Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach


Idź do treści

Relacje 2012/2013 cz.2

WYDARZENIA

Mistrzowie Powiatu


W dniu 14.02.2013 roku nasze Gimnazjum w Dwikozach wzięło udział w
Powiatowym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców w Chobrzanach. W rozgrywkach uczestniczyło kilka drużyn Powiatu Sandomierskiego. Walka o uzyskanie tytułu Mistrza Powiatu Piłki Siatkowej była zacięta do ostatniego gwizdka. W finale zmierzyły się drużyny z gimnazjów z Chobrzan i Dwikóz.
Cieszy fakt, że w tym roku chłopcy z gimnazjum z Dwikóz pokonali ubiegłorocznego Mistrza Piłki Siatkowej z Chobrzan. To nasza drużyna Piłki Siatkowej Chłopców z Dwikóz pod opieką nauczyciela w-f Pana Kadira Abdula zajęła
I miejsce w tym turnieju.
Mistrzowie Turnieju Piłki Siatkowej Powiatu Sandomierskiego z Dwikóz przywieźli do szkoły zdobyte piękne trofeum - Puchar Powiatu.
Drużyna Piłki Siatkowej Chłopców z Gimnazjum w Dwikozach już przygotowuje się do udziału w
Wojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej. Mamy nadzieję, że pokonamy pozostałe drużyny i wygramy ten turniej, a zdobyte kolejne trofeum uświetni wygląd naszej szkoły.

Skład drużyny:

Opiekun : Abdul Kadir

Małkiewicz Damian
Teter Wojciech
Kowalski Jakub
Hebda Jakub
Piętowski Krzysztof
Bidas Piotr
Macioszek Marek
Brzeziński Rafał
Majewski Mateusz
Borkowski Mateusz
Maruszczak Sylweriusz
Kiliański Dawid

Opracował : Abdul Kadir

Kosmiczny zawrót głowy


24 lutego 2013 r. w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach, przy słodkich ciastach i herbatce, odbył się Rodzinny Festyn Naukowy. W to niedzielne popołudnie wśród przybyłych mieszkańców gminy byli także znamienici goście: Pan Marek Łukaszek - Wójt Gminy, Pan Mieczysław Sawa – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty oraz Pani Marzanna Mach, Pan Marek Kozieł i Pan Ryszard Bidas – Radni Gminy Dwikozy.
Atrakcji było co niemiara. Istny „Kosmiczny zawrót głowy”. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy naukowe, magiczne sztuczki były oczywiście z jajkami i wodą w rolach głównych. Jajka pływały w wodzie na różnych poziomach, a woda nie wylewała się ze szklaneczki nawet jak była „do góry nogami”. Na holu głównym można było prowadzić obserwacje mikroskopowe i pooglądać „wielkie” muchy, biedronki i motyle przez specjalistyczne lupy binokularne.
Epicentrum imprezy było na hali gimnastycznej. Mocnym uderzeniem przywitał gości „Los Paprykos” – szkolny band muzyczny, który zaprezentował wyjątkowy repertuar. A później można było wybierać wśród różnych atrakcji intelektualnych – „do wyboru, do koloru”. Dla wszystkich były fachowo przygotowane konkursy z nagrodami: „Jaka to melodia?”, „Kalambury” i „Familiada”. Mając na względzie powagę czasu Wielkiego Postu szkolny kabaret - „Ani ku, ku” i grupa teatralna zaprezentowały stonowane w swojej tematyce skecze. Według maksymy „Zdrowy, wesoły nie chce chorować”, co chwila były organizowane mini zawody sportowe dla rozruszania ciała. Profesjonalne rozgrywki sportowe w ping ponga odbyły się równolegle na małej sali gimnastycznej
. [Jeszcze raz gorąco gratulujemy zwycięskim rodzinom i indywidualnym uczestnikom.]
Wielkim powodzeniem cieszyły się kąciki: malarski i dla małych dzieci. W malarskim, który pachniał świeżą trawą, każdy mógł samodzielnie pomalować gipsowe odlewy o tematyce zbliżających się świąt (jajeczka, króliczki, kurki, koszyczki). Odlewów było przygotowanych 200 i wszystkie zostały wykorzystane - będą stroić domy podczas świąt oraz przypominać atmosferę szkolnego festynu. „Bawidkowo” przez cały czas pełne było małych dzieci. I trudno się dziwić. Były: malowanki, układanki, bujaki, rowerki, kręgle i stempelki też można było sobie poodbijać. Oprócz tego były przeprowadzane super zabawy, w których można było coś wygrać.
Impreza miała także promocyjny charakter. Można było uzyskać informacje o szkole i obejrzeć pracownie szkolne wraz z wyposażeniem. Uczestnikom festynu zostały rozdane foldery i najnowszy numer gazetki szkolnej „CDN – coś dla nas” ze szkolnymi wiadomościami. Cieszy nas, że gimnazjum, tego dnia, licznie odwiedzili uczniowie klas szóstych wraz z rodzicami oraz absolwenci.
Dyrekcja szkoły składa gorące podziękowanie Radzie Rodziców i wszystkim ludziom dobrej woli za okazaną pomoc oraz wsparcie w organizacji festynu.


Małgorzata Utnik - Oleksiak


„Marsz Puławiaków”


„ Ty coś walczył dla idei,
Chwała ci!
Boś wykrzesał z twej nadziei
Na wskroś burzy i nadziei –
Jasne dni…”

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Społeczność naszego gimnazjum uczciła pamięć poległych biorąc udział, w sobotę 9 lutego, w „Marszu Puławiaków”. Marsz ten odbywa się śladami rozbitego w krwawej bitwie pod Słupczą oddziału powstańczego, który rekrutował się głównie z uczniów Instytutu Politechnicznego w Puławach, stąd jego nazwa „Puławiacy”.
Delegacja młodzieży gimnazjalnej, wspólnie z nauczycielami przyłączyła się do Marszu i wraz z jego uczestnikami przeszła z gimnazjum pod pomnik „Powstańców styczniowych”. Tam z udziałem władz Gminy i mieszkańców odbyła się krótka uroczystość ku czci walczących. Odbył się Apel Poległych, na mogile złożono kwiaty i zapalono znicze.
Dlaczego w tym miejscu? Pisze o tym ks. Aleksander Bastrzykowski w „Monografii Parafii Góry Wysokie”:
„W Dwikozach u stóp góry zwanej Winnicą przy drodze bitej z Zawichosta do Sandomierza znajduje się mogiła powstańców, którzy po straszliwej porażce pod Słupczą 8 lutego 1863 r. przeważnie ranni zdołali uciec chowając się po domach i budynkach dworskich; nie ocaliła ich ta kryjówka, żołnierze rosyjscy pod dowództwem pułkownika Miednikowa bagnetami dobijali bezbronnych rannych ociekających krwią. Wszystkich zabitych w Dwikozach powstańców w liczbie trzydziestu ośmiu, obdartych z obuwia i odzieży (…) z rozkazu władz wojskowych rosyjskich obsypano obficie wapnem i pochowano we wspólnym grobie”.
Dzisiaj w tym miejscu stoi pomnik, który w latach dwudziestych ubiegłego wieku ufundowali mieszkańcy wsi, a w zeszłym roku został pięknie odnowiony z inicjatywy Wójta Gminy Dwikozy. Jest to jedno z tych Miejsc Pamięci, które odwiedzamy bardzo chętnie kilka razy w roku – porządkując, zapalając znicze, składając kwiaty i co najważniejsze, poznając historię. Dlatego za rok też tu będziemy!


Edyta Mścichowska

FERIE MOGĄ BYĆ COOL!!!


Wyjazd na narty za darmo? Niemożliwe? - MOŻLIWE! Lodowisko? CZEMU NIE! Pobyt w komfortowym pensjonacie? OCZYWIŚCIE!
Wszystko to i wiele innych atrakcji stało się możliwe dzięki udziałowi
UCZNIÓW Z DWIKÓZ w projekcie edukacyjnym „Rozwój zainteresowań kluczem do sukcesu”, w ramach którego 66 uczniów wzięło udział w BEZPŁATNYM 4-dniowym wyjeździe feryjnym do Zakopanego.
Program pobytu skierowany był zarówno do wprawnych narciarzy jak i tych, którzy narty mieli pierwszy raz na nogach. Fachowa opieka instruktorów narciarstwa i szybkość zdobywania umiejętności jazdy na nartach sprawiły, że wszyscy samodzielnie zjeżdżali ze stoku w Małym Cichym. Ci z nas, którzy przed wyjazdem posiadali tę umiejętność, mogli ją doskonalić na stoku pod okiem naszych nauczycieli Pani Ani i Pana Jarka. Trzeba przyznać, że mają kondycję! Bilans końcowy jazdy na nartach - 132 w pełni zdrowe i nieuszkodzone pary kończyn.
Narty, to główny cel naszego wyjazdu, ale atrakcji było znacznie więcej: kulig przy świetle pochodni, a później smaczne, pieczone kiełbaski; wyjazd na lodowisko na Harendzie. Dla chętnych kąpiel na zewnątrz przy minusowej temperaturze i padającym na głowy śniegu w basenach termalnych w Szaflarach, czemu nie! Do tego wszystkiego noclegi, wyśmienite jedzonko w komfortowym pensjonacie w Poroninie i wspaniała kadra opiekunów z naszego gimnazjum rozwijająca nasze zainteresowania.
Wszystko wydaje się nierealne. Okazuje się jednak, że można. Trzeba być tylko uczniem Publicznego Gimnazjum w Dwikozach, który chce zdobywać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania w ramach projektu „Rozwój zainteresowań kluczem do sukcesu” realizowanego w naszej szkole przez Fundację „Dla naszych dzieci” z Sandomierza.
Wyjazd dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń i pozostawił miłe wspomnienia. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejny, który odbędzie się już w czerwcu. Tym razem pojedziemy do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Uczestnicy wyjazdu

Tak zagraliśmy, czyli...
Orkiestra Świątecznej Pomocy w Dwikozach


13 stycznia 2013 roku odbył się w naszym Gimnazjum XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.W tym roku zbieraliśmy na sprzęt ratujący życie dzieci i godną opiekę medyczną seniorów. Wystartowaliśmy o godzinie 14.00. Do gimnazjum przybyli przedstawiciele władz gminy, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz mieszkańcy gminy Dwikozy. Zbierano datki do orkiestrowych puszek i rozdawano serduszka - symbol Orkiestry. Dzieci ze szkół podstawowych z: Gierlachowa, Mściowa, Słupczy i Dwikóz zaprezentowały swoje talenty wokalne i taneczne. Dla nas i myślimy, że dla wielu obecnych wielką atrakcją był występ gimnazjalnego zespołu LOS PAPRYKOS (szczegóły w zakładce Działalność szkolna), którego koncert zgromadził największą w czasie całej orkiestry liczbę widzów. Było ostro, rockowo i ludowo. Następnie zaprezentował się chór gimnazjalny- ogromne brawa dla Natalii Teter! Wielu pozytywnych wrażeń dostarczył występ zespołu Gminnego Ośrodka Kultury „Dwikozianie”. Zwieńczeniem imprezy było „Światełko do Nieba”. Dzięki hojności mieszkańców gminy Dwikozy i ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy udało się zebrać 6.944,62 zł. Serdecznie dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom Gimnazjum za ofiarowane na licytację przedmioty. W naszych sercach Orkiestra będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej. Sie ma!

Joanna Lipczyńska
Wspólna wigilia partnerów szkoły


19 grudnia 2012 r. w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, w których wzięli udział partnerzy szkoły. Uroczystość uświetniła Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty, która składając życzenia świąteczne podkreśliła, że szkoła należy do elitarnego Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek skupiającego 23 najlepsze placówki w województwie świętokrzyskim. Marek Łukaszek – Wójt Gminy Dwikozy i Marek Kozieł - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dwikozy zadeklarowali dalszą współpracę na rzecz szkoły. Na spotkanie przybyli także: Paweł Różyło – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Mieczysław Sawa – Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Dwikozach. W uroczystości uczestniczyli również: przedstawiciele Rady Gminy, pracownicy Urzędu Gminy w Dwikozach, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice uczniów i cała społeczność szkolna. Gości powitała Iwona Korczyńska – Sapielak – dyrektor gimnazjum. Informacje na temat szkoły przybliżyła Małgorzata Utnik – Oleksiak – zastępca dyrektora, która podczas wyświetlania multimedialnej prezentacji na temat szkoły, powiedziała, że dzięki dobrej współpracy wszystkich partnerów szkoła jest najlepszym wiejskim gimnazjum w powiecie sandomierskim.
Uczniowie w przygotowanych kostiumach oraz pięknej scenerii nawiązującej do Betlejem przedstawili sceny z narodzin Dzieciątka Jezus. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego, który zaprezentował znane i mniej znane kolędy oraz pastorałki w autorskich aranżacjach. Obecni byli wzruszeni głębią treści, jaka została przekazana w tym tradycyjnym przestawieniu.
Na zakończenie Iwona Korczyńska – Sapielak – dyrektor gimnazjum, w imieniu całej społeczności gimnazjalnej serdecznie podziękowała gościom za wszystkie miłe życzenia i słowa, dające nadzieję na przyszłość.
Uroczystość zwieńczyło spotkanie opłatkowe przy wigilijnym stole.

Andrzejkowy Dzień Języków Obcych


Już kolejny raz 29 listopada 2012r. w naszej szkole odbył się Andrzejkowy Dzień Języków Obcych. Po raz pierwszy impreza skierowana była nie tylko do gimnazjalistów, ale również uczniów klas szóstych.
Szóstoklasiści przed zabawą mogli obejrzeć szkołę, klasopracownie oraz bogate ich wyposażenie. Następnie szkolny zespół muzyczny „Los Paprikos”, prowadzony przez p. W. Lecha wykonał utwory Hendrixa oraz utwory ludowe w aranżacji rockowej. Odbył się też „Konkurs piosenki”, gdzie uczestnicy mogli zaprezentować swe umiejętności wokalne w języku angielskim i hiszpańskim.
Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy lampion „ Meine Laterne”. Atrakcją zabawy okazał się występ nauczycielskiego zespołu „Jarzębina”.
Szóstoklasiści szybko zintegrowali się ze społecznością gimnazjalną podczas dyskoteki, gdzie przy wyśmienitej muzyce, w scenerii nawiązującej do tradycji Halloween dobrze bawili się zaproszeni goście, gimnazjaliści i nauczyciele. W tym dniu było naprawdę magicznie i tajemniczo.

Zebrała: Izabela RomańskaNASI GÓRĄ!!!

1 grudnia 2012 r. w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach odbyły się rozgrywki w futsalu ministrantów i lektorów z dekanatu Zawichost. Zmagania sportowe przebiegały w trzech grupach wiekowych, łącznie 13 drużyn. Ministranci młodsi (szkoła podstawowa), lektorzy młodsi ( gimnazjum) i lektorzy starsi (szkoła średnia)Spośród 13 grup, do etapu diecezjalnego, w którym drużyny LSO będą walczyć o Puchar Biskupa w Diecezjalnych Rozgrywkach Piłki Halowej, zakwalifikowały się zespoły: ministranci z parafii Mściów, lektorzy z gimnazjum z parafii Dwikozy i lektorzy starsi także z Dwikóz. Lektorzy z parafii w Mściowie zajęli II miejsce, pokonując Linów, Annopol i Czyżów. Na zakończenie rozgrywek ks. dziekan Lech Siekierski, podziękował wszystkim uczestnikom za piękną sportową rywalizację, zwycięzcom zaś wręczył puchary i pamiątkowe dyplomy.Publiczne Gimnazjum w Dwikozach na Salonach

27 listopada 2012 r. Pani Iwona Korczyńska – Sapielak - dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach odebrała z rąk Pani Małgorzaty Muzoł – Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Zaproszenie do uczestniczenia w pracach Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek (SKSiP). Przyjęcie do elitarnego grona najlepszych szkół w województwie odbyło się podczas uroczystej gali w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łopusznie. W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in.: Pani Elżbieta Czerwonka – dyrektor Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Pani Teresa Kmiecik – wicedyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Kielcach, Pani Alicja Stradomska – wicedyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, przedstawiciele władz samorządowych salonowych szkół, dotychczasowi i nowo przyjęci dyrektorzy szkół zrzeszeni w ramach Salonu.
Nominację do SKSiP otrzymują szkoły / placówki, które w wyniku przeprowadzonej ewaluacji zewnętrznej uzyskały co najmniej dwa A w jednym obszarze (najwyższy poziom spełniania wymagań). Jest to bardzo wysoki próg wymagań przy naborze członków. Obecnie 23 szkoły i placówki są skupione w Salonie. Z terenu Powiatu sandomierskiego tylko Publiczne Gimnazjum w Dwikozach dostąpiło zaszczytu brania udziału w pracach Salonowców. Członkostwo w Salonie Kreatywnych Szkół i Placówek, to ogromne wyróżnienie i jednocześnie motywacja do podnoszenia jakości pracy szkoły. Bardzo cieszy, że dwikoskie Gimnazjum za działania na rzecz procesu dydaktyczno – opiekuńczo - wychowawczego oraz w zakresie zarządzania jest określane mianem szkoły wzorcowej. Bezpośrednia współpraca z dyrektorami szkół odnoszących sukcesy przyczyni się do wymiany doświadczeń i realizacji twórczych inicjatyw.
Wyjątkowość działania Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek została wysoko oceniona w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie i będzie przedstawiana jako dobra praktyka polskiej oświaty na sympozjum w Berlinie.

Małgorzata Utnik - Oleksiak
JAK ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w obchodach 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W szkole uczniowie wysłuchali montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów jednej z klas pierwszych, a dotyczącego wydarzeń sprzed blisko stu lat, które miały miejsce na naszym terenie, w naszej Małej Ojczyźnie.
Z uwagą wysłuchano pięknych patriotycznych wierszy i pieśni. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Minutą ciszy uczczono tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Wielu naszych uczniów i nauczycieli wzięło udział w uroczystej Mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Dwikozach. W trakcie tych obchodów panowała podniosła atmosfera. We mszy wzięły udział poczty sztandarowe szkół i organizacji z terenu naszej gminy. Później odbył się przemarsz uczestników pod pomnik powstańców styczniowych w Dwikozach. Złożono tam kwiaty, zapalono znicze. Dopisała wysoka frekwencja mieszkańców gminy, którzy licznie i z zaangażowaniem wzięli udział w uroczystościach.
W naszej szkole tematykę patriotyczną traktujemy bardzo poważnie i z wielkim zaangażowaniem. Rozumiemy, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo być patriotą, ale trzeba o Ojczyźnie pamiętać, dbać o Jej dobre imię, uczciwą pracą i nauką świadczyć o tym, że jesteśmy świadomymi obywatelami naszego państwa.

Opracowała: Barbara CzerynaVI ROCZNICA NADANIA SZKOLE IMIENIA, DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I


11 Października 2012 roku nasze gimnazjum uroczyście obchodziło VI Rocznicę nadania szkole imienia, Dzień Komisji Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie uczniów klas pierwszych.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz gminy , nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, a także rodzice uczniów klas I.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez Panią Dyrektor Iwonę Korczyńską - Sapielak.
W tym roku nasze gimnazjum obchodziło
VI Rocznicę nadania szkole imienia. Data 17 X 2006 roku na stałe zapisała się w historii naszej szkoły złotymi zgłoskami. Tego dnia Publiczne Gimnazjum w Dwikozach otrzymało imię Ziemi Dwikoskiej. Nadanie imienia było doniosłą chwilą w życiu naszej szkoły. To najpiękniejsze wydarzenie w historii naszej szkoły, stanowiąca złotą kartę jest powodem do dumy i zobowiązaniem do dobrej pracy na rzecz szkoły, regionu i Małej Ojczyzny.
Idąc w ślady znakomitego pisarza z Dwikóz , Wiesława Myśliwskiego , opiewającego w swych utworach Ziemię Dwikoską, uczniowie naszego gimnazjum stali się twórcami pierwszych utworów o swojej Ziemi Rodzinnej, które zaprezentowali podczas tej uroczystości.
Bardzo ważnym elementem uroczystości było także złożenie ślubowania przez uczniów klas pierwszych przed sztandarem szkoły. W dalszej części uroczystości nastąpiło zaprzysiężenie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego na kronikę szkoły. Zastępca Wójta Pan Albin Gradziński oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Pan Mieczysław Sawa w imieniu własnym i władz gminy złożyli najlepsze życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, a także wręczyli Pani Dyrektor Nagrodę Wójta Gminy Dwikozy.
Pani Dyrektor Iwona Korczyńska- Sapielak wręczyła nauczycielom i pracownikom naszej szkoły Nagrody Dyrektora, składając gratulacje i życzenia. W tym roku nagrody otrzymali: P. Beata Abdul, P. Edyta Czajka-Łukawska, P. Renata Czajkowska, P. Edyta Mścichowska, P. Małgorzata Utnik – Oleksiak, P. Jarosław Dziubiński, P. Witold Lech, P. Katarzyna Chmielewska-Pardak, P. Małgorzata Kwiecień, P. Marta Strojewska, P. Danuta Wójcik, P. Zygmunt Promowicz.

Do życzeń dołączył się Pan Stanisław Malarz, Przewodniczący Rady Rodziców.

W jesiennej scenerii mieniącej się złotymi barwami darów tej pory roku uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się w bardzo ciekawym programie artystycznym. Na montaż słowno- muzyczny złożyły się wiersze i piosenki oraz życzenia dla nauczycieli, złożone po staropolsku, z okazji ich święta .

Opracowała: Beata AbdulProjekt „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”


Na terenie Gminy Dwikozy, od 1 września 2012 r. do 31 lipca 2013 r., jest prowadzony projekt „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem” realizowany w ramach programu „Lokalne Partnerstwa Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności” i kierowany przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Publiczne Gimnazjum w Dwikozach wchodzi w skład zawiązanego partnerstwa projektowego.
Podczas trwania projektu odbędzie się cykl działań edukacyjnych z zakresu ekologii oraz wzmocnienia poczucia tożsamości lokalnej oraz działania związane z wykorzystaniem potencjału turystycznego gminy, m.in. powstaną ścieżki questingowe (wędrówki z mapą i odkrywaniem zagadek związanych z gminą), oznakowanie dojazdu do Gór Pieprzowych i bicie rekordu Guinnessa w gotowaniu zupy pomidorowej.


W ramach projektu - 19 października 2012 r. - uczniowie klas drugich, wraz z wychowawcami, aktywnie włączyli się w akcję sprzątania terenu Dwikóz. Wymiernym efektem sprzątania było zebranie 65 worków odpadów, co znacząco wpłynęło na poprawę estetyki i atrakcyjności otoczenia. Zebrano śmieci m.in. z użytku ekologicznego, z okolic Zieleńca i z pobliża głównych ulic. Był to praktyczny i prosty sposób porządkowania środowiska naturalnego oraz ważna lekcja o tym, że sprzątanie świata tak naprawdę nie polega na zbieraniu śmieci, lecz przede wszystkim na nieśmieceniu.


Małgorzata Utnik - Oleksiak
W Warsztacie Terapii Zajęciowej


„Wspomnienie jest rajem, z którego
nikt nas nie może wypędzić.”

Jean Paul Richter


19 października 2012 r. został zorganizowany wyjazd do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sandomierzu w ramach projektu „Tradycja dziś i jutro”. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy III C Publicznego Gimnazjum w Dwikozach pod opieką Pani Edyty Czajki - Łukawskiej i Pani Joanny Lipczyńskiej.
Zostaliśmy ciepło powitani przez kierownika, pracowników i uczestników warsztatu. Wszyscy byli bardzo życzliwi i serdeczni. Nie ukrywali radości i zadowolenia z powodu naszego przyjazdu. To było bardzo miłe.
Podczas pobytu w warsztacie wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych w pracowniach: plastycznej, ceramicznej, technicznej i witrażowej. Wykonywaliśmy różnymi technikami szopki bożonarodzeniowe. Później zostaliśmy poczęstowani kiełbaskami i gorącą herbatką.
Pobyt w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Sandomierzu dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Poznaliśmy osoby, które uczestniczą w zajęciach na co dzień, ich zalety i ukryte talenty. Kolejny raz przekonaliśmy się, że uśmiech nic nie kosztuje, a może dać wiele radości i zadowolenia.
Zawsze będziemy wracać myślami do tego miejsca. Do tego, co widzieliśmy, co czuliśmy, co przeżyliśmy. Mocno wierzymy w to, że jeszcze kiedyś tam powrócimy.

Uczniowie klasy III c


RELACJA Z WYCIECZKI DO BERLINA

W dniach 27-30 września 2012 roku odbyła się wycieczka do Berlina. Jako opiekunowie pojechali z nami: nauczyciel od angielskiego pan Witold Lech, nauczycielka od fizyki pani Agnieszka Spyrzewska, pani Katarzyna Drypa - Skrok oraz pani pilot pani Wanda. Podróż trwała 7 godzin. Od przekroczenia granicy dzieliło nas tylko około 60 km do wyczekiwanej przez wszystkich „Tropical Island”. Jest to największy tropikalny park rozrywki i wypoczynku w Europie. Na wyspie byliśmy od godziny 9:00 do 18:00, tak że każdy miał czas, aby zwiedzić wszystkie zakamarki i mieć dużo czasu na pływanie. Po wyjściu z wyspy, zmęczeni udaliśmy się autokarem do Berlina, do hostelu gdzie spędziliśmy kolejne 2 noce. Następnego dnia po skonsumowaniu śniadania szybko wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy zwiedzać miasto. Będąc na miejscu zobaczyliśmy wiele ciekawych i mniej ciekawych miejsc i zabytków m.in. Aleję pod Lipami (Unter den Linden), wieżę telewizyjną (Fernsehturm), miejsca gdzie stał mur berliński, Parlament (Reichstag), Plac Aleksandra (Alexanderplatz), Muzeum Pergamon z wystawą sztuki islamskiej tudzież pomnik holokaustu. Mieliśmy również okazję przemieszczać się metrem (U-Bahn) i szybką koleją podmiejską (S-Bahn). W ciągu naszego zwiedzania nie mogło zabraknąć oczywiście Bramy Brandenburskiej (Branderburger Tor).
Niedaleko bramy znajdował się mały sklepik gdzie można było kupić pamiątkę pobytu w Niemczech. Nie zabrakło także czasu na galerię, gdzie mieliśmy tzw. "czas wolny” na szybki posiłek. Moja grupa szybko podzieliła się po parę osób i biegiem ruszyliśmy szukać baru z jedzeniem. Nie trwało to długo, gdy natknęliśmy się na pizzerię, gdzie pizzę robili włosi. Z najedzonymi brzuchami mogliśmy już spokojnie zbliżać się do wyjścia. Wszyscy już chcieliśmy wracać do naszych pokoi, lecz nie był to koniec zwiedzania. Z bolącymi stopami udaliśmy się do Muzeum Techniki z wystawą starych samochodów (coś podobnego do naszego Centrum Kopernika), gdzie na dachu widokowym tegoż budynku znajdował się duży samolot. Czekając na wejście do muzeum mogliśmy zaobserwować, a niektórzy nawet przeżyć to na własnej skórze, że nie jest to dobrym pomysłem siedzieć pod balkonem budynku, ze względu na „ śliniane bomby”.
Po powrocie do hostelu z przyjemnością poszliśmy spać.
Ostatni dzień – niedziela – powrót do domu. W drodze powrotnej mieliśmy dwa dłuższe przystanki by rozprostować nogi. Jednym z nich była katedra w Gnieźnie, drugim miasteczko Biskupin. W autokarze nie mogło zabraknąć gry w karty i dobrej atmosfery, bo wiadomo, iż dobre towarzystwo nie jest złe. Już około godziny 23 byliśmy na miejscu, lecz słoneczna pogodna przekształciła się w deszcz. Otuleni w koce wyszliśmy z autokaru i wróciliśmy do domu pełni wrażeń. Jak by to powiedział nasz nauczyciel od angielskiego pan Lech „ It was really ok.” lub nasza nauczycielka od niemieckiego pani Drypa-Skrok „ Es war fantastisch”.

Anna Machała
Umowa na realizację projektu „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem” podpisana!


W dniu 18 września 2012 r. w siedzibie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie podpisane zostały umowy na realizację projektów w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW. Partnerstwa powstają w gminach, w których realizowane wcześniej były różne programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na terenie województwa świętokrzyskiego jedną z takich gmin jest Gmina Dwikozy. Partnerstwo, które powstało w Gminie Dwikozy, na spotkaniu reprezentowali: prezes Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu – pani Halina Siemaszko oraz Wójt Gminy Dwikozy – pan Marek Łukaszek.
Projekt „Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem” realizowany jest od 1 września 2012 r. do 31 lipca 2013 r. i zakłada szereg działań zorientowanych wokół środowiska, w którym żyją i pracują mieszkańcy Gminy – czyli wokół dobra wspólnego, o które musimy dbać. Zaplanowano m.in. cykl działań edukacyjnych z zakresu ekologii oraz wzmocnienia poczucia tożsamości lokalnej, inwentaryzację i sprzątanie dzikich wysypisk śmieci oraz działania z zakresu wykorzystania potencjału turystycznego gminy. Partnerstwo na terenie gminy Dwikozy tworzą:

 • Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu (lider)
 • Urząd Gminy w Dwikozach,Publiczna w Dwikozach,
 • Publiczne Gimnazjum w Dwikozach,
 • Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa,
 • Stowarzyszenie Sandomierski Szlak Jabłkowy,
 • Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Góry Wysokie,
 • Grupa Hotelowo – Turystyczna Santur,
 • Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej”,
 • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Sandomierzu.


W trakcie spotkania przedstawiciele partnerstw przedstawili zaplanowane do realizacji działania, zapoznali się z dotychczasowym dorobkiem Programu Lokalne Partnerstwa PAFW oraz dowiedzieli się o innych możliwościach realizacji inicjatyw przez społeczności lokalne. Kulminacyjnym momentem spotkania było uroczyste podpisanie i wręczenie umów przez przedstawicieli Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, występującej jako operator Programu.
Oprócz przedstawicieli partnerstwa zawiązanego na terenie gminy Dwikozy w uroczystości udział wzięli reprezentanci:

 • Fundacji na rzecz Collegium Polonicum (lider) z woj. lubuskiego (projekt „Małych miasteczek portret własny”);
 • Funduszu Lokalnego „RAMŻA” (lider) z woj. śląskiego (projekt „Od przedszkola do seniora”);
 • Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej (lider) z woj. lubelskiego, (projekt „Przestrzeń SOWA w Biłgoraju”);
 • Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży (lider) z woj. warmińsko-mazurskiego (projekt „Mazurski inkubator tradycji regionu”);
 • Stowarzyszenia Europy i My (lider) z woj. mazowieckiego (projekt „TVoja okolica – poznaj ją!”);
 • Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy” (lider) z woj. zachodniopomorskiego (projekt „Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka”).


Lokalne Partnerstwa PAFW jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Uroczyste podpisanie umowy projektu
„Gmina Dwikozy w partnerstwie ze środowiskiem”

Uczestnicy spotkania inauguracyjnego III edycji Programu Lokalne Partnerstwa PAFW.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego