Kącik Paleontologiczny

Kącik paleontologiczny

Mamut czy nosorożec włochaty sensacyjne odkrycie uczniów z Publicznego Gimnazjum w Dwikozach

Dwaj uczniowie klasy trzeciej Publicznego Gimnazjum w Dwikozach Mirosław Broda i Marek Turbakiewicz natrafili w czasie wagarów na niecodzienne znalezisko. W odkrytej skarpie jednego z lessowych wzgórz wokół stadionu Sparta w pobliżu gimnazjum zauważyli coś na kształt skamieniałej kości.

O swym odkryciu powiadomili natychmiast nauczycielkę geografii. Po przybyciu na miejsce potwierdziła ich przypuszczenia, iż są to skamieniałe szczątki jakiegoś prehistorycznego, prawdopodobnie plejstoceńskiego zwierza. Pani Urszula Członka wykonała zdjęcia i zainteresowała nimi współpracującą od wielu lat z gimnazjum archeolog PAN panią dr Hannę Kowalewską –Marszałek.

Pani dr Marszałek zareagowała natychmiast i już za dwa dni przyjechała na miejsce znaleziska z prof. dr hab. Romualdem Schildem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

Pan profesor wraz panią doktor potwierdzili rangę znaleziska oraz zasugerowali, że skamieniałe kości należą prawdopodobnie do mamuta lub nosorożca włochatego i są częścią jego kręgosłupa.

Miejscowy archeolog p. Tomasz Biernacki zabezpieczył kości przed okiem ciekawskich, bowiem decyzję o eksploracji mogli podjąć tylko miejscowi konserwatorzy zabytków lub konserwator przyrody w Kielcach.

W międzyczasie pani dr Hanna Marszałek zawiadomiła odpowiednie instytucje i urzędy oraz zaciekawiła naszym odkryciem Instytut Systematyki Zwierząt PAN w Krakowie a przybyły na miejsce prof. dr hab. pan Henryk Kubiak przybliżył wiek skamieniałych szczątków nosorożca na około 30 tyś lat.

• Kierujemy gorące podziękowania dla pani dr Hanny Kowalewskiej -Marszałek i profesora Romualda Schilda za wszelką pomoc tak w identyfikacji kości jak i możliwości eksponowania w szkole tego cennego dla naszego środowiska znaleziska.