Klub Historyczny im. Armii Krajowej

11 listopada- Dzień Niepodległości

Wkrótce obchodzić będziemy 86 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie Klubu Historycznego imienia Armii Krajowej przygotowali apel upamiętniający losy Polaków walczących o wolność.
W ciągu roku obchodzimy wiele świąt i uroczystości. Jednym
z takich odświętnych dni jest dzień 11 listopada. Jest to data
bardzo ważna dla każdego z nas. Wszyscy powinniśmy znać
historię tego doniosłego święta, wiedzieć jak trudna była
droga prowadząca do odzyskania niepodległości przez Polskę.
Aby przybliżyć uczniom wiadomości dotyczące tego święta
przygotowaliśmy apel w którym wykorzystano wiersze i piosenki patriotyczne.

W pożodze ognia, krwi, ulewie,
pod niebem zimnym i wysokim
przez obcą ziemię, krok za krokiem
idę ku tobie i wciąż nie wiem!
daleki, czy też bliski kres,
kiedy ustami stęsknionymi z językiem przypadnę do mej ziemi,
świętej od potu, krwi i łez?
Chyba do Boga strzelać w niebie,
podpalać obce łany zbóż –
nie mogę już, nie mogę już, ojczyzno moja żyć bez Ciebie.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości do Uczniów, Nauczycieli i Rodziców wystosował list Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, P. Bronisław Komorowski. Zachęca w nim do udziału w uroczystościach rocznicowych. W naszej gminie będzie to Msza święta za Ojczyznę odprawiona w Kościele parafialnym w Dwikozach w dniu 11 listopada o godzinie 12. Wezmą w niej udział delegacje uczniów uczniów z naszej szkoły, a także poczet sztandarowy oraz nauczyciele.
Zapraszamy wszystkich do radosnego obchodzenia naszego narodowego święta.

Inauguracja działalności Klubu Historycznego im. Armii Krajowej

W Publicznym Gimnazjum w Dwikozach rozpoczął działalność Klub Historyczny im. Armii Krajowej. Inauguracja działalności miała miejsce dnia 29 września 2014 roku. W tym dniu do szkoły przybył człowiek niezwykły, prawdziwy autorytet naszych czasów, P. dr Janusz Kamocki.
Zamierzeniem organizatorów spotkania było przybliżenie młodzieży historii trudnych czasów wojennych, a także zapoznanie z informacjami o tym, co działo się na terenie Sandomierszczyzny podczas okupacji. Pan dr Kamocki opowiadał barwnie i bardzo ciekawie, czym wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, a także nauczycieli. Prelekcja została wysłuchana przez grupę ok. 70 uczniów klas pierwszych. Następnie młodzież przedstawiła krótki program artystyczny zawierający wiersze i piosenki z czasów wojny i powojennych. Na koniec Pan dr Kamocki powiedział o tym, że cieszy go ta inicjatywa poszerzania wiedzy o przeszłości oraz przekazał Pani Dyrektor Szkoły Iwonie Korczyńskiej- Sapielak Statut Klubu oraz najnowsze publikacje na temat Armii Krajowej.
Wszyscy obecni byli zadowolenie ze spotkania, dali dowód uznania wobec niezwykłego prelegenta poprzez gromkie brawa. Pozostaje mieć nadzieję, że zawiązana współpraca zaowocuje prężną działalnością młodzieży w ramach Klubu imienia Armii Krajowej.

75 rocznica tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego

„My z niego wszyscy...”

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych . Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza” , którą 70 rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
Są wśród nas świadkowie historii , którzy tworzyli i byli uczestnikami Polskiego Państwa Podziemnego, przyczyniając się tym samym do zachowania polskości oraz wiary w wolną i niepodległą Polskę. Często za wierność tym ideałom zapłacili wysoką cenę – nie tylko w czasie wojny, ale także w czasie powojennym. Warto, byśmy wszyscy oddali cześć tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym, którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas. Wszak ideały Polskiego Państwa Podziemnego ziściły się w w wolnej Polsce.
Z tej okazji w naszej szkole w dniu 29 września 2014 r. odbędzie się uroczystość inauguracji działalności Szkolnego Klubu Historycznego imienia Armii Krajowej. Gościem honorowym spotkania będzie dr Janusz Kamocki, polski etnograf, członek AK, więzień polityczny.

Pragniemy w ten sposób przyczynić się do upowszechnienia wiedzy historycznej na temat losów Polaków w czasie II wojny światowej, upamiętnić bohaterstwo i oddanie Ojczyźnie naszych przodków oraz budować wzorce zachowań i postępowania dla młodego, współczesnego pokolenia. Chcemy zachęcić dorosłych i młodzież do rozmów na temat roli i znaczenia Polskiego Państwa Podziemnego, tak , byśmy w pełni zrozumieli sens słów że :
„... My z niego wszyscy...”