
Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Chmiel z naszej szkoły ( opiekun Beata Abdul).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: Beata AbdulPowrót do treści | Wróć do menu głównego