Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach


Idź do treści

Relacje 2012/2013 cz.1

WYDARZENIA
Gimnazjaliści z Dwikóz na wykopie archeologicznym w Kicharach

W ramach wakacyjnych zajęć uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach obserwowali pracę archeologów na wykopaliskach w Kicharach Nowych.
Badania archeologiczne na terenie Gminy Dwikozy są prowadzone przez Zakład Archeologii Średniowiecza IAE Polskiej Akademii Nauk z Warszawy od 1987 r. Groby, jak i związane z nimi zabytki archeologiczne, w Kicharach Nowych mają charakter unikatowy. Odkryto ponad 50 grobów ludzkich – pochówków szkieletowych, pochodzących z epoki kamienia i z początków epoki brązu, tj. z czasów od ok. 3000 do 2000 lat p.n.e. Rozpoznano trzy zasadnicze etapy istnienia cmentarzyska różniące się charakterem konstrukcji grobowych, sposobem układania zwłok oraz wyposażeniem pośmiertnym. Ekspedycją wykopaliskową, od samego początku, kieruje
dr Hanna Kowalewska – Marszałek, która przybliżyła gimnazjalistom informacje na temat technik lepienia i zdobienia naczyń glinianych, narzędzi codziennego użytku, detali pradawnego stroju i ozdób, a także rytuałów pogrzebowych.
Gimnazjaliści mieli okazję „od kuchni” przyjrzeć się pracy archeologów, czyli mozolnemu odsłanianiu poszczególnych warstw ziemi, dokumentowaniu fotograficznemu, rysowaniu planów i profili oraz sporządzaniu profesjonalnych notatek. Uczniowie zobaczyli także wykopane, autentyczne polepy, fragmenty ceramiki, krzemieni i kości ludzkich. Dowiedzieli się, że prawdziwi archeolodzy, to ludzie z pasją, którzy nie gonią za skarbami i cennymi przedmiotami. Dla dobrych badaczy wszystkie rzeczy są ważne: układ warstw, obiektów i wszystkie ślady ludzkiej działalności.
Współpraca szkoły z archeologami będzie kontynuowana przy okazji realizacji projektów edukacyjnych. W celu popularyzacji dziedzictwa historycznego regionu powstanie także stała ekspozycja wybranych znalezisk. Gimnazjum w depozycie ma już krąg nosorożca włochatego sprzed 15 tys. lat.
A czy ktoś jeszcze pamięta, jak zaczęła się naukowa przygoda archeologów z Kicharami? Otóż rolnik – śp. Henryk Boleń wyorywał na swoim polu ciekawe przedmioty, które zaintrygowały go swoją wyjątkowością i skontaktował się z sandomierskimi instytucjami historycznymi. O tego czasu bezcenne ślady naszej lokalnej przeszłości są zachowywane i poszerzają wiedzę o historii ziem polskich.
Małgorzata Utnik - Oleksiak

Koncert Charytatywny „Z potrzeby serc...” Gramy dla Igorka


„Oddech dzieci spieszących do szkoły
podtrzymuje świat”

23 czerwca 2013 r. w Publicznym Gimnazjum w Dwikozach odbył się Koncert Charytatywny „Z potrzeby serc...” Gramy dla Igorka. Organizatorami koncertu byli Zarząd Główny PSL w Dwikozach, FML Powiat Sandomierski, a współorganizatorami Forum Kobiet przy ZP PSL oraz ZMW.
Cel był wielce szlachetny – zbierano pieniądze na leczenie i rehabilitację Igora Tokarskiego – ucznia Szkoły Podstawowej w Winiarach, który w ubiegłym roku został potrącony przez samochód w drodze do szkoły. Okazało się, że los chłopca nie jest obojętny mieszkańcom gminy i zaproszonym gościom. Nie zawiodły wrażliwe serca i hojne dłonie niosące pomoc dla Igora. W wyniku zbiórki, licytacji i sprzedaży ofiarowanych przez darczyńców przedmiotów udało się zebrać 23.424,32 zł.
W czasie koncertu wystąpił zespół piosenki religijnej Gratia oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gałkowicach w przedstawieniu „Morskie opowieści”. Jesteśmy dumni, że mogliśmy służyć pomocą w organizacji tak szlachetnej akcji na rzecz młodszego kolegi z Winiar.

Spotkanie z uczniami klas VI i ich rodzicami w dwikoskim gimnazjum

20 czerwca 2013 r. na zaproszenie Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego do Publicznego Gimnazjum w Dwikozach przybyli uczniowie klas szóstych wraz z rodzicami. W spotkaniu uczestniczyło ok. 170 osób. Celem spotkania było: zapoznanie przybyłych z ofertą edukacyjno – wychowawczą szkoły na kolejny rok szkolny, szerokim wachlarzem bezpłatnych zajęć dodatkowych oraz bezpośrednia rozmowa z przyszłymi uczniami i ich rodzicami na tematy związane z zapewnieniem optymalnych warunków w szkole.
Podczas spotkania została przedstawiona prezentacja multimedialna szkoły (http://www.gimndwikozy.republika.pl/home.html). Publiczne Gimnazjum w Dwikozach należy do elitarnego Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek skupiającego 23 najlepsze szkoły w województwie świętokrzyskim, ponieważ w wyniku ewaluacji zewnętrznej uzyskało bardzo wysoki (m.in. w zakresie bezpieczeństwa i wyposażenia) oraz wysoki poziom spełnienia wymagań w 17 badanych obszarach.
Samorząd Uczniowski zaprezentował wizualną relację z realizacji rocznego programu „Rozwój zainteresowań kluczem do sukcesu”, który rozwinął strategiczne kompetencje uczniów poprzez ich udział w pozalekcyjnych zajęciach tematycznych oraz warsztatach z: przedsiębiorczości, technik efektywnego uczenia się i doradztwa zawodowego (
www.gimndwikozy.republika.pl). Na realizację programu została pozyskana dotacja 200złotych ze środków EFS.
W wesołą atmosferę szkolną wprowadził gości uczniowski kabaret „Samuone” z dwuaktowym przestawieniem pt. „Egzamin. Mam cinquecento”. Śmiechu było co niemiara (http://www.youtube.com/watch?v=uVl43GnQfYk
lub
http://www.gimndwikozy.republika.pl/wideo.html).


Przyszli uczniowie i ich rodzice obejrzeli także szkołę. W pracowni przyrodniczej mogli wziąć udział w „Eksperymentobraniu”, czyli samodzielnym przeprowadzeniu kilkunastu ciekawych doświadczeń. W pracowni sztuki odbyły się warsztaty artystyczne. W pracowniach historycznej i polonistycznej można było obejrzeć wystawy starych sprzętów, książek i czasopism. E – booki można było testować w pracowni matematycznej. W pracowniach chemicznej i fizycznej były prezentowane pomoce dydaktyczne i pokazy laboratoryjne. Ćwiczenia mikroskopowe i środki dydaktyczne wyeksponowano w pracowni biologicznej. Krąg nosorożca włochatego sprzed 15 tys. lat oraz bogatą kolekcję skał i skamieniałości goście obejrzeli w pracowni geograficznej. W pracowni technicznej przybyli zobaczyli wyposażenie narzędziowe z bogatą wystawą modeli i użytecznych sprzętów wykonanych przez uczniów szkoły. Pokazowa lekcja języka hiszpańskiego została przeprowadzona przy pomocy tablicy interaktywnej. Na innych tablicach interaktywnych można było także uczyć się bawiąc specjalistycznymi programami w pracowniach: fizycznej i przyrodniczej. Do pracowni języka angielskiego zapraszali uczniowie grając na gitarach – symbolach kultury anglosaskiej. Szkoła posiada także dwie pracownie informatyczne i interaktywne centrum informacji multimedialnej w bibliotece szkolnej. Są także gabinety: terapii zajęciowej i pedagoga szkolnego. Do dyspozycji uczniów jest stołówka szkolna z daniami obiadowymi i radiowęzeł. Profesjonalne jest wyposażenie bloku sportowego: 2 sale gimnastyczne, siłownia, sala gimnastyki korekcyjnej, sala do ping ponga. Obok szkoły do użytku gimnazjalistów jest pełnowymiarowe boisko i „Orlik”.
Na koniec każdy z przybyłych szóstoklasistów otrzymał miłą niespodziankę przygotowaną przez obecnych uczniów szkoły.
Nauka w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach to korzystna inwestycja w rozwój dziecka i jego dobry start w kolejnych etapach edukacji.
Dziękujemy Szóstoklasistom oraz ich Rodzicom za udział w spotkaniu i do zobaczenia we wrześniu w szkole.

Małgorzata Utnik - Oleksiak


RELACJA Z WYJAZDU DO SZKOTHOLMU


W dniach 11 - 14 czerwca 2013 r. braliśmy udział w Rejsie do Sztokholmu w ramach Błękitnej Szkoły na Morzu organizowanej przez Polską Żeglugę Bałtycką – biuro Polferries. Przy okazji zwiedziliśmy również Gdańsk oraz Sopot. Naszymi opiekunami byli: pani Katarzyna Drypa-Skrok, pani Agnieszka Spyrzewska i pan Witold Lech.

Podróż do Gdańska rozpoczęła się o godzinie 1.00 i trwała ok. 12 godzin. Pierwszym przystankiem był Sopot, w którym to odwiedziliśmy część wypoczynkową miasta i pospacerowaliśmy po pięknym drewnianym Molo Sopockim. Następnie autobusem pojechaliśmy do portu w Gdańsku. O godzinie 18 weszliśmy na pokład promu. Następnie zostaliśmy zaproszeni na kolację do restauracji ,, Grecka Jasna ''. Po kolacji udaliśmy się do naszych kajut, gdzie mieliśmy czas na odświeżenie i rozpakowanie się. Do godziny 21 mogliśmy oglądać prom, spacerować po pokładach i podziwiać widoki na morze. Białe noce umożliwiły nam dłuższe przebywanie na pokładach, ponieważ słońce zachodziło dopiero po godzinie 23. Wieczorem mieliśmy możliwość wzięcia udziału w dyskotece. Drugiego dnia po pysznym śniadaniu udaliśmy się do kina na promie na film pt. ,, Hotel Transylwania ''.

Wpłynięcie do portu do Szwecji zrobiło na nas niesamowite wrażenie, ponieważ przez godzinę płynęliśmy wśród licznych mniejszych lub większych wysepek (szkierów), a samo wybrzeże Szwecji wraz z typową skandynawską zabudową było bajkowo malownicze. Około godziny 13 dotarliśmy do portu w Nynäshamn, gdzie czekał już na nas autokar. W trakcie jazdy pani przewodnik opowiadała nam ciekawostki o Szwecji i Sztokholmie. Sztokholm przywitał nas piękna pogodą. O godzinie 18 pożegnaliśmy port w Nynäshamn. A już o 18.30 czekała na nas jak zwykle pyszna obiadokolacja. Jak ubiegłego dnia, wieczór spędziliśmy na dyskotece.
Kolejnego, niestety już ostatniego dnia, poszliśmy z wizytą na mostek kapitański. Kapitan opowiadał nam ciekawostki dotyczące morza, mówił o kursie naszego promu oraz o pracy na statku. Później odbył się chrzest morski, na którym każdy otrzymał imię morskie oraz pamiątkowy dyplom. Niestety wcześniej musieliśmy wypić paskudną morską miksturę. Później odbył się teleturniej Koło Fortuny, czyli pytania sprawdzające naszą wiedzę związaną z przebiegiem rejsu.

O godzinie 13 przybiliśmy do portu w Gdańsku. Wypoczęci po rejsie, pojechaliśmy na zwiedzanie miasta. Po drodze widzieliśmy Stocznię Gdańską oraz stadion PGE Arena Gdańsk. W samym już centrum zwiedzanie z panią przewodnik rozpoczęliśmy od Ratusza Głównego. Po długim zwiedzaniu mieliśmy czas na kupienie pamiątek oraz na zjedzenie pysznych lodów. Po wizycie na Starym Mieście pojechaliśmy na plażę na Westerplatte, gdzie mogliśmy poplażować, ale pogoda temu nie sprzyjała. Dlatego po niecałej godzinie wróciliśmy do autokaru, żeby wyruszyć w podróż powrotną. W autokarze nie mogło zabraknąć śpiewania piosenek, malowania śpiących osób oraz robienia ostatnich zdjęć z wycieczki. W godzinach porannych wróciliśmy do domów i tak zakończyła się nasza świetna wycieczka, którą odsypialiśmy przez kolejne dni.Grzesiak

„Palenie szkodzi!”, „ Papierosy są do zabijania nie do szpanowania!”, „ W epoce kosmosu niemodne jest palenie papierosów”, „ Nie przystawaj z papierosami, rzuć palenie i bądź z nami!”


29 maja 2013 r. młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w Marszu Antytytoniowym zorganizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Sandomierzu oraz Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Impreza odbyła się w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Spektakularnym jej momentem był barwny korowód uczestników wokół Rynku Starego Miasta z plakatami, balonami, skandujących hasła przeciwko paleniu papierosów. Było bardzo miło i wesoło. Posypały się wspaniałe nagrody i dyplomy dla najlepszych. Nasza drużyna otrzymała upominki oraz dyplomy za najciekawsze hasło i najładniejszy plakat antytytoniowy.
Nasz udział w powiatowych obchodach Dnia bez Tytoniu kończy realizację programu profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum: „ Znajdź właściwe rozwiązanie”, w trakcie którego przeprowadzone zostały lekcje na temat szkodliwości palenia, uczniowie klas I. wykonali plakaty z hasłami antytytoniowymi, których wystawę można oglądać na gazetkach szkolnych. Najważniejsze jest to, że lansujemy modę na zdrowy styl życia, na niepalenie!
Postaw na nauki przyrodnicze!


27 maja 2013 r. w Publicznym Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach odbyły się, w ramach działalności Salonu Kreatywnych Szkól i Placówek, warsztaty pt. „Rozbudzenie u dzieci zainteresowania edukacją przyrodniczą poprzez elementarne eksperymenty z wykorzystaniem ogólnodostępnych substancji i przyrządów”. Warsztaty składały się z dwóch części, które zostały przeprowadzone w pracowniach przedmiotowych, przedzielone słodkim poczęstunkiem.
W warsztatach uczestniczyli chętni nauczyciele: przedszkoli oraz klas I – III i przyrody ze szkół podstawowych wraz z grupami uczniów.
Podczas warsztatów zostało zaprezentowanych kilkanaście interesujących doświadczeń z wykorzystaniem składników, które można kupić w sklepie spożywczym oraz prostych sprzętów, które można znaleźć w każdym domu. Doświadczenia testowały przybyłe na spotkanie przedszkolaki i uczniowie odkrywając przy tym tajniki nauk przyrodniczych. Były doświadczenia m.in.: z jajkami i solą, pepsi colą i mentosami, sodą oczyszczoną i octem, opiłkami żelaza i kisielem, wodą i piaskiem, wodą i solą, świeczką i wąskim słoikiem, wodą, denaturatem i rurką, tubą po czekoladkach i szczotką do mycia butelek oraz balonikami i skrawkami papieru i wodą. Podczas zajęć, oprócz doświadczeń, były także eksperymentalne konkursy z nagrodami, m.in. kładzenie spinaczy na wodzie oraz picie soku z jedną i dwoma rurkami.
W pracowni przyrodniczej przybyli uczniowie i nauczyciele obejrzeli doświadczalne uprawy: fasoli, rzeżuchy i rzodkiewki prowadzone przez gimnazjalistów. Obserwowali także przez mikroskopy wybrane trwałe preparaty oraz oglądali przez specjalistyczne, binokularne lupy naturalne okazy: owadów, mięczaków i kryształów soli.
Dzieci miały także możliwość odkrycia swoich talentów bawiąc się na tablicy interaktywnej programem „Pierwszakowe krasnale”.
Podsumowaniem spotkania było obejrzenie przez wszystkich krótkiego filmiku z prezentowanymi i całkiem innymi doświadczeniami, który powstał podczas realizacji w gimnazjum programu „Czarrrna maaagia” mającego na celu rozbudzenie zainteresowania edukacją przyrodniczą przedszkolaków (
http://www.gimndwikozy.republika.pl/projekt2.html lub http://youtu.be/n_OYp4AA73Y).
Wszystkie przybyłe dzieci otrzymały „Certyfikaty odkrywców nauki”, ponieważ wykazały się wielką dociekliwością umysłu. Dostały także efektowne, ręcznie wykonane pszczółki będące zaproszeniem do szkoły na kolejne, tym razem artystyczne zajęcia.
Przeprowadzone warsztaty miały na celu zainspirowanie aspiracji poznawczych i twórczych małych dzieci oraz wykształcenie u nich właściwych postaw wobec rzeczywistości.

Małgorzata Utnik - Oleksiak
Prowadząca warsztaty

Turniej „ Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”

Drużyna reprezentująca Gimnazjum w Dwikozach już po raz 3 z rzędu zwyciężyła w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, a tym samym reprezentowała powiat sandomierski w XXXVI finale wojewódzkim, który odbył się 10 maja w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie.Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Marcin Ślusarski, Dawid Kiljański, Karol Sobczyk, Wojtek Kapała
W finale wojewódzkim wzięli ł zwycięzcy eliminacji powiatowych, tj. 11 drużyn ze szkół podstawowych i 11 z gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego. Trzyosobowe drużyny poszczególnych kategorii zmierzyły się w takich konkurencjach, jak: rozwiązywanie testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy, jazda rowerem po torze przeszkód, a także po specjalnie przygotowanym miasteczku ruchu drogowego. Poziom zmagań w województwie był bardzo wysoki, zajęliśmy V miejscena szczeblu Gimnazjum.


Jarosław Dziubiński
NASI LAUREACI


Rokrocznie uczniowie Publicznego Gimnazjum w Dwikozach biorą udział w konkursie recytatorskim ,,
Wiosna Poetycka w Collegium Gostomianum” organizowanym przez I LO w Sandomierzu. Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Biorą w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Sandomierza oraz gimnazjaliści z powiatu sandomierskiego.
23.03.2013 r. odbyła się już XII edycja ,,
Wiosny Poetyckiej w Collegium Gostomianum”. Każdy z uczestników prezentował dwa teksty polskich poetów XX wieku, w tym jeden – tematycznie związany z Sandomierszczyzną. Komisja oceniała dobór tekstów, wartości literackie utworu, interpretację tekstów oraz ogólny wyraz artystyczny.
Nasi uczniowie z Gimnazjum w Dwikozach zaprezentowali wysoki poziom w konkursie i zajęli czołowe miejsca w powiecie sandomierskim.

Tytuł
laureata zdobyła nasza uczennica Klaudia Kawecka (opiekun- Beata Abdul).
Wyróżnienia otrzymały:
Wiktoria Niedziółka, Natalia Bukała (opiekun – Beata Abdul) oraz Beata Szloch (opiekun- Małgorzata Pilecka).
Jury przyznało ponadto nagrodę ,,osobowości scenicznej” dla
Aleksandry Krasoń (opiekun - Małgorzata Pilecka).

Rozstrzygnięto również wcześniej ogłoszony drugi konkurs ,,
Turniej Jednego Wiersza”.
Tytuł
laureata zdobyły także uczennice z Gimnazjum w Dwikozach: Karolina Kowalska i Wiktoria Chmiel (opiekun Beata Abdul).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dyplomy i nagrody rzeczowe.
Dyrektor I LO podziękował młodzieży za udział i wysoki poziom recytacji, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu, zapraszając do udziału w przyszłym roku .
Cieszy fakt, że uczniowie z naszego Gimnazjum w Dwikozach zajmują
czołowe miejsca w powiecie. Młodzież w naszej szkole lubi czytać poezję, chętnie ją recytuje oraz sama staje się jej twórcami. W Gimnazjum w Dwikozach uczniowie rozwijają swoje różne zainteresowania, które zawsze uwieńczane są dużymi sukcesami.

W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w
X Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Tytuł Finalisty na szczeblu wojewódzkim otrzymali uczniowie: Paweł Zygadlewicz (opiekun - Beata Abdul) i Beata Ciszkiewicz (opiekun - Hubert Bujczenko).
Uroczyste wręczenie zaświadczeń
przez Kuratora odbyło się 6.04 2013r. w Kielcach. W naszej szkole jesteśmy dumni z tak zdolnych uczniów. Składamy duże gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: Beata AbdulNasze Gimnazjum w Półfinale Wojewódzkim


W dniu 21.03.2013r. nasze Gimnazjum w Dwikozach wzięło udział w Półfinale Wojewódzkim w Piłce Siatkowej Chłopców w Ćmielowie. W rozgrywkach wzięły udział 4 najlepsze drużyny z kilku powiatów. Walka o wejście do Wojewódzkiego Finału była bardzo zacięta. Drużyna naszej szkoły, mimo dużej konkurencji walczyła dzielnie i ambitnie do końca. Nasze Gimnazjum zajęło IV miejsce w Półfinale Wojewódzkim. Jesteśmy dumni z naszej drużyny, że osiągnęła tak wysoki wynik w tej dyscyplinie sportu. Z niecierpliwością czekamy na następne rozgrywki.
Wszystkie drużyny uhonorowano pamiątkowymi pucharami i dyplomami. Turniej przebiegał w bardzo miłej i przyjaznejatmosferze.


Skład drużyny:

Opiekun: Kadir Abdul

Damian Małkiewicz
Wojciech Teter
Jakub Kowalski
Krzysztof Piętowski
Piotr Bidas
Marek Macioszek
Mateusz Majewski
Mateusz Borkowski
Sylweriusz Maruszczak

Opracował: Kadir Abdul.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego